Z profilaktyką jesteśmy na TAK!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Z profilaktyką jesteśmy na TAK!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Z profilaktyką jesteśmy na TAK! Koordynatorem działań profilaktycznych podczas obchodów Szkolnego Dnia Profilaktyki i Sportu był pedagog szkolny Bogdan Burek, który przez cały czas z ogromnym zaangażowaniem czuwał nad sprawnym przebiegiem uroczystości – informują przedstawiciele samorządu uczniowskiego w Gimnazjum Nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Szkolny Dzień Profilaktyki i Sportu

Podobnie jak przed rokiem powitała nas tego dnia pogoda deszczowa, ale to nie przeszkodziło nam bynajmniej w radosnych obchodach Dnia Profilaktyki i Sportu, do których jak co roku zachęcał nas i mobilizował mgr inż. Kazimierz Żyła, koordynator.

3 czerwca 2014r. w pomieszczeniu świetlicy szkolnej Gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Czerwionce-Leszczynach, zaroiło się od uczniów, którzy przyszli zobaczyć projekt przygotowany przez uczniów klas II pod opieką Agnieszki Skudrzyk pt.: „Historia Olimpiad”.

Co ciekawe, prezentację omawiał m.in. pewien Grek w białej szacie z wieńcem laurowym

na głowie i ze zniczem olimpijskim w dłoni (w tej roli Dawid Matuszczyk), który ponoć specjalnie przybył do nas, prosto z pierwszych Igrzysk Olimpijskich.

Ruch to zdrowie! Zdrowie to podstawa!

W tym dniu każdej z klas wypełniono czas zadaniami. Klasy pierwsze brały udział w realizacji tematu „Młodzi mistrzowie sportu i Ty” podczas rozgrywek „Dwa ognie”.

Pierwsze miejsce zdobyła tu klasa I B, na drugim miejscu uplasowała się kl. I C, a kl. I A zdobyła miejsce trzecie.

W kolejnym zadaniu pt. „Pokażcie, jacy jesteście” uczestniczyli uczniowie klas drugich. Celem tego przedsięwzięcia było wyłonienie liderów klasowych i zaprezentowanie ich sylwetek na plakatach oraz pokazanie, że młodzi mistrzowie są ponadprzeciętni.

Profilaktyczna sztuka plastyczna

„Z kim przystajesz…” to następny temat zadania. Uczestnicy (klasy trzecie) mieli wykonać foldery w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim. Pod czujnym okiem nauczycieli, nasza młodzież przelała swoje zdolności lingwistyczne na papier, wykonując plakaty w językach, których uczy się w gimnazjum.

Z kolei uczniowie klas pierwszych z wielkim zapałem – i niemalże poświęceniem w niektórych przypadkach (mam tu na myśli klasę I B… Kto widział, ten wie ?) – podeszli do zaplanowanych na ten dzień zajęć plastycznych o tematyce: „Nasz czas”. Celem tego projektu było zwrócenie uwagi na rolę przyjaźni w życiu człowieka, która chroni przed samotnością i związanymi z nią przykrymi odczuciami oraz daje wsparcie i nadaje życiu sens.

Przed południem prawie wszystkie sale lekcyjne zapełniły się wielkimi arkuszami papieru, które z minuty na minutę zmieniały się w prawdziwe dzieła sztuki. Owe dzieła przybrały formy plakatów, komiksów oraz logo. Nikomu z artystów nie przeszkadzało to, że jest brudny od pasteli czy farb.

Po wyczerpującej, ale twórczej i radosnej pracy plakaty znalazły swoje miejsce na ścianach szkoły i odtąd zdobią szkolne korytarze.

Ogłoszono konkurs na najciekawszy plakat, który zostanie rozstrzygnięty w ostatnim dniu nauki.

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

Kolejna konkurencja pt.: „Młodzi mistrzowie sportu i Ty” polegała na rozegraniu meczu piłki nożnej. Uczestnikami tego zadania były drużyny z klas drugich.

Pierwsze miejsce zajęła tu klasa II D, II miejsce – klasa II A, III miejsce – II C i IV miejsce – kl. II B.

Podczas rozgrywek nad bezpieczeństwem uczniów i „zdrową rywalizacją” czuwali nauczyciele WF: panie Aleksandra Kurpanik, Agnieszka Skudrzyk, Ewa Kontny-Paszek oraz Andrzej Pamuła.

Zawodnicy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami, a także prawdziwym duchem walki.

Kibice na ten moment przygotowali specjalne foldery z nazwami swoich ulubionych drużyn.

Z trybun nieustannie sypały się gromkie brawa, okrzyki zadowolenia i zachęty, popłynęły również dźwięki piosenek i dało się słyszeć odgłos wuwuzeli. Energia kibiców była niespożyta! Wytłumaczyć można to tylko tym, że rywalizacja zawsze budzi w ludziach ukryte możliwości.

„Uśmiechnij się – jesteś w… G2”

Plakat pod tytułem „Życzmy miłego dnia” stworzony przez uczniów klas trzecich, został przeznaczony do wyeksponowania na drzwiach wejściowych do szkoły, bo ważny jest pozytywny nastrój i dobre nastawienie już „na wejściu” – do podejmowania codziennych obowiązków. I o tym ma przypominać nasz „witacz”.

„…Bo dobroć procentuje”

Wielkie pole do popisu przy wykonywaniu tego zadania mieli uczniowie klas pierwszych. Utworzenie plakatów reklamujących „Fabrykę dobra” czyli propagujących działania wolontaryjne okazało się nie lada wyzwaniem, któremu z powodzeniem sprostali nasi uczniowie.

W prostym graficznym przekazie ukazali to, co najważniejsze. Ich dzieło również zdobi korytarz szkolny.

„Pokażcie się – szukamy wzorca”

Z pozoru trudny temat, ale „nie taki diabeł straszny” dla naszych drugoklasistów. Również z tego zadania udało się im wybrnąć w niekonwencjonalny sposób. Plakat o tytule: „Był sobie wzorzec” głośno przestrzega, wszem i wobec, przed złymi nawykami i niebezpiecznymi dla zdrowia używkami.

„Bądź jak mistrz sportu”

I znowu na arenę wróciły klasy trzecie. Turniej piłki siatkowej zebrał na hali liczną grupę wiernych kibiców, którzy pomogli zdobyć I miejsce klasie III A, II miejsce – klasie III B i III miejsce – klasie III C.

Ostatnimi konkurencjami były rozgrywki indywidualne gromadzące całą społeczność szkolną na hali. I tak:

– w rzutach karnych „strzały na bramkę” wyłonili się następujący zwycięzcy: I miejsce z klasy I B zajął Hary, II miejsce zajął Konrad Sieklicki z klasy III A, a miejsce III – Patryk Oleś z klasy III B.

– w rzutach osobistych do kosza najlepszy okazał się: Kamil Chrapiec z klasy I C, a na drugim miejscu ex aequo uplasowali się Artur Pradela z kl. III A oraz Marcin Paczkowski z kl. II B.

– podczas serwu do celu (piłka siatkowa) I miejsce należało do Piotra Kolorza z kl. II A a, II miejsce do Daniela Kuliga z kl. II C, III miejsce przypadło Hani Matyjasik z kl. II B.

– z kolei w żonglerce I miejsce dzielą ze sobą Kacper Rubak z kl. III A i Patryk Radyszuk z kl. II D.

Na drugim miejscu jest Bartek Korus z kl. I B.

Po prostu – zdrowo, kolorowo i sportowo!

Zwieńczeniem Szkolnego Dnia Profilaktyki i Sportu był oryginalny pokaz mody. Okazało się, że moda może być nie tylko kolorowa….. może być również zdrowa i sportowa, o czym przekonali nas podczas swojej prezentacji wspaniali modele i modelki z G2. Na scenie pojawili się strojach sportowych i eleganckich zarazem. Podeszli do pokazu z wielką dawką poczucia humoru i dzięki temu zorganizowali nam niezły ubaw! Prezentacja poszczególnych dyscyplin służyła zachęceniu młodzieży do docenienia zalet sportu i czynnego uczestnictwa w nim. Zabawa, zarówno dla modeli, jak i dla publiczności była przednia! Z trybun rozlegała się salwa oklasków, kiedy na scenie pojawiali się kolejno: para niosąca kosz pełen zdrowia czyli: świeże warzywa i owoce oraz wodę mineralną, zgrane tenisistki, koszykarz, który „wyginał śmiało ciało”, wyśmienita siatkarka, dziewczyna z kolorową piłką plażową – w rytm piosenki „Idę na plażę”. W jej torebce prowadzące Ania i Ala wyszperały krem z wysokim filtrem, chustkę chroniąca głowę przed działaniem promieni słonecznych, okulary przeciwsłoneczne, wodę mineralną i… prawdziwą marchewkę bogatą w witaminę A (poprawiającą koloryt cery), fikuśnie ubrane dziewczyny propagujące spacery jako zdrowy i przyjemny rodzaj ruchu, subtelnej urody modelka grająca w badmintona, która miała nadzieję, że jej lotka potrafi fruwać i starała się to udowodnić (w takt piosenki „I belive I can fly”), chłopak skaczący na skakance w rytm piosenki „Gummy Bear” i – nagrodzony oklaskami za swój niemały wysiłek – atleta.

A „kto ma najlepszy skuter w mieście?” – ta piosenka towarzyszyła bezpiecznemu rowerzyście z kaskiem na głowie. Wszystkich zauroczyła zdolna dziewczyna z hula-hoop, która potem w zaskakującym tempie zamieniła je na rolki. Nie zabrakło też ukochanego sportu naszych uczniów, czyli piłki nożnej. Piłkarze zaprezentowali tu swoje umiejętności i wdzięki.

Śmiechom nie było końca, gdy na scenę z wielkim wysiłkiem wkroczył pływak mający na nogach płetwy, a na twarzy maskę nurka. Pokaz odbywał się przy świetnie dobranej muzyce, puszczanej przez szkolnych radiowców.

Udział w organizacji prezentacji (i nie tylko), miały Panie: Aleksandra Warzecha (scenariusz, oprawa muzyczna), Aleksandra Kurpanik i Agnieszka Skudrzyk (choreografia, scenografia, dekoracje), oraz Edyta Maciej (charakteryzacja).

Autor: Samorząd uczniowski Gimnazjum nr 2

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: