Jesteśmy aktywni, zgodnie z hasłem ZTU!
Chełmiec, woj. małopolskie

– Hasło tegorocznej kampanii: „Chce mi się chcieć”, idealnie wpisuje się w działania podjęte w Szkole Podstawowej w Januszowej. Zorganizowaliśmy gminny konkurs recytatorski oraz jubileuszową edycję konkursu ekologicznego. Nasi uczniowie uczestniczyli w marszu trzeźwości, wspólnym patrolu z policją, brali udział w warsztatach dotyczących profilaktyki uzależnień i zajęciach z pierwszej pomocy. Zaangażowali się też w akcje charytatywne oraz zaprezentowali spektakl z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości – relacjonuje Łukasz Biernacki, koordynator ZTU.

Od początku roku szkolnego uczniowie SP w Januszowej podejmowali liczne inicjatywy. Jedną z nich była kontynuacja akcji No promil no problem i organizacja marszu trzeźwości, w którym nasi uczniowie wraz z patrolem policji wręczali bezpromilowe ulotki. Poza tym dwie nasze uczennice wraz z koordynatorem wzięli udział warsztatach, w których Krakowskie Stowarzyszenie Mówców uczyło jak przeprowadzić Debatę Oxfordzką.

Kolejne dwie inicjatywy w naszej szkole to organizacja gminnego konkursu recytatorskiego oraz jubileuszowa edycja konkursu ekologicznego. Uczestnicy konkursu ekologicznego uczestniczyli w pokazie sadzenia drzewek, poprowadzonym przez pracownika Nadleśnictwa Stary Sącz. Pytania do konkursu tradycyjnie przygotowane były przez pracowników Nadleśnictwa Stary Sącz i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej. Uczennica naszej szkoły zajęła II miejsce.

Nasi uczniowie z klas IV-VI i VII-VIII odnieśli duży sukces w Gminnych Zawodach Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużynowy zajęli III miejsca w swoich kategoriach, a indywidualnie nasi uczniowie uplasowali się na 2 i 3 miejscu.

Na godzinach wychowawczych kontynuowaliśmy tematykę prozdrowotną oraz ekologiczną. Przeprowadzone zostały zajęcia dla dzieci i rodziców na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz bezpiecznego zachowania się. Zajęcia poprowadzili policjanci z wydziału prewencji Komendy Miejskiej w Nowym Sączu. Wychowawcy ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” przeprowadzili zajęcia z uczniami w oparciu o dostarczone przez organizatorów materiały.

Klasa VIII uczestniczyła w warsztatach „Archipelag Skarbów”, których celem była profilaktyka uzależnień oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W ramach warsztatów została również przeszkolona rada pedagogiczna na temat jak pomóc młodzieży w realizacji życiowych celów i marzeń oraz sposobów wspierania ich w budowaniu świata wartości.

W każdej klasie została poruszona problematyka dotycząca bezpiecznego zachowania. Omówiono procedury bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach nadzwyczajnych oraz obowiązki wynikające z poszanowania drugiego człowieka. Założono anonimową skrzynkę na sygnały. Na powyższe tematy rozmawiano również z rodzicami na spotkaniu ogólnym oraz indywidualnych spotkaniach z wychowawcami.

Uczniowie kl. I – III brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, posiadających certyfikat „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Zostały przeprowadzone dla uczniów zajęcia pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Uczniowie każdej klasy uczestniczyli również w zajęciach przeprowadzonych na ścieżce ekologicznej, która znajduje się w pobliżu szkoły.

Uczniowie wzięli udział w zbieraniu nakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację pana Tomasza Brzeskiego pod hasłem: „Wesprzyj Tomka w najważniejszym treningu”. Systematycznie współpracujemy z Fundacją „Sursum Corda”. Sprzedawaliśmy kartki świąteczne. Na święta Bożego Narodzenia zorganizowano kiermasz ozdób świątecznych, z którego dochód został przekazany Fundacji. W ramach wychowania do dzielenia się z potrzebującymi przeprowadzono zbiórkę przyborów szkolnych dla Polonii ukraińskiej.

W ramach Dnia Sportu Szkolnego chłopcy uczestniczyli w różnych grach i zabawach. W kl. I-III odbyły się liczne konkursy, a w klasach IV – VIII zostały przeprowadzone podchody.

Gościliśmy w szkole podróżnika, który opowiedział i przedstawił zdjęcia z wyprawy do Islandii, alchemika, a także braliśmy udział w żywej lekcji przyrody na temat stawonogów oraz żywej lekcji historii.

Gościliśmy również cyrkowców z Ukrainy, którzy zainspirowali uczniów do wysiłku fizycznego i troski o sprawność intelektualną.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie kl. VI zaprezentowali społeczności szkolnej spektakl pt.: „Pisk Białego Orała”. Wzięli również udział w żywej lekcji historii oraz spotkaniu z byłym więźniem obozu Auschwitz.

Autor: Łukasz Biernacki, koordynator ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: