Z ZTU przeciw substancjom uzależniającym!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Od kwietnia tegoroczną kampanię ZTU realizuje Szkoła Podstawowa w Bełku. Pedagodzy szkolni Iwona Bartniczek i Katarzyna Bober przeprowadzają lekcje profilaktyczne pod hasłem „Zagrożenia XXI w.”, w trakcie których poruszane są zagadnienia związane z profilaktyką antyalkoholową i antydopalaczową. – Odbyły się również zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, konkursy plastyczne, realizowaliśmy „Tydzień Bez Tytoniu”. Szkołę odwiedził też policjant, który przeprowadził profilaktyczne prelekcje – relacjonuje Iwona Bartniczek, koordynatorka ZTU.

Od kwietnia w Szkole Podstawowej w Bełku trwa realizacja działań profilaktycznych w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Pedagodzy szkolni Iwona Bartniczek i Katarzyna Bober w klasach 4-8 oraz 3 gimnazjum realizują lekcje profilaktyczne pod hasłem „Zagrożenia XXI w.”, w trakcie których poruszane są zagadnienia związane z profilaktyką antyalkoholową i antydopalaczową.

W klasach 7 i 8 oraz 3 gimnazjum ponadto zrealizowane zostały zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu. Jest to bardzo istotne ze względu na coraz częstszy problem młodzieży z nadmiernym odchudzaniem się. Młodzi ludzi nieświadomi ubocznych skutków, stosują rożne suplementy, tabletki odchudzające, energizery, które mogą mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne.

Ponadto w dniach od 3 do 7 czerwca realizowany był „Tydzień Bez Tytoniu”, w ramach którego nauczyciel biologii Izabela Lipp-Zgryźniak zorganizowała maraton ulotek profilaktycznych. Uczniowie tworzyli ulotki antynikotynowe, które później umieszczane były na korytarzach szkolnych, tak, aby każdy mógł zapoznać się z ich treścią, również odwiedzający nas rodzice.

Z kolei wychowawca świetlicy Joanna Winkler zorganizowała konkursy plastyczne w dwóch kategoriach wiekowych, dla klas starszych pod hasłem przewodnim kampanii oraz dla klas młodszych pt; „Żyj zdrowo”. Prace uczniów zostały umieszczone na wystawie w świetlicach szkolnych.

3 czerwca naszą szkołę odwiedził policjant, który przeprowadził prelekcje dla uczniów klas 7, 8 i 3 gimnazjum. Jednym z tematów była profilaktyka antynarkotykowa i antydpalaczowa. Młodzi ludzie z zainteresowaniem wysłuchali funkcjonariusza.

Przed nami jeszcze Dzień Sportu, połączony z Dniem Dziecka, apel profilaktyczny i kolejne konkursy!!!

Autor: Iwona Bartniczek, koordynatorka kampanii ZTU w Szkole Podstawowej w Bełku

Partnerzy 2001 – 2014: