W Dniu Rodziny zabawę i profilaktykę łączymy!
Złotoryja (gmina), woj. dolnośląskie

W Szkole Podstawowej w Gierałtowcu zorganizowano kampanijny Dzień Rodziny. Impreza rozpoczęła również akcję „Bezpieczny Tydzień”. – W progach naszej szkoły gościliśmy w tym dniu Wójta Gminy Złotoryja Jana Tymczyszyna, przewodniczącego Rady Rodziców Jarosława Szapowała oraz rodziców. W przygotowanej inscenizacji bajek padały hasła towarzyszące ZTU, przypominaliśmy zasady bezpieczeństwa i kultury. W zespołową sportową rywalizację włączyła się też drużyna Wójta. – relacjonuje pedagog Elżbieta Kulasiak.

Impreza odbyła się pod hasłami „Rodzina - tu wszystko się zaczyna” oraz „Chce mi się chcieć - czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności”. Dzień rozpoczął występ uczniów klasy VI pt. „U babci jest słodko”. W inscenizacji bajek padały hasła towarzyszące tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, np. „Każdy ma w sobie jakiś talent - ty też”, „Każdy ma marzenia”, „Motywacja. Poszukaj jej w sobie. Działaj.”. Uczniowie w sposób ciekawy i humorystyczny przypomnieli zasady bezpieczeństwa i kultury na co dzień.

Następnie uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły sprawdzali swoje umiejętności w rywalizacji wsi. Drużyn było 6 (mieszkańcy wsi - uczniowie i rodzice, a pan Jan Tymczyszyn wraz z pracownikami szkoły stworzyli drużynę „reszty świata”). Zwyciężyła drużyna Gierałtowiec – Ernestynów. Po trudnym, ale uczciwym współzawodnictwie, obejrzeliśmy popisy taneczne w wykonaniu uczniów od kl. II do VII.

Zakończeniem wspólnej zabawy były mecze piłki siatkowej chłopców i dziewcząt.

Dzień ten, mimo deszczowej aury, w naszej szkole minął w atmosferze zabawy, rywalizacji fair play, integracji rodziców, uczniów i pracowników szkoły.

Nie odbyły się niestety zaplanowane na boisku konkurencje dla klas I-III, a bieg na orientację, przeniesiony z powodu deszczu do budynku szkoły, dowiódł, że wszyscy doskonale znają szkolne zakamarki i potrafią je odnaleźć posługując się planem.

Uczniów i nauczycieli czekały jeszcze zmagania w czasie „Bezpiecznego Tygodnia” (28-31 maja):

- przedstawienie na plakatach emocji, które nam towarzyszą w domu i w szkole,

-(WYZWANIE!!!) mówimy szeptem; „Dzień Ciszy” oraz wymyślanie ciekawych form spędzania długich przerw,

- w ostatni dzień, „Używkom stanowczo mówimy NIE !!!”, układaliśmy różne hasła,

- przypomniano zasady zachowania zgodne z procedurami bezpieczeństwa,

- zapoznaliśmy się z wykazem osób i instytucji, od których można uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach.

Cukierek zamiast papierosa zakończył „Bezpieczny Tydzień” w szkole.

Organizatorzy dziękują gościom i rodzicom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i bawili się razem z nami, a Gminie Złotoryja za ufundowanie nagród.

Autor: Elżbieta Kulasiak, Szkoła Podstawowa w Gierałtowcu

Partnerzy 2001 – 2014: