Nauka ZTU przydaje się w codziennym życiu!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

– Na zajęciach profilaktycznych w tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w Placówce Wsparcia Dziennego w dzielnicy Czerwionka zastanowiliśmy się czym jest wyuczona bezradność. Celem takich zajęć było rozwijanie i wspieranie zdolności naszych wychowanków, kształtowanie pozytywnego myślenia, akceptacji samego siebie. Temat zajęć brzmiał: „Wybieraj, zmieniaj, myśl pozytywnie!” – opowiada Sabina Gamza, koordynatorka kampanii ZTU.

Każde zajęcia profilaktyczne zaczynamy od ułożenia wspólnie kontraktu grupowego, gdzie ustalamy zasady wzajemnej współpracy. Następnie w karcie pracy dzieci opracowały, co ich motywuje do działania, uszeregowały sytuacje, które mogą wpływać na poziom ich motywacji. Na początku pojawiły się te, które motywują dzieci najbardziej, a na końcu te, które motywują najsłabiej lub wcale.

Wychowankowie chętnie angażowali się w zajęciach, odpowiadali na pytania, dzielili się spostrzeżeniami, ale przede wszystkim wynieśli z tego lekcję, która na pewno przyda im się w codziennym życiu.

Autor: Sabina Gamza, koordynatorka kampanii ZTU w PWD w dzielnicy Czerwionka

Partnerzy 2001 – 2014: