Jesteśmy aktywni i gościnni!
Chełmiec, woj. małopolskie

Podczas kampanijnej wycieczki uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem zwiedzili cudowny Wrocław, magiczną Panoramę Racławicką, bajeczne Afrykarium i niezwykłe ZOO. – Wycieczki i spotkania integracyjne realizowane były także w ramach Programu wymiany międzynarodowej młodzieży. Gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z węgierskiej szkoły. Podsumowaniem projektu był Międzynarodowy Piknik. Każdy spędził ten czas miło i aktywnie – opowiada Agnieszka Szarek-Mężyk, koordynatorka ZTU.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Przed rozpoczęciem kampanii poinformowano uczniów i rodziców o uczestnictwie szkoły w tej kampanii oraz o formach aktywności.

Konkursy

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursów: „Śniadanie daje moc” klasy 0-II, „Czyste powietrze wokół nas”, „Małopolski projekt Life - list do sąsiada”, „Walczymy ze smogiem”, „Warto pomagać”, „Ja za 20 lat”.

W ramach kampanii organizowane były także zajęcia dodatkowe doskonalące talenty muzyczne, taneczne, plastyczne, aktorskie i inne uczniów. Dzieci wzięły udział w następujących konkursach: „Super klasa”, wielu gminnych konkursach plastyczno-literacki, takich jak: „II Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy”, „Konkurs Kaligraficzny”, „Konkurs Ortograficzny”, „W Krainie Wielkanocnej Wyobraźni”, oraz w „Szkolnym Konkursie Recytatorskim”, szkolnym konkursie plastycznym „Piłsudski na Sądecczyźnie”, Międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur” i innych.

Wolontariat

W bieżącym roku szkolnym kontynuowaliśmy w naszej szkole innowacyjną działalność w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

W ramach działalności „SKW” nasi uczniowie przeprowadzili: szkolny kiermasz kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych, kiermasz walentynkowych serc piernikowych, kiermasz palm i stroików wielkanocnych w kościele pw. NMP w Chomranicach, z których dochód został przeznaczony na wsparcie programu „Na Ratunek” Stowarzyszenia Sursum Corda, akcję „góra grosza”, Dzień seniora, Koncert Świąteczny w Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach, zbiórkę nakrętek na Fundusz „Małych Marzycieli”, akcję „No promil-no problem” oraz „Sprzątania świata”. Na bieżąco brali czynny udział w pomocy rówieśnikom w nauce, „po-czytankach” dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, pomocy w stołówce szkolnej, sklepiku szkolnym czy redagowaniu gazetki szkolnej.

Wycieczka

W dniach 15-17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce na Dolny Śląsk. Zwiedziliśmy cudowny Wrocław, magiczną Panoramę Racławicką, bajeczne Afrykarium i niezwykłe ZOO, w drugim dniu nasza drużyna młodych turystów zwiedziła Zamek Książ w Wałbrzychu, a popołudnie spędziliśmy odkrywając bajeczne zakątki Adrspach, miasta skalnego w Czechach. Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wędrówką na Szczeliniec Wielki, skąd podziwialiśmy cudowną Panoramę Gór Stołowych. Później nadeszła chwila zadumy w maleńkiej Kaplicy Czaszek w Kudowie-Czermnej. Popołudnie spędziliśmy bardzo intensywnie odkrywając tajemnice Kopalni Złota.

Goście z Węgier

W dniach 31 maja - 4 czerwca gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów z węgierskiej szkoły Testvèrvárosok Terei Áltálanos Iskola z Pècs. Wycieczki i spotkania integracyjne realizowano w ramach Programu wymiany międzynarodowej młodzieży, który kontynuujemy od 2015 roku.

W ramach projektu Węgierscy uczniowie zwiedzali Naszą szkołę, Zespół Szkół w Marcinkowicach, uczestniczyli w pokazie sztuk walki oraz pokazie pierwszej pomocy, zwiedzili Nowy Sącz, spędzili miło chwile w parku trampolin JUMP MANIA. W kolejnych dniach uczestniczyli w wycieczce na Morskie Oko, z rodzinami goszczącymi odwiedzili Krynicę Zdrój, Muszynę, Rożnów. Ostatniego dnie wymiany uczniowie udali się do Astro Centrum, gdzie mieli okazję obserwować słońce oraz uczestniczyć w ciekawej lekcji o Układzie Słonecznym.

Projekt podsumowano Międzynarodowym Piknikiem, na którym wszyscy uczestnicy wymiany grali w paintball zorganizowany przez RED SHOT PAINTBALL. Wspólne gry, zabawy, grill, tańce oraz spektakularny pokaz gimnastyczny sprawiły, że każdy spędził ten czas miło i aktywnie.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie uczestniczyli w cyklu 6 wyjazdów do kina na prelekcje w ramach programu Kino-szkoła oraz w dwóch wycieczkach górskich: rajdzie na Halę Łabowską i wycieczce do Huby.

Cały rok szkolny dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin ten, 10 czerwca, zdało z powodzeniem 9 uczniów klasy IV.

Ponadto, przeprowadzono zajęcia i pogadanki profilaktyczne podczas pikników, wycieczek, lekcji przedmiotowych i godzin wychowawczych. W czasie zajęć i pogadanek uczniów zachęcano do myślenia twórczego, rozwijania pasji i talentów sportowych. Dyskutowali o ciekawym spędzaniu czasu, zagrożeniach wynikających z korzystania z używek, konsekwencjach zażywania narkotyków oraz przedwczesnego sięgania po alkohol.

Za otrzymaną kwotę 500 zł zakupiono smaczny poczęstunek na Międzynarodowy Piknik oraz nagrody książkowe dla uczniów z wzorowym zachowaniem, bardzo dobrymi wynikami w nauce i stuprocentowa frekwencją.

Autor: Agnieszka Szarek-Mężyk, koordynatorka ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: