Wiosna pod hasłem „Chce mi się chcieć!”
Praszka, woj. opolskie

„CHCE MI SIĘ CHCIEĆ”, tym hasłem zainaugurowano XIX edycję ZTU w Szkole Podstawowej nr 2 w Praszce. Tradycyjnie pierwszy dzień wiosny powitano na sportowo. – Na początku każda z klas na wspólnym plakacie rysowała siebie za 20 lat, następnie uczniowie klas VII przedstawili swój program zarządzania szkołom. Później przeprowadzono indywidualne i zespołowe konkurencje sportowe. Do rywalizacji mobilizowały nagrody ufundowane przez GKRPA w Praszce – relacjonują koordynatorzy.

Imprezę rozpoczęto od krótkiego apelu, na którym przypomniano cele i idee kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczniowie zostali zapoznani z programem jaki obowiązywał w tym dniu, a wyglądał on następująco. Na pierwszej godzinie lekcyjnej każda z klas rysowała na wspólnym plakacie siebie za 20 lat. Hasło „Ja za 20 lat” jest tematem konkursu plastycznego tegorocznej kampanii. Następnie uczniowie z klasy VII wcielili się w rolę nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawili swój program zarządzania szkołą, który od razu przypadł do gustu wszystkim dzieciom. Podczas zabawy panowała wiosenna i radosna atmosfera.

Po przywitaniu wiosny klasy IV- VIII udały się na halę sportową, gdzie odbyła się część sportowa. Indywidualne i zespołowe konkurencje sportowe przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. Dały one możliwość uczestniczenia wszystkim chętnym, a odbywały się przy gorącym dopingu całej szkoły. Po konkurencjach indywidualnych i drużynowych na zakończenie zawodów rozegrany został pokazowy mecz w mini piłce siatkowej nauczyciele kontra uczniowie, stojący na bardzo wysokim poziomie.

Celem głównym naszej imprezy było zaproponowanie dzieciom atrakcyjnego spędzenia pierwszego dnia wiosny. Poprzez promowanie sportu jako alternatywy wobec patologii i nałogów, propagowaliśmy ideę zdrowego spędzania wolnego czasu oraz krzewienie zasady „fair play”.

Do rywalizacji sportowej mobilizowały nagrody ufundowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Praszce.

Imprezę zakończyło wręczenie dyplomów oraz nagród rzeczowych za rywalizacje sportowe.

Tego rodzaju przedsięwzięcie udowadnia, że niekoniecznie w tym dniu trzeba wagarować, wręcz przeciwnie – warto uczestniczyć w zabawach czy zawodach. W naszej szkole jest to już swoista tradycja.

Relację nadesłał Andrzej Podyma, Pełnomocnik Burmistrza Praszki ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, koordynator ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: