Działamy w szkołach i lokalnym środowisku!
Zamość, woj. lubelskie

W Zamościu w kampanię ZTU zaangażowanych było 5 szkół podstawowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz 6 placówek wsparcia dziennego. – Szkoły, odwołując się do założeń kampanii, organizowały inicjatywy adresowane do społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego – opowiada Katarzyna Bednarczuk z Urzędu Miasta Zamość. „Pod szyldem” ZTU odbyły się warsztaty, festyny, imprezy sportowe, pikniki, zabawy, quizy i konkursy.

W Zamościu w zajęciach warsztatowych i innych formach adresowanych do uczniów wzięło udział 1212 osób, 85 nauczycieli, w projekcie uczestniczyło też ponad 340 rodziców. Ponad 230 osób wzięło udział w konkursach kampanijnych, a 21 zostało nagrodzonych.

Działania kampanii można podzielić na 4 obszary: warsztaty dla uczniów w trzech grupach wiekowych z wykorzystaniem gotowych scenariuszy i kart pracy, zajęcia dla uczniów prowadzone według własnego pomysłu oparte na założeniach kampanii, zajęcia i spotkania dla rodziców według kampanijnego scenariusza oraz inne formy spotkań edukacyjnych a także wydarzenia prowadzone „pod szyldem” ZTU (festyny, zajęcia sportowe, pikniki, zabawy, quizy, konkursy).

Cztery szkoły odwołując się do założeń kampanii zorganizowały większe formy adresowane do społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego: warsztaty terapeutyczno-artystyczne „Zadziwiam siebie, gdy poznaję siebie”; projekt „Wierzę w siebie – dbam o siebie”; pikniki i festyny rodzinne: IV Szkolny Piknik Rodzinny „Najlepsza drużyna to rodzina” oraz „Kreatywna Rodzina”.

A oto jak projekt Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Wierzę w siebie - dbam o siebie” opisywali jego autorzy i uczestnicy:

W okresie od października do końca listopada uczestniczyliśmy w zadaniach realizowanych w ramach projektu: „Wierzę w siebie - dbam o siebie”.

  • Wszystko zaczęło się od spotkania z rodzicami, podczas którego szkolili się oni, jak kształtować poczucie własnej wartości u ludzi tak młodych jak my.
  • Cały październik i znaczna część listopada był czasem przygotowywania prac plastycznych pod hasłem „Taki jestem i lubię siebie (autoportret)”, w efekcie powstały aż 72 prace. Jury miało nie lada problem, aby wybrać zwycięskie prace. Możecie podziwiać je na wystawie. Teraz prezentujemy te nagrodzone.
  • W listopadzie odbył się grupowy konkurs kreatywny na stylizację pod hasłem „Jestem the Best”. Młodzież przygotowała ciekawe stroje i ciekawie się zaprezentowali. Wielu z nas robiło sobie potem zdjęcia na czerwonym dywanie. Dobrze czasem stanąć w blasku fleszy….
  • Uczniowie klas 6a, 7a, 8a Szkoły Podstawowej brali udział w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog i psycholog pod tytułem „Wiem, że potrafię”, mających na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości
  • Uczestniczyliśmy w cyklu zajęć na siłowni realizowanych w ramach wyjść do OSiR oraz zajęć wychowania fizycznego pod hasłem „Rzeźbimy ciało”
  • Mieliśmy także wielką przyjemność spotkać się z paniami w ramach zajęć pod hasłem „Podkreślamy nasze piękno”. Wtedy zostaliśmy nie tylko pięknie odmienieni fizycznie, ale było także coś i dla naszego umysłu. Odbyła się wtedy lekcja dbania o swoje ciało: „Zdrowo i stylowo”.
  • Tanecznym krokiem realizowaliśmy następne zadanie „Tanecznym krokiem… droga do sukcesu” - były to zajęcia taneczne realizowane podczas przerwy śródlekcyjnej w każdy czwartek oraz podczas zajęć wychowania fizycznego.
  • Teraz uczestniczymy spotkaniu podsumowującym oba projekty.
  • Zostało więc nam teraz rozdać nagrody za udział w konkursach...
 

Materiał przygotowała (na podstawie ankiet sprawozdawczych) Katarzyna Bednarczuk z Urzędu Miasta Zamość.

Partnerzy 2001 – 2014: