ZTU na lato i zimę!
Chełmiec, woj. małopolskie

Kampania ZTU w Szkole Podstawowej w Paszynie była okazją do udziału w wielu ciekawych wydarzeniach integrujących całą społeczność szkolną – Zorganizowaliśmy Zimowy Dzień Sportu w Cieniawie, w którym wzięło udział 50 narciarzy zjazdowych, obchody Dnia Zdrowia i Letni Dzień Sportu pod hasłem „Łączy nas piłka”. Elementy edukacyjne pojawiły się także podczas Festynu Rodzinnego „Malowanie sztuką” – wspomina Ewa Surówka, koordynatorka ZTU.

Jak co roku przystąpiliśmy do udziału w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Już w kwietniu na gazetce sportowej zamieściliśmy wszystkie ważne informacje dotyczące tegorocznej kampanii.

Na godzinach wychowawczych i lekcjach wf-u w szkole podstawowej i gimnazjum odbyły się pogadanki na temat budowania poczucia własnej wartości, a także zdrowego stylu życia.

 W ramach kampanii odbyły się w naszej szkole m.in.:

- Zimowy Dzień Sportu w Cieniawie, w którym wzięło udział 50 narciarzy zjazdowych - uczniów i rodziców,

- zorganizowane przez Samorząd Szkolny obchody Dnia Zdrowia, w ramach których każda klasa przygotowała krótkie scenki na tematy związane ze zdrowiem, a także propagujące właściwe zachowanie w różnych sytuacjach. Starsze klasy przygotowały plakaty o tematyce prozdrowotnej.

- konkurs plastyczny „Autoportret”. 3 najładniejsze prace zostały nagrodzone podczas Dnia Sportu i przesłane do organizatora kampanii,

- Letni Dzień Sportu pod hasłem „Łączy nas piłka”, podczas którego uczniowie:

  •   bawili się z piłką (ręczną, koszykową, nożną, hokejową) na różne sposoby,
  •   brali udział w konkursie na najciekawszy strój kibica biało-czerwonych,
  •   typowali wyniki meczu Polska- Senegal,
  •   odebrali nagrody za najładniejsze prace w konkursie „Autoportret”
 

Wśród wszystkich uczestników Dnia Sportu na koniec zostały rozlosowane nagrody.

Elementy edukacyjne pojawiły się także podczas Festynu Rodzinnego „Malowanie sztuką” organizowanego przez Radę Rodziców z okazji Dnia Dziecka. Kl. VI przygotowała piosenkę o wyższości prawdziwej przyjaźni nad tą z sieci, a także o tym, że „kiedy z przyjacielem razem się bawimy, to przed komputerem czasu nie tracimy”, a strażacy przedstawili pokaz udzielania pierwszej pomocy

Od września kampanię w szkole kontynuowano, podejmując ważne dla dzieci i młodzieży tematy i wskazując, jak sobie z nimi radzić. – Jesteśmy pewni, że wspomagać nas będą jak zwykle niezawodni rodzice, pani pedagog i różne instytucje – mówi Ewa Surówka.

Autor: Ewa Surówka, koordynatorka ZTU w Szkole Podstawowej w Paszynie

Partnerzy 2001 – 2014: