Żyj zdrowo, myśl pozytywnie, pomagaj innym!
Olkusz, woj. małopolskie

Podczas spektaklu profilaktycznego, pogadanek i zajęć z pedagogiem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Osieku zdobyli wiedzę dotyczącą uzależnień od narkotyków, alkoholu, dopalaczy i gier komputerowych. Kampanijne cele realizowali także wspólnie ze swoimi rodzinami, biorąc udział w festynie pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł – żyj zdrowo, myśl pozytywnie, pomagaj innym”.

Przystępując do realizacji ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, korzystając jednocześnie z materiałów dostarczonych przez UMiG w Olkuszu, przeprowadzono następujące działania:

 1. Klasy V, VI, VII wzięły udział w spektaklu profilaktycznym „Nad przepaścią”, po którym odbyła się pogadanka z uczniami. Spektakl uwzględniał treści z zakresu uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
 2. W klasach starszych nauczyciel przyrody, biologii oraz pedagog szkolny przeprowadziły zajęcia z uczniami według scenariuszy otrzymanych materiałów („Pomagając innym, staję się lepszym”, „Lubię siebie, bo jestem wyjątkowy”, „Poznaję siłę pozytywnego myślenia!”).
 3. Przeprowadzono konkurs plastyczny na temat: „AUTOPORTRET – Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję”.
 4. W dniu 17 czerwca 2018 odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł – żyj zdrowo, myśl pozytywnie, pomagaj innym”.
 
 • konkurencje sportowe rodzinne, indywidualne
 • występy artystyczne dzieci
 • akcja „Zostań dawcą komórek macierzystych”
 • loterie fantowe
 • konkursy
 • wspólne biesiadowanie przy muzyce
 • atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, zjeżdżalnie, pokazy baniek mydlanych)
 • zabawa taneczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 
 1. Pedagog szkolny przeprowadził zajęcia z uczniami klasy VII w formie prezentacji i pogadanki na tematy dotyczące uzależnienia od narkotyków, alkoholu, dopalaczy, gier komputerowych;
 

- Krótki film o uzależnieniu

- Do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków i alkoholu

- Skutki zażywania alkoholu

- Biłam się, kradłam, żeby tylko zaćpać

- Do czego doprowadza uzależnienie od gier komputerowych

Autor: Beata Borecka, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Osieku

Partnerzy 2001 – 2014: