Troszczymy się o człowieka i środowisko!
Chełmiec, woj. małopolskie

Uczniowie ze SP w Januszowej przystąpili do Gminnego Konkursu Ekologicznego, uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, gościli również podróżników, którzy opowiadali im o swoich przygodach. – W Dzień Dziecka i Sportu szkołę odwiedziły konie ze Stadniny Klimkówka. Każde dziecko zasmakowało jazdy konnej. Następnie uczniowie wzięli udział w grze terenowej „Królestwo UBÓ”. Celem zabawy było zwrócenie uwagi na problem biedy na świecie – opowiada Łukasz Biernacki, koordynator ZTU.

Tradycyjnie w naszej szkole odbywał się Gminny Konkurs Ekologiczny. Uczniowie ze szkół gminy Chełmiec wzięli udział w teście wiedzy o ekologii, odbyło się również sadzenie drzewek prowadzone przez pracownika Nadleśnictwa Stary Sącz.

Lekcje wychowania fizycznego były przeznaczone na wyjazdy na basen, gdzie uczniowie klas III, VI, VII uczyli się i doskonalili swoje umiejętności pływackie.

Uczniowie całej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem na temat zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Poza tym uczniowie na godzinach wychowawczych pracowali z wychowawcami na ulotkach przygotowanych przez organizatorów kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W Dzień Dziecka i Sportu naszą szkołę odwiedziły konie ze Stadniny Klimkówka. Każde dziecko zasmakowało jazdy konnej. Następnie uczniowie zostali podzieleni na 5 grup i wzięli udział w grze terenowej „Królestwo UBÓ” zaproponowanej przez PAH. Celem zabawy było zwrócenie uwagi na problem biedy na świecie, a także na współprace w grupie i rozwój własnej sprawności fizycznej. Każda grupa wraz z opiekunem udała się w podróż po krainie UBÓ (trasa po Januszowej z wyznaczonymi stacjami i zadaniami) by rozwiązać napotkane zadania. Rywalizacja była bardzo zacięta wszystkie zespoły uplasowały się na podium. Klasy młodsze wybrały się na ognisko do Piątkowej gdzie prócz smażenie kiełbasy wychowawcy zorganizowali rozgrywki sportowe. Każde dziecko otrzymało drobny podarunek z okazji Dnia Dziecko od Rady Rodziców.

Gościliśmy również podróżników, którzy opowiadali o swoich przygodach w Skandynawii i RPA. Przywieźli ze sobą kilka charakterystycznych przedmiotów ze swoich podróży m. in. dzieci mogły zaprezentować się w stroju z RPA czy zatrąbić na wuwuzele.

Kontynuowaliśmy również program Szkolny Klub Sportowy, w którym uczniowie klas I-III rozwijali swoje zdolności motoryczne i techniczne z gier zespołowych.

W ramach integracji z rodzicami nauczyciele tradycyjnie zorganizowali Dzień Mamy i Taty w gronie własnych klas. Uczniowie klasy V zaprezentowali spektakl pt. „Zagubiony czas”.

Tradycyjnie zorganizowaliśmy zabawę karnawałową, w której uczestniczyły również dzieci spoza szkoły.

W ramach uwrażliwiania dzieci na potrzeby innych, braliśmy udział w akcji zbierania nakrętek, charytatywnej akcji sprzedaży kartek świątecznych prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”. Bierzemy udział w akcjach: „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole” i akcji zbierania zużytych baterii, „Sprzątanie świata”. Samorząd uczniowski wraz z paniami ze świetlicy zorganizował Dzień sprzedaży muffinek i pączków. Dochód ze zbiórki przeznaczony był na zakup pomocy na świetlicę.

Klasy IV-VII wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa, gdzie zwiedzaliśmy podziemia Rynku rzeszowskiego oraz do Łańcuta. Klasa III udała się na dwudniową wycieczkę do Małastowa. Wraz z rodzicami palili ognisko i uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach. Poza tym, w drodze do Małastowa uczniowie zwiedzili Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Odbyli tam też warsztaty z Bonu Kultury. Zwiedzili zespół pałacowo-ogrodowy w Siarach, a także najstarszy drewniany kościół w Sękowej. Dla uczczenia 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie odwiedzili cmentarze wojskowe.

Jak co rok nasi uczniowie brali udział w marszu trzeźwości, jeździli na nartach w ramach projektu „Jeżdżę z głową”

Dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły oraz uczniowie klasy I i II brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej”. Dzieci podczas specjalnych zajęć prowadzonych przez koordynatora programu w szkole - Agnieszkę Sikorę - zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, budowy zębów, dbania o ich czystość, sposoby i częstotliwości prawidłowego ich szczotkowania za pomocą szczoteczek elektrycznych oraz manualnych oraz o potrzebie przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych.

Autor: Łukasz Biernacki, szkolny koordynator ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: