Zorganizowaliśmy kampanię pełną atrakcji!
Chełmiec, woj. małopolskie

W trakcie tegorocznej edycji ZTU uczniowie z SP im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie wzięli udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju, propagowali też wraz z rodzicami zdrowy styl życia i odżywiania podczas Dnia Rodziny. Uczestnicy wyjazdu na Zieloną Szkołę odwiedzili m.in. Ustronie Morskie, Kołobrzeg, Mielno, Międzyzdroje czy Koszalin, realizując w tym czasie cele kampanii i budując pozytywne relacje. Kampanię w szkole koordynowali nauczyciele Katarzyna Wesołowska i Grzegorz Bączek.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie, jak co roku, przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł. Koordynatorzy na wspólnym spotkaniu zachęcili wszystkich nauczycieli do współpracy. Na apelu uczniowie zostali poinformowani o charakterze kampanii i przewidzianych konkursach.

W ramach tych działań klasy I-III i IV-VII otrzymały materiały przysłane przez Fundację „Trzeźwy Umysł”. Plakaty profilaktyczne promujące akcję zostały umieszczone na gazetce informacyjnej dla uczniów i rodziców. Rodzice zostali poinformowani, że szkoła uczestniczy w kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł i otrzymali ulotki edukacyjne.

Nauczyciele w klasach przeprowadzili lekcje wychowawcze wykorzystując materiały i broszury przysłane przez organizatora. Dzieci uzupełniały broszurki „Lubię siebie, bo jestem wyjątkowy!”, „Jaki jestem? Jaka jestem?”, „Pomagając innym staję się lepszym” oraz „Poznaję siłę pozytywnego myślenia”. Uczniowie wykonali place plastyczno-literackie.

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju. Trójka uczniów zakwalifikowała się do biegów finałowych.

W szkole w Dniu Rodziny odbyła się kampania promująca zdrowy styl życia, podczas której uczniowie naszej szkoły, oprócz występów artystycznych, wraz z rodzicami przygotowali wspaniałe smakołyki. Na stołach znalazły się galaretki, owocowe koktajle i ciasta, twarożki z warzywami, soki z ziół i warzyw.

W dniach 2-10 czerwca 2018r. grupa uczniów z naszej szkoły przebywała na Zielonej Szkole w Ustroniu Morskim. W czasie pobytu uczniowie byli w Dobrzycach w Ogrodach Hortulus, udali się do Kołobrzegu, gdzie zwiedzili Muzeum Oręża Polskiego, Katedrę Kołobrzeską, port morski, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem oraz udali się do Skansenu Morskiego, Muzeum Minerałów, zdobyli 26 metrową latarnię morską.

Dzieci udały się również do Mielna, Międzyzdrojów, Trzęsacza, Muzeum Przyrodniczego w Wolińskim Parku Narodowym, a także Koszalina, gdzie zobaczyli Domek Kata, skaczące fontanny, gotycki kościół, Rynek Staromiejski, Ratusz i wzięli udział w koncercie symfonicznym w Filharmonii Koszalińskiej. Podczas wyjazdu w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł realizowane były następujące działania profilaktyczne: „Higiena osobista, używki i zdrowe odżywianie”, „Pozytywne relacje międzyludzkie”, „Moje pasje i zainteresowania – mój sposób na stres”, „Radość, zadowolenie, pozytywne nastawienie”, „Wypoczynek czynny i bierny” oraz „Zasady savoir – vivre”.

W ramach Zachowaj Trzeźwy Umysł uczniowie uczestniczyli w rajdzie szkolnym. Na miejsce spotkania, czyli wiatę na Ścieżce Przyrodniczo - Leśnej Rdziostów, udaliśmy się dwoma różnymi trasami. Zwyczajem lat ubiegłych w zabawie razem z nami brali udział także myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” z Krynicy-Zdroju. Uczniowie podzieleni na klasy wzięli udział w quizach wiedzy oraz różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych. Każdy mógł spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach czy wyścigu na nartach. Duch rywalizacji udzielił się także nauczycielom i oni także sprawdzali swoją sprawność fizyczną.

Jak co roku w naszej szkole na boisku szkolnym odbyły się zawody sportowe mające na celu wyłonienie „Mistrza Sportu”. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe (oddział przedszkolny, klasy: I-III i IV-VII). Brali udział w następujących konkurencjach sportowych: skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, tor przeszkód, mecz piłki ręcznej uczniów klas IV-VII. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale i nagrody.

Uczniowie z klasy II i III oraz VI i VII uczestniczą w obowiązkowych zajęciach nauki pływania w ramach zajęć wychowania fizycznego. Nasza szkoła brała też udział w realizacji projektów: „Jeżdżę z Głową” i „Szkolny Klub Sportowy”.

Dnia 20 czerwca uczniowie zostali poinformowani w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacyjnego wypoczynku. W czasie pogadanki zwrócono uwagę uczniom na zagrożenia, które mogą ich spotkać.

Autor: Katarzyna Wesołowska i Grzegorz Bączek, koordynatorzy kampanii ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: