Międzynarodowa integracja w kampanii ZTU!
Chełmiec, woj. małopolskie

Program kampanii ZTU w SP w Krasnem Potockiem objął liczne konkursy oraz zajęcia dodatkowe doskonalące talenty, niezwykle prężnie działali także młodzi wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu. – Uczniowie i nauczyciele placówki uczestniczyli też w projekcie wymiany międzynarodowej na Węgrzech. Była to okazja, aby bawiąc się i ucząc wśród węgierskich rówieśników, poznać również kulturę, historię, obyczaje i atrakcje turystyczne ich kraju – opowiada koordynatorka Agnieszka Szarek-Mężyk.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Przed rozpoczęciem kampanii poinformowano uczniów i rodziców o uczestnictwie szkoły w tej kampanii oraz o formach aktywności.

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursów: „Śniadanie daje moc”, „Pomocna dłoń”, „Stop cyberprzemocy”, „Walczymy ze smogiem”, „Warto pomagać”, „Autoportret”.

W ramach programu organizowane były także zajęcia dodatkowe doskonalące talenty muzyczne, taneczne, plastyczne, aktorskie i inne uczniów. Dzieci wzięły udział w następujących konkursach: „Mam Talent”, „Superklasa”, konkurs plastyczno-literacki, „Szkolny Konkurs Recytatorski”, „Mój bohater strażak”, „Plakaty ekologiczne”, „Jak nie czytam jak czytam” i inne.

W bieżącym roku szkolnym kontynuowaliśmy w naszej szkole innowacyjną działalność w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

W ramach działalności „SKW” nasi uczniowie przeprowadzili: kiermasz kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych, akcję „góra grosza”, akcję „szlachetna paczka”, Dzień seniora, Koncert Świąteczny w Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach, zbiórkę nakrętek na Fundusz „Małych Marzycieli”, akcję sprzątania świata oraz Piknik Radości, podczas którego świętowaliśmy 40 lecie OSP w Krasnem Potockiem. Na bieżąco brali czynny udział w pomocy rówieśnikom w nauce, „po-czytankach” dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, pomocy w stołówce szkolnej czy redagowaniu gazetki szkolnej.

W dniach 25-30 maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w projekcie wymiany międzynarodowej na Węgrzech. Przeżyliśmy niezapomniane chwile bawiąc się i ucząc wśród węgierskich rówieśników ze Szkoły Testvèrvárosok Terei Áltálanos Iskola w Pècs, poznając kulturę, historię, obyczaje i atrakcje turystyczne ich kraju.

Nasza drużyna „Dream Team” liczyła 19 osób: 11 uczniów ZS Marcinkowice, 1 uczennica SP Marcinkowice, 4 uczniów SP Krasne Potockie oraz 3 nauczycieli opiekunów.

2 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem udali się na zieloną szkołę której punktem docelowym było Rozewie. W trakcie 7 dniowego pobytu uczniowie zwiedzali Warszawę, Uczestniczyli w rejsie statkiem po Gdyni, Zwiedzali Fokarium na Helu, Gdańsk, Puck, plażowali w Chałupach oraz udali się na wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego.

8 czerwca uczniowie wzięli czynny udział w „XI Festiwalu Nauki” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, gdzie uczyli się podstaw udzielania pierwszej pomocy, brali udział w zajęciach z robotyki.

19 czerwca odbył się w naszej szkole Piknik Radości w którego programie znalazł się m.in. pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, kącik fryzjerski, sportowy tor przeszkód i wiele innych.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie uczestniczyli w cyklu 6 wyjazdów do kina na prelekcje w ramach programu Kino-szkoła oraz w dwóch wycieczkach górskich: rajdzie na Halę Łabowską i wycieczce do Huby .

Cały rok szkolny dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin ten, 20 czerwca, zdało z powodzeniem 8 uczniów klasy IV i 2 uczniów klasy V.

Ponadto przeprowadzono zajęcia i pogadanki profilaktyczne podczas pikników, wycieczek, lekcji przedmiotowych i godzin wychowawczych. W czasie zajęć i pogadanek uczniowie zachęcani byli do myślenia twórczego, rozwijania pasji i talentów sportowych. Dyskutowały o ciekawym spędzaniu czasu, zagrożeniach wynikających z korzystania z używek, konsekwencjach zażywania narkotyków oraz przedwczesnego sięgania po alkohol.

Za otrzymaną kwotę 600 zł zakupiono smaczny poczęstunek i nagrody dla zwycięzców konkursów które odbyły się na Pikniku Radości oraz nagrody książkowe dla uczniów z wzorowym zachowaniem, bardzo dobrymi wynikami w nauce i stuprocentowa frekwencją.

Autor: Agnieszka Szarek-Mężyk, koordynatorka ZTU w SP w Krasnem Potockiem.

Partnerzy 2001 – 2014: