Pamiętamy o godności i szacunku!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

SP w Bełku połączyła z kampanią ZTU obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. – Chcemy bowiem w ramach ZTU uczyć nasze dzieci nie tylko postaw prozdrowotnych, ale również szacunku, tolerancji, umiejętności niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – wyjaśnia Iwona Bartniczek, koordynatorka ZTU. W szkole zorganizowano też imprezę z okazji Dnia Rodzica, ze wspaniałym profilaktycznym spektaklem po śląsku.

23 lutego w ramach obchodów Dnia Walki z Depresją rozpoczęliśmy tegoroczną kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł. Po prezentacji poświęconej problemowi depresji pedagog szkolny, przedstawił uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum plan działań w ramach ZTU. W tym roku przewidzieliśmy m.in.: konkursy plastyczne, organizację Dnia Rodzica, Dnia Sportu, lekcje profilaktyczne. Dodatkowo połączyliśmy z kampanią obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

W kwietniu wychowawca świetlicy wraz z pedagogiem zorganizowali konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych. Dzieci młodsze wykonywały prace pod hasłem „Żyjemy zdrowo i aktywnie”, z kolei starsi uczniowie zrobili prace związane z hasłem „Jestem wolny od używek”. Plakaty umieściliśmy na gazetce świetlicowej.

W maju od 7-14 zrealizowaliśmy szereg działań związanych z obchodami Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, m.in.: lekcje poświęcone zagadnieniu niepełnosprawności, postaw wobec tych osób, każda klasa wykonała plakat „Jak można pomóc niepełnosprawnym”. Uczniowie klas 3 SP odwiedzili z katechetą Dom Spokojnej Starości w Bełku, gdzie biesiadowali z mieszkańcami. W poniedziałek 14 maja odbył się apel podsumowujący, na którym uczniowie obejrzeli filmy poświęcone savoir – vivre wobec osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością oraz mogli podziwiać plakaty, które wykonali z wychowawcami.

Z kolei 23 maja odbyła się wspaniała impreza środowiskowa w ramach Dnia Rodzica. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, oprócz rodziców pojawili się na niej również dziadkowie oraz osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Uczniowie przygotowali z nauczycielem języka polskiego i nauczycielem muzyki i plastyki wspaniały spektakl po śląsku pt. „Naszo Bełkowsko Frida”. Co istotne zarówno w spektaklu, jak i podczas biesiady propagowaliśmy treści związane z wychowaniem w trzeźwości. Na koniec wszyscy goście otrzymali wykonane przez naszych uczniów serduszka z hasłem „Przyjaciel szkoły”

W ramach działań prowadzone są również przez pedagoga, nauczycieli biologii i przyrody oraz wychowawcę świetlicy lekcje profilaktyczno-wychowawcze w klasach, pedagog przygotował gazetkę informacyjną dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Czeka nas jeszcze Dzień Sportu planowany na 14 czerwca.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do kształtowania właściwych zachowań i systemu wartości naszych uczniów.

Autor: Iwona Bartniczek, koordynatorka ZTU w SP w Bełku

Partnerzy 2001 – 2014: