Aktywnie i rodzinnie dbamy o zdrowie!
Skawina, woj. małopolskie

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Skawinie we współpracy z Centrum Kultury i Sportu zaprosiły młodszych i starszych amatorów zdrowego stylu życia oraz biegania na XV Jubileuszową Imprezę Środowiskową „Zachowaj Trzeźwy Umysł” – Wszystkie działania podejmujemy w oparciu o rodzinę, bo ona stanowi główną wartość w wychowywaniu dzieci – podkreśla Małgorzata Kopeć, Pełnomocnik Burmistrza ds Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii w UMiG w Skawinie.

Zorganizowana 26 maja w Parku Miejskim w Skawinie impreza stanowi element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 r. oraz akcji Skawińskie Dni Profilaktyki przebiegającej pod hasłem „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”. Celem corocznej imprezy jest zaszczepianie zdrowego stylu życia, zainteresowanie dzieci i młodzieży aktywnością na powietrzu oraz profilaktyka przed nałogami.

– Wszystkie działania podejmujemy w oparciu o rodzinę, bo ona stanowi główną wartość w wychowywaniu dzieci – podkreśla Małgorzata Kopeć pełnomocnik burmistrza ds przeciwdziałania alkoholizmowi i zapobiegania narkomanii. Zwieńczeniem różnych akcji, głównie w szkołach, jest „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, organizowany w Parku Miejskim.

– We wrześniu zamierzamy przyjąć uchwałę likwidującą nocną sprzedaż alkoholu i ograniczającą funkcjonowanie placówek sprzedających alkohol – zapowiada Eugeniusz Zając, przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej. Nie ukrywa, że takie decyzje trudno byłoby podjąć, gdyby nie ustawa umożliwiająca takie działania. Wiceburmistrz Norbert Rzepisko zaznacza, że mieszkańcy bardzo często zgłaszają zakłócanie spokoju w pobliżu sklepów sprzedających alkohol.

Gmina włącza się do działań przeciwko popadaniu w nałogi, głównie alkoholowe i narkotykowe. Ale tego problemu nie mają gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 6, uczestniczący w „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

– Mamy inne priorytety, wolimy sport – mówią: Weronika Dąbrowa, Olaf Duda i Tomasz Tatara. – By być fajnym, można się pokazać w inny sposób niż picie, palenie i zażywanie narkotyków – przekonuje Weronika, która zdobyła I miejsce w biegu w swojej kategorii. Na co dzień trenuje boks, bo jak mówi lubi się bić, ale tylko na treningach.

Tomek trenuje piłkę ręczną, a Olaf lubi jazdę na rowerze. Nie ukrywają, że próbowali różnych używek, ale wcale ich nie zafascynowały. Stosowanie ich nazywają głupotą i wolą spędzać wolny czas np. na boisku niż chować się pijąc czy ćpając w krzakach. – Na boisku też jest fajnie, śmiejemy się i rozmawiamy o różnych problemach – dodają gimnazjaliści. Inaczej czas spędza Wiktoria Konieczna drugoklasistka z SP2, nie pierwszy raz zdobywczyni I miejsca w biegu na 400 m. – Wiktoria jest bardzo aktywna choć biegania nie trenuje, ale lubi tańczyć i śpiewać – mówi jej mama.

Inni uczestnicy szkolnych zajęć artystycznych prezentowali się na scenie, a o ich dokonaniach i sportowej postawie uczestników biegu mówiła Joanna Józefczyk-Janek, wicedyrektorka SP6, która była współorganizatorem imprezy z CWR-em, Urzędem Miasta i Gminy oraz Centrum Kultury i Sportu.

Był m.in. konkurs plastyczny dla dzieci „Czas wolny z Rodziną zawsze spędzamy, bardzo się mocno wszyscy kochamy”. Wiele emocji wywoływały biegi w wielu kategoriach wiekowych dla dzieci i młodzieży oraz sztafeta dla dorosłych z udziałem 16 drużyn. Biegli m.in. strażacy, radni, seniorzy z „Seniorka”, drużyny z Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, klubów sportowych, Środowiskowego Domu Samopomocy, Wspólnota Wiara i Światło „Kruszynki”, Stowarzyszeń: Skawińskiego Partnerstwa Miast, Dzieci są Ważne „Razem dla Wszystkich” w Jurczycach.

Wygrała drużyna piłkarzy ręcznych z Miejskiego Towrzystwa Sportowgo PIAST 1: Wiktor Drożdż, Mateusz Gąsiorowski, Piotr Lis, Dariusz Pocięgiel. II m. zajęli piłkarze ręczni MTS PIAST 2: Konrad Cichoń, Robert Górszczyk, Krzysztof Janecki, Szymon Lis, III m. - Stowarzyszenie „Równa Szansa”: Tomasz Kozik, Sławomir Kusior, Wiesław Piskorz, Jan Przytuła oraz Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie „Niebieski Miś”: Joanna Gasińska, Patrycja Stanek, Renata Wędzicha, Monika Wypych.

Zapraszamy na relację z imprezy w Telewizji Skawina: XV impreza środowiskowa „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

Źródło: Telewizja Skawina, „Dziennik Polski”

Relację nadesłała: Małgorzata Kopeć, Pełnomocnik Burmistrza ds Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Partnerzy 2001 – 2014: