Witaminowo-sportowe rewolucje w ZTU!
Zamość, woj. lubelskie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu oraz Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, w ramach kampanii ZTU wzięli udział w Międzyklasowym Festynie rekreacyjno-sportowym. Konkurencje sportowe wymagały od uczestników sprytu i przemyślanego, zespołowego działania. Odbył się także Turniej Zdrowego Odżywiania - Dzień Warzyw i Owoców, w którym młodzież w bardzo kreatywny sposób promowała na stoiskach zdrową żywność.

Imprezę przygotowali nauczyciele Marzena Gąska oraz Marzena Głąb i Agnieszka Mazurek. Sportowe wydarzenie było doskonałą okazją do integracji młodzieży szkolnej poprzez ruch, zabawę i rywalizację w duchu fair play. Poprzez turniej organizatorzy chcieli podkreślić też korzystny dla zdrowia wpływ aktywności fizycznej oraz zachęcić do spożywania zdrowej żywności, bogatej w niezbędne dla organizmu witaminy i składniki mineralne.

Uczestnikom Międzyklasowego Festynu rekreacyno-sportowego, który odbył się 30 kwietnia na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu, towarzyszyły świetna zabawa i słoneczna aura. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z klas 7 szkoły podstawowej oraz klas 2 gimnazjum, w 10-osobowych drużynach mieszanych, w pełnej gotowości na linii startowej. Wszyscy z ogromnym zapałem oraz wolą walki wykonywali kolejne stawiane przed nimi zadania.

Konkurencje sportowe wymagały od młodych sportowców nie lada sprytu i przemyślanej taktyki działania w zespole. Nie zabrakło oczywiście świeżych i zdrowych witaminek, które stanowiły atrakcyjny rekwizyt zawodów. Pojawiły się banany, jabłka i marchewki, które w sztafetowym wyścigu wędrowały do rąk kolejnych zawodników.

Uczniowie mieli również okazję wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, rozwiązując krzyżówkę, której hasłem przewodnim było zdrowe odżywianie.

W trakcie festynu odbył się także Turniej Zdrowego Odżywiania - Dzień Warzyw i Owoców, podczas którego uczniowie z poszczególnych klas przygotowali zdrowy poczęstunek, który zaprezentowali na swoich stoiskach. Młodzi kucharze spisali się na medal, byli kreatywni i z wielkim zaangażowaniem promowali zdrową żywność w swoich małych punktach gastronomicznych. Wspaniale zachęcali do spożywania posiłków bogatych w witaminy i składniki mineralne.

Komisja konkursowa wzięła pod uwagę ciekawe pomysły i atrakcyjny sposób zaprezentowania zdrowego zestawu produktów. Najlepsi w kwestiach zdrowego odżywiania okazali się gimnazjaliści z klasy 2C, na drugim miejscu uplasowała się klasa 2B, natomiast trzecia lokata przypadła w udziale klasie 2A.

Impreza zorganizowana została w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę oraz kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Podczas festynu wręczone zostały dyplomy za konkursy, które zostały przeprowadzone w ramach kampanii w następujących kategoriach:

NAJLEPSZA GAZETKA KLASOWA PROMUJĄCA ZDROWY STYL ŻYCIA:

I miejsce – klasa 2A

II miejsce – klasa 2C

III miejsce – klasa 7B

NAJLEPSZY PLAKAT KLASOWY PROMUJĄCY ZDROWY STYL ŻYCIA:

I miejsce – klasa 7C

II miejsce – klasa 2B

III miejsce – klasa 2A

KONKURS LITERACKI POD HASŁEM JEDZ OWOCE I WARZYWA – TO DOBRZE NA CIEBIE WPŁYWA:

I miejsce – Franciszek Drozdowski

Turniej urozmaiciły występy grupy taneczno – sportowej, kierowanej przez Marzenę Głąb. Uczennice z klas 4, 5 i 6 zaprezentowały układy artystyczne na stepach, zatańczyły z pomponami i wykonały pokaz ze wstążką gimnastyczną. Przedsięwzięcie było jednym z działań, podjętych w ramach kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzyźwy Umysł pod hasłem: Autoportret! Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję – czyli o budowaniu poczucia własnej wartości!

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego – koordynator programu - Marzena Gąska oraz Marzena Głąb i Agnieszka Mazurek.

Autor: Marzena Gąska, SP nr 3 w Zamościu

Partnerzy 2001 – 2014: