Stworzyliśmy przepis na przyjaźń!
Siewierz, woj. śląskie

Realizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Siewierzu „ODLOTOWE WAKACJE NA SKRZYDŁACH PRZYJAŹNI” wypełnione były zajęciami i konkursami plastycznymi, literackimi oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi, połączonymi z pogadankami na ważne tematy. W dniu uroczystego zakończenia wakacyjnych zajęć, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

W dniach od 10 lipca do 2 sierpnia 2017 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbywały się warsztaty edukacyjno-plastyczne pod hasłem „ODLOTOWE WAKACJE NA SKRZYDŁACH PRZYJAŹNI” realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. W 12 zajęciach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczestniczyło 63 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 301 odwiedzin. Tematem przewodnim warsztatów była przyjaźń, zdrowy i bezpieczny styl życia, umiejętność istnienia w grupie i uświadamiania sobie swojej wartości. Uczestnicy razem stworzyli własny, niepowtarzalny „PRZEPIS NA PRZYJAŹŃ”.

Warsztaty wypełniły zajęcia plastyczne, literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi połączone z pogadankami na ważne tematy, konkursy plastyczne, głośne czytania, zabawy ruchowe i przedstawienie teatralne.

W trakcie zajęć dzieci wykonywały różnymi technikami prace plastyczne utrwalające i promujące zdrowe nawyki i podkreślające wartość przyjaźni w życiu. Powstał portret zbiorowy uczestników w postaci kiści winogron, przyjaciele na cztery łapy, ozdoby wykonane techniką decoupage, nietypowe pocztówki dla przyjaciela w kształcie klapka, arbuzowi pożeracze, konewki „pielęgnujące przyjaźń”, owoce i warzywa przestrzenne, puzzle przedstawiające logo kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rysunki popularyzujące przyjaźń.

W dniu 17 lipca do biblioteki zawitało studio teatralne „Sztuka” z Trzebinii z przedstawieniem-bajką ekologiczną „Jaś i Małgosia” uczącą właściwej segregacji odpadów. Przedstawienie zakończyło się zawarciem umowy z przyrodą. Wszyscy uczestnicy zobowiązali się być strażnikami ochrony lasu i mądrze kochać przyrodę.

W trakcie zajęć odbyło się 5 spotkań utrwalających zasady bezpiecznego zachowania w trakcie wakacji, nawiązywania przyjaźni i zdrowego spędzania wolnego czasu.

W dniu 11 lipca przed wakacyjną widownią wystąpił zespół muzyczny „Artykuł 42” z Liceum Ogólnokształcącego w Siewierzu, z opiekunką Jowitą Kalarus-Ostrouch. Młodzi muzycy pochwalili się swoimi zdolnościami muzycznymi uświadamiając dzieciom, że w każdym z nas drzemie jakiś talent.

W dniu 18 lipca dzielnicowy mł. asp. Mariusz Cupiał z Komisariatu Policji w Siewierzu wygłosił dzieciom pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, właściwego zachowania się w czasie wypoczynku, mądrego zawierania znajomości, unikania uzależnień, bezpieczeństwa podczas podróży.

W dniu 24 lipca przed bibliotekę do uczestników zajęć zajechali najnowszym samochodem strażackim przedstawiciele OSP Siewierz na czele z Naczelnikiem OSP Bartłomiejem Machurą. Była prezentacja wyposażenia samochodu, nauka udzielania pierwszej pomocy i oczywiście lanie wodą wężem strażackim, co sprawiło dzieciom olbrzymią frajdę.

W dniu 25 lipca do biblioteki zawitali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Będzinie: st. sierż. Tomasz Mogielski, asp. sztab. Urszula Cichopek. Funkcjonariusze wygłosili pogadankę na temat bezpiecznego spędzania wakacji, zawierania znajomości w Internecie, zachowania w sytuacjach zagrożenia. Uczulili dzieci, by były ostrożne w zawieraniu kontaktów z nieznajomymi. Podkreślili, że w przyjaźni jedną z najważniejszych cech jest lojalność. Dzieci przećwiczyły też pozycję żółwika.

W dniu 1 sierpnia gościem wakacyjnych zajęć był animator sportu Bartosz Kańtoch, który wygłosił pogadankę na temat korzyści płynących z uprawiania sportu i aktywności fizycznej, umiejętności życia w drużynie. Powstała wakacyjna drużyna „Siewierskich Świeżaków”.

Uczestnicy bibliotecznych spotkań wysłuchali 9 głośnych czytań, a za lekturę posłużyły bajki terapeutyczne o przyjaźni, roli zwierząt w życiu człowieka, odkrywaniu własnych talentów.

Swoimi umiejętnościami plastycznymi uczestnicy mogli się pochwalić biorąc udział w 5 konkursach plastycznych poświęconych tematyce przyjaźni. W poszczególnych konkursach wyróżnieni zostali: w konkursie „Ja i mój świat”: Dominika Niemiec, Nicola Krawczyk, Klara Kubisa. W konkursie „Przyjaciele-razem mogą zdziałać wiele”: Julia Głowacka, Piotr Koronowicz, Jakub Rusak, Hanna Pogan. W konkursie „Przyjacielska gra planszowa”: Magdalena Pluta, Piotr Koronowicz, Dominika Niemiec, Antonina Dobrowolska, Hanna i Jakub Rusak. W konkursie „Wakacyjne skarby”: Jakub Rusak, Wojciech Dobrowolski, Antonina Dobrowolska, Julia Głowacka. W konkursie plastyczno-literackim „Bajka o przyjaźni”: Piotr Koronowicz, Magdalena Pluta.

W dniu 2 sierpnia 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie „ODLOTOWYCH WAKACJI NA SKRZYDŁACH PRZYJAŹNI” realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, które swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Urszula Radziwołek, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu Maria Wylon. Uczestnicy wakacyjnych zajęć i laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł i nagrody książkowe, które wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś podziękował pracownikom biblioteki za organizację wakacyjnych zajęć. Dzieciom pogratulował udziału w warsztatach i konkursach, wykonanych prac plastycznych, życzył udanego letniego wypoczynku i sukcesów w nauce w przedszkolu i szkole.

Z prac plastycznych wykonanych podczas warsztatów powstała interesująca wystawa.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi za ufundowanie nagród książkowych dla laureatów konkursów i uczestników bibliowakacji.

Autor: Jolanta Jakubczyk, MGBP w Siewierzu

Źródło: www.mgbps.pl

Partnerzy 2001 – 2014: