ZTU to wiele niezapomnianych przeżyć
Praszka, woj. opolskie

– Podczas corocznego konkursu „Mam talent” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowalach zaprezentowali swoje zainteresowania. Odwiedziliśmy też Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, gdzie zobaczyliśmy sokolarnię i sowiarnię. Wielką atrakcją była wizyta w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – opowiada o przebiegu kampanii Ewelina Czop-Szymańska z PSP w Kowalach.

W tej edycji kampanii kształtowaliśmy u dzieci i młodzieży postawy sprzyjające ich rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takie jak: budowanie więzi z otoczeniem, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawczą, kreatywność, kulturę osobistą, gotowość do uczestnictwa w kulturze i pracy zespołowej.

Przeprowadziliśmy lekcje wychowawcze poświęcone tym zagadnieniom. Bardzo pomocne okazały się ulotki kampanii. W grupach zbudowaliśmy konstrukcje ze słomek i wspólnie określiliśmy co ułatwia a co utrudnia pracę zespołową.

Podczas corocznego konkursu Mam talent uczniowie zaprezentowali swoje zainteresowania, które są świetnymi pomysłami na pozytywne spędzanie wolnego czasu zarówno w grupie rówieśniczej jak i indywidualnie.

Okazją do poznawania nowych zakątków naszego kraju i nawiązywania pozytywnych relacji z rówieśnikami była wycieczka do Wisły. Odwiedziliśmy Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, gdzie mieliśmy możliwość fotografowania zwierząt prawie w ich naturalnych warunkach. Zobaczyliśmy tam m.in.: jelenie, sarny, daniele, dziki, żbiki czy jenoty. Bezsprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Wrażenia były niezapomniane.

Odwiedziliśmy również Galerię Sportowych Trofeów Adama Małysza. Wielką atrakcją okazała się wizyta w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Dzięki pobytowi w studiu uczniowie poznali kolejne etapy tworzenia filmu animowanego i poszerzyli swoją wiedzę na temat takich pojęć jak: scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe. Dowiedzieli się też na czym polega skład komputerowy. Uczniowie w kolejnych pomieszczeniach zobaczyli jak twórcy zmieniają scenariusz w gotowy film. Atrakcją była wizyta w kinie „Studio” i pokaz filmów. Podczas wycieczki narodziły się pomysły na nowe pasje: fotografowanie i filmowanie.

Hasło tegorocznej kampanii: „Na skrzydłach przyjaźni”, zachęciło nas do głośnego czytania raz w tygodniu fragmentu tajemniczej książki o przyjaźni. Za każdą obecność na spotkaniu uczestnicy otrzymywali naklejkę, którą wklejali do zeszytu czytelnika. Dodatkową nalepkę można było otrzymać za dopisanie dalszego ciągu książki lub wykonanie ilustracji do przeczytanego fragmentu.

Przeprowadziliśmy również konkurs czytelniczy: Czytam książki – zbieram puzzle, który polegał na tym, że uczniowie opowiadali treść przeczytanej książki i zachęcali do sięgnięcia po nią. Za każdą przeczytaną i zaprezentowaną książkę otrzymywali element układanki. Zwyciężyły osoby, które zebrały najwięcej puzzli i ułożyły obrazki.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastyczno-literackim „Na skrzydłach przyjaźni”.

Nagrody przyznane w konkursach ufundowane zostały przez Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Praszce.

Autor: Ewelina Czop-Szymańska, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalach

 

Partnerzy 2001 – 2014: