Mamy wiele pomysłów na kampanię!
Chełmiec, woj. małopolskie

W Szkole Podstawowej w Januszowej odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego, okazją do spotkania z uczniami z innych placówek był także Gminny Konkurs Ekologiczny. – Uczestnicy kampanii wzięli udział w projekcie narciarskim, zajęciach na lodowisku i pływalni. Na wycieczkach poznawaliśmy nowe zakątki naszego kraju – opowiada Łukasz Biernacki, koordynator ZTU.

Staramy się nadal podtrzymywać dobre relacje z innymi szkołami oraz organizacjami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży.

Jako organizatorzy Gminnego Konkursu Recytatorskiego nadal współpracujemy z Pałacem Młodzieży w Nowym Sączu, Miejską Biblioteką Publiczną Oddział dla Dzieci oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chełmcu. Uczniowie z innych szkół w Gminie Chełmiec przyjechali na finał konkursu do naszej szkoły wraz z opiekunami, którzy mieli możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi.

Kolejną okazją do wspólnego spotkania był Gminny Konkurs Ekologiczny. Uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu naszej gminy wykazali się ogromną wiedzą ekologiczną. Uczestnicy konkursu uczestniczyli w pokazie sadzenia drzewek, poprowadzonym przez pracownika Nadleśnictwa Stary Sącz oraz prezentacji i nauce piosenki przygotowanej przez uczniów klas młodszych dotyczącej tematyki ekologicznej.

Pytania do konkursu tradycyjnie przygotowane były przez pracowników Sądeckich Wodociągów oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej. Sukces odniosła uczennica naszej szkoły zdobywając pierwsze miejsce.

Każdy z uczniów otrzymał folder na temat pracy Sądeckich Wodociągów oraz ich oferty dla mieszkańców Nowego Sącza.

Uczniowie kl. I – III kontynuują udział w zajęciach z pierwszej pomocy, prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, posiadających certyfikat „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Klasa I brała udział w projekcie „Akademia Kubusia Puchatka” promującego bezpieczne zachowania na drodze. Uczniowie klas I-III brali aktywny udział w ogólnopolskiej kampanii „Śniadanie daje moc”.

W ramach współpracy z Urzędem Gminy Chełmiec uczniowie kl. II i IV brali udział w projekcie „Już pływam” na chełmieckiej pływalni. Uczniowie kl. III i VI raz w tygodniu mieli zajęcia wychowania fizycznego na pływalni w Chełmcu.

W ferie zimowe dzieci uczestniczyły w projekcie narciarskim „Jeżdżę z głową”.

Uczniowie klasy III i V brali udział w projekcie zorganizowanym przez Fundację „Kana” – „Czyste powietrze – czysta sprawa”.

Przedstawiciel rzecznika praw pacjenta przeprowadził dla uczniów warsztaty na temat praw pacjenta.

W miesiącach wrzesień – listopad realizowana była kampania: „No promil, no problem”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI. Wzięli między innymi udział w „Marszu trzeźwości”.

W zimie uczniowie dwa razy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach na krytym lodowisku w Chełmcu. Poza miłym spędzeniem czasu uczniowie mieli okazję nauczyć się jazdy na łyżwach i doskonalić swoją technikę.

W ramach Dnia Sportu Szkolnego kl. II i III, a także IV-VI wzięli udział w wieloboju sportowym. Najlepsza trójka została nagrodzona drobnymi upominkami. W ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy umysł uczniowie realizowali zadania w oparciu o materiały dostarczone przez organizatorów. Na godzinach wychowawczych kontynuowaliśmy tematykę prozdrowotną oraz ekologiczną. Doskonałą okazją do zachęcenia uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego było spotkanie z olimpijczykiem z Pekinu kajakarzem panem Dariuszem Popielą, a także spotkanie z miss Polski panią Magdaleną Bieńkowską.

Gościliśmy podróżnika, który przedstawił zdjęcia i opowiedział o swoich podróżach do Brazylii.

Okazją do poznawania nowych zakątków naszego kraju były wycieczki do: Pienińskiego Parku Narodowego, Babiogórskiego Parku Narodowego oraz do Krynicy. Na wycieczce do Zawoi nasi uczniowie wzięli udział w grze terenowej, w której mieli określone zadania praktyczne i teoretyczne (związane z Babiogórskim PN) do wykonania. Następnie wzięli udział w mini Igrzyskach Olimpijskich, w których m. in. strzelali z łuku, ścigali się w „kaczych butach”, potrójnych spodniach czy brali udział w wyścigu na skrzynkach. Po zmaganiach sportowych rozpaliliśmy ognisko.

Przystąpiliśmy również do programu Szkolny Klub Sportowy, w którym uczniowie klas I-III uczyli się gry w piłkę nożną poprzez gry i zabawy.

W ramach realizacji projektu LIFE pt.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” wzięliśmy udział w konkursie na najlepszą gazetkę ścienną o tematyce smogu. Nasi uczniowie zajęli w konkursie drugie miejsce.

W ramach integracji z rodzicami nauczyciele tradycyjnie zorganizowali Dzień Mamy i Taty w gronie własnych klas. Rodzice razem z dziećmi uczestniczyli w różnorodnych konkursach.

Tradycyjnie zorganizowaliśmy zabawę karnawałową, w której uczestniczyły również dzieci spoza szkoły.

W ramach uwrażliwiania dzieci na potrzeby innych braliśmy udział w akcji zbierania nakrętek, charytatywnej akcji sprzedaży kartek świątecznych prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, „Dniu pluszowego misia” oraz w akcji „Szlachetna paczka”. Zorganizowaliśmy zbiórkę artykułów szkolnych dla uczniów z Ukrainy. Bierzemy udział w akcjach: „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole” i akcji zbierania zużytych baterii, „Sprzątanie świata”. Samorząd uczniowski zorganizował kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony został na zakup szafek do szkolnych szatni.

Szkolny koordynator: Łukasz Biernacki, koordynator ZTU

Partnerzy 2001 – 2014: