Prezenty i zające na turnieju z ZTU
Witkowo, woj. wielkopolskie

Prezenty i zające na turnieju z ZTU! W Witkowie odbyła się kolejna edycja Wielkanocnego Turnieju Klas I-III Szkół Podstawowych. – Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta – Marian Gadziński. Nie zabrakło sportowej rywalizacji, dobrej zabawy i tego co bardzo cieszy dzieci, czyli wielkanocnych prezentów – informuje Marzena Trzcińska z Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie. Impreza promowała hasło ZTU „Na skrzydłach przyjaźni".

Turniej zorganizowały Urząd Gminy i Miasta, Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego.

Celem turnieju, jest upowszechnianie kultury fizycznej dzieci oraz zapewnienie czynnego wypoczynku i współzawodnictwa sportowego w myśl hasła: „WYCHOWANIE POPRZEZ SPORT – EDUKACJĄ JUTRA". Turniejowi przyświecało również hasło tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, do której przystąpiła Gmina Witkowo, a mianowicie: „Na skrzydłach przyjaźni".

9 kwietnia, punktualnie o godz. 15.00, hala Widowiskowo-Sportowa w Witkowie zapełniła się młodymi sportowcami, którym towarzyszyli rodzice. Do tegorocznej edycji imprezy przystąpiły reprezentacje trzech szkół podstawowych z terenu gminy Witkowo tj. Szkoły Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego – dwa zespoły, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gorzykowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie.

Na początek, zgodnie z tradycją, młodzi sportowcy ze wszystkich szkół wraz z opiekunami dumnie przemaszerowali wokół płyty boiska, by zaprezentować się zgromadzonej publiczności. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Gminy i Miasta – Marian Gadziński. W swoim przemówieniu Włodarz Gminy życzył uczestnikom osiągnięcia bardzo dobrych wyników oraz przypomniał, że pomimo sportowej rywalizacji, podstawowym celem turnieju jest dobra zabawa. Burmistrz złożył również wszystkim uczestnikom serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Następnie delegacja złożona z uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie złożyła na ręce Burmistrza drobny upominek wraz ze świątecznymi życzeniami.

Po uroczystym otwarciu przyszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie pod kierunkiem Ewy Popek i Barbary Nowakowskiej oraz rozgrzewkę pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego. Tak przygotowani uczniowie mogli rozpocząć zmagania drużynowe, które odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Konkurencje przygotowane zostały dla klas I, II i III tak, by poziom ich trudności odpowiadał umiejętnościom uczniów. Przystępujące do zmagań drużyny składały się z dziesięciu sportowców – pięciu dziewczynek i pięciu chłopców oraz rodzica lub opiekuna.

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli uczniowie klas pierwszych, na których czekały takie konkurencje jak: slalom matematyczny, tor przeszkód, wyścigi kangurów, wieszanie prania i wyścig drwali. Drugoklasiści musieli sprawdzić się w bardziej wymagających konkurencjach, takich jak: zbieranie jajek do koszyczka, wyścig z kołami „hula- hop", sztuka mijania, tor przeszkód oraz wyścig Formuły1. Na uczniów klas trzecich czekały natomiast: wyścig z kozłowaniem, bieg sztafetowy, przekładanie kartonów, slalom między „hula- hop" i bieg z przenoszeniem piłek.

Konkurencje przygotowane przez organizatorów były bardzo różnorodne i wymagały połączenia sprawności fizycznej z umysłową. Jak zawsze nie brakowało również wielkich emocji, o czym najlepiej wiedzieli rodzice, którzy dawali z siebie wszystko, nie tylko gdy dopingowali swoje pociechy, ale także gdy brali czynny udział w różnych konkurencjach. Po zakończeniu zmagań na zawodników czekały pamiątkowe medale oraz paczki z wielkanocnymi prezentami. Dodatkowo każda szkoła otrzymała puchar oraz talon na zakup sprzętu edukacyjno-sportowego. Wszyscy zgromadzeni na imprezie mogli także zajadać się słodyczami rozdawanymi przez wielkanocne „ZAJĄCE".

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w zorganizowaniu turnieju. Dziękujemy między innymi całej ekipie sędziowskiej z Czesławem Nowaczykiem na czele za opracowanie, przygotowanie i sprawny przebieg poszczególnych konkurencji sportowych. Marcie Fischer za piękną dekorację plastyczną, a Elżbiecie Dominiak za opiekę medyczną. Osobne podziękowanie kierujemy do „ZAJĄCZKÓW". Ich obecność sprawiła wiele radości najmłodszej części witkowskiego społeczeństwa

Dodatkowo na hollu hali Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie zorganizowała kiermasz wielkanocny, gdzie można było zakupić upieczone ciasta. Można tez było napić się herbatki lub „małej czarnej".

 Kolejna edycja Wielkanocnego Turnieju Szkół Podstawowych zakończyła się dużym sukcesem. Młodzi sportowcy mieli okazję do rywalizacji oraz doskonałej zabawy w gronie rówieśników, a wszyscy zgromadzeni widzowie w miłej atmosferze spędzili niedzielne popołudnie. Na następną, edycję turnieju przyjdzie nam poczekać kolejny rok.

Autor: Marlena Trzcińska

Partnerzy 2001 – 2014: