Wybieramy profilaktykę od ZTU
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Wybieramy profilaktykę od ZTU
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Wybieramy profilaktykę od ZTU! Kampanię ZTU realizowano w Szkole Podstawowej nr 5 w Siemianowicach Śląskich od kwietnia do listopada. Założenia przedsięwzięcia wdrażano wykorzystując karty pracy ZTU. SP nr 5 przystąpiła również do programów „Przemoc boli” i „Narkotyki? To mnie nie kręci”.

Kampanii ZTU pod hasłem “Pod dobrą opieką. Chronimy dzieci i młodzież przed alkoholem, narkotykami oraz dopalaczami” towarzyszyły w Szkole Podstawowej nr 5 w Siemianowicach Śląskich następujące cele:

  1. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki.
  2. Wpływanie na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadamianie rodzicom zagrożeń wynikających z nadopiekuńczości i braku opieki.
  3. Działalność wychowawcza szkoły w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej (alkohol, papierosy, dopalacze) poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań, konkursów.

Dodatkowym celem było kształtowanie u dzieci i młodzieży podstaw sprzyjających ich rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takich jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej. Udział w kampanii miał także pomóc przygotować uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym i kształtować postawy prozdrowotne.

Pedagog i psycholodzy szkolni przeprowadzili zajęcia edukacyjno-profilaktyczne. Tematyka realizująca powyższe cele była poruszana i omawiana także przez wychowawców, zarówno z uczniami jak i rodzicami. W szczególny sposób w kampanię zaangażowały się nauczycielki j. polskiego i plastyki, które wykorzystały podczas zajęć ulotkę profilaktyczno-konkursową „Pod dobrą opieką”, przeprowadziły konkurs plastyczny i literacki w klasach III-VI. Najlepsze prace zostały przesłane na adres Biura Kampanii ZTU. Uczennica kl. V-tej Amelia Kopiec została laureatką konkursu literackiego i zaproszona do udziału w kolejnym etapie rywalizacji. Uczniowie najbardziej zaangażowani w szkolną akcję zostaną nagrodzeni pod koniec listopada.

Założenia kampanii wdrażano wykorzystując karty pracy przeznaczone dla uczniów klas I-III i IV-VI, ulotki edukacyjne, jak również korzystając z materiałów Stowarzyszenia proponowanych w kampanii ,,Narkotyki? To mnie nie kręci. Dopalacze.”.

W Szkole Podstawowej nr 5 realizowano także program edukacyjno-profilaktyczny „Przemoc boli”

Celem programu było uwrażliwienie uczniów na przejawy agresji i przemocy w świecie realnym i w sieci, uświadomienie im możliwości przeciwstawiania się zachowaniom agresywnym oraz podkreślanie znaczenia negatywnych konsekwencji stosowanej przemocy. Zachęcano także do poszukiwania wspólnych rozwiązań i szukania pomocy u innych i edukowano rodziców w zakresie przemocy, cyberprzemocy.

Wśród poruszanych zagadnień tematycznych znalazły się cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza, wykluczenie i tolerancja. Zagadnienia te omawiano w czasie zajęć prowadzonych przez pedagoga i psychologa, jak również w czasie lekcji, zajęć, rozmów z wychowawcami w klasach I – VI. Były również tematem przedstawienia profilaktycznego, w którym wzięli udział uczniowie klas V-ych: ,,Razem dziób w dziób”.

Przeprowadzono również ogólnopolską kampanię profilaktyczną „Narkotyki? To mnie nie kręci – Dopalacze”, adresowaną do uczniów, rodziców, nauczycieli.

Cele główne kampanii to zapoznanie uczniów z ryzykiem sięgania po dopalacze, refleksja nad przyczynami sięgania po dopalacze, możliwościami zaspakajania swoich potrzeb w bezpieczny sposób i kształtowanie postawy asertywnej, czyli umiejętności odmawiania.

Tematy zajęć: 1. Dopalacze. Próbujesz – ryzykujesz. 2. Większość nie bierze. 3. Jak odmawiać.

Tematykę powyższą omawiano w klasach V-ych i VI-ych. Dla rodziców przygotowano spotkanie na temat dopalaczy.

Powyższym kampaniom towarzyszyło eksponowanie treści związanych z ich realizacją w postaci gazetek ściennych na szkolnym korytarzu. Do ich przygotowania wykorzystywano ulotki profilaktyczno-edukacyjne i plakaty przygotowane przez Stowarzyszenie.

Relację nadesłała Teresa Zawodniak, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

PRZEMOC BOLI 2016/2017

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! 2016/2017

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: