Wszyscy się zaangażowali!
Praszka, woj. opolskie

Wszyscy się zaangażowali! Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. W. Chotomskiej w Praszce także uczestniczyła w realizacji kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. –  Do kampanii przystąpili wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły – informuje opiekun ZTU Ewa Rychter.

W ramach ZTU w szkole przeprowadzono liczne konkursy i rozgrywki sportowe.

Konkurs plastyczny i literacki POD DOBRĄ OPIEKĄ – zadaniem było  zilustrowanie prawidłowej i właściwej opieki. Prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Najlepsze prace zostały nagrodzone i przesłane do organizatorów jako następny etap konkursu.

Konkurs muzyczny – SZANSA NA SUKCES – przebiegał podobnie jak popularny program telewizyjny. Dzieci samodzielnie wybierały utwory i same dopasowywały podkłady muzyczne. Następnie prezentowały swoje umiejętności przed uczniami szkoły i powołaną komisją konkursową. Wyróżnieni wykonawcy zostali nagrodzeni i wystąpili na festynie rodzinnym podczas koncertu laureatów.

Konkurs na najlepszego sportowca szkoły – MISTRZA SPORTU – rywalizacja trwała przez cały rok szkolny. Uczniowie zdobywali punkty poprzez reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych, aktywny udział w dodatkowych zajęciach sportowych, odpowiednie przygotowanie i zaangażowanie w czasie zajęć sportowych i zachowanie godne sportowca. Suma zdobytych punktów decydowała o uzyskanym miejscu w klasyfikacji łącznej i została ogłoszona podczas festynu rodzinnego.

Rozgrywki sportowe zespołowe i indywidualne zostały przeprowadzone podczas festynu rodzinnego. Miały na celu popularyzację wartości wychowawczych sportu, propagowanie wśród młodzieży hasła sport to zdrowie, uświadomienie uczestnikom faktu, że każdy może być zwycięzcą, wprowadzenia ducha sportowej rywalizacji i zasady fair play. Najlepsi zawodnicy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni.

W ramach Zachowaj Trzeźwy Umysł przeprowadzono też liczne zajęcia. Zajęcia z kartami pracy w klasach 1–3 promowały zdrowe produkty i zachowania, a ostrzegały przed szkodliwymi (np. alkoholem czy papierosami) oraz wskazywały osoby, które wspierają i mogą pomóc przy rozwiązywaniu problemów). Z kolei zajęcia z kartami pracy w klasach 4–6 uczyły, jak dokonywać dobrych i prozdrowotnych wyborów oraz jak nazywać i opisywać emocje czy jak sobie z nimi radzić.

Hołdując zasadom kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, z okazji Światowego Dnia bez Papierosa zorganizowano rajd rowerowy.

Autor: Ewa Rychter, opiekun kampanii w PSP nr 4

Partnerzy 2001 – 2014: