Marszobieg pod dobrą opieką!
Prudnik, woj. opolskie

Marszobieg pod dobrą opieką! Była piękna, słoneczna pogoda, gdy w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł ulicami Moszczanki ruszył kolejny marszobieg pod hasłem „Jestem pod dobrą opieką”. Wszystkie kampanijne działania przekonały nas, że życie wolne od nałogów, to życie pełne zadowolenia i radości, a szkoła jest miejscem, gdzie czujemy się szczęśliwi i bezpieczni.

W wydarzeniu wzięła udział najstarsza grupa przedszkolaków, wszyscy uczniowie klas I–VI oraz nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance. Zabezpieczenie pokonywanej trasy zapewniła Powiatowa Komenda Policji, nauczyciele i rodzice.

O godz. 11.00 dzieci z przedszkola i klas I–VI wraz z opiekunami ubrani w żółte odblaskowe kamizelki, wyznaczoną trasą po Moszczance, rozpoczęli marszobieg. Wszyscy uczniowie i nauczyciele bezpiecznie dotarli do mety. Bardzo miło nam było gościć mamy ucz. kl. I–III, które bardzo wytrwale dotrzymywały wszystkim kroku. Uczniowie, którzy jako pierwsi pokonali trasę, w nagrodę otrzymali puchary, natomiast za zdobycie II i III miejsca w danej grupie wiekowej każdy otrzymał medal.

Po powrocie do szkoły chętni uczniowie klas V–VI przystąpili do konkursu plastyczno-literackiego pod hasłem „Jestem pod dobrą opieką” podczas, którego wykonali plakaty, napisali hasła promujące dobre wzorce opieki nad dziećmi. Młodsze dzieci rysowały kolorową kredą na chodniku. Po zakończeniu konkursu uczniowie klas prezentowali swoje prace. Nagrodami były kredki pastelowe i długopisy.

Równolegle odbywały się konkurencje sportowe. Każdy mógł się sprawdzić w dowolnej dyscyplinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rzuty piłką do kosza, skoki przez skakankę, rzuty woreczkami na materac, strzały do bramki, czy kręcenie hula-hoop. Odbył się również drużynowy turniej dla klas I–III, a chłopcy z klas IV–VI rozegrali obowiązkowo mecz piłki nożnej. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy, wszystkim chętnym dzieciom przez Agnieszkę i Kingę. Jak widać, wiele było niespodzianek, nagród i chętnych. Po tak dużym wysiłku, każdy bardzo chętnie posilił się pysznym bigosem ugotowanym przez panią Basię. Lody były kolejną atrakcją cieszącą się dużym powodzeniem.

Nad realizacją całej akcji czuwały dziewczynki z Klubu Aniołów, nauczyciel wychowania fizycznego Bożena Sajewicz oraz pedagog szkolny Grażyna Wawrzyniak.

Podejmowane działania aktywizowały nie tylko uczniów, nauczycieli ale również rodziców. Dzieci starsze wspierały młodsze, pomagały słabszym, prowadząc je za rękę.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat przykładów promujących dobre wzorce opieki nad dziećmi. Ponadto w ramach ZTU zostały przeprowadzone wydarzenia promujące prawidłowe nawyki żywieniowe, ostrzegające przed szkodliwym wpływem papierosów i alkoholu.

Autorki: Bożena Sajewicz, Grażyna Wawrzyniak

Partnerzy 2001 – 2014: