Działamy z trzeźwym umysłem!
Maszewo, woj. lubuskie

Działamy z trzeźwym umysłem!
Maszewo, woj. lubuskie

Działamy z trzeźwym umysłem! – Dyskutowaliśmy, przeprowadziliśmy ćwiczenia zmieniające niezdrowe schematy myślenia, były też warsztaty i teatrzyki – relacjonuje przebieg kampanii ZTU w szkole w Gęstowicach Ewa Strakszyc.

Jesienią napisano listy z prośbą do handlowców o niesprzedawanie alkoholu i papierosów nieletnim, które wręczano razem z plakatami edukacyjnymi. Dziękuję za owocną współpracę pani dyrektor, gronu pedagogicznemu oraz rodzicom – dodaje pani Ewa.

W Szkole w Gęstowicach w kwietniu nauczyciele, rodzice, uczniowie zostali poinformowani o uczestnictwie w kampanii ZTU. Dokładne informacje związane z kampanią zostały przedstawione na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Wychowawcy poszczególnych klas otrzymali pomoce w postaci scenariuszy zajęć, broszury, plakaty, ulotki profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów i rodziców oraz ilustrowany dwutygodnik „Kumpel”.

W maju, czerwcu, październiku i listopadzie na lekcjach wychowawczych, języka polskiego, przyrody, zajęciach plastycznych, odbywały się rozmowy, dyskusje, ćwiczenia zmieniające niezdrowe schematy myślowe, pogadanki w formie warsztatów i „teatrzyki”.

Tematy lekcji: „Bez tajemnic” (Chcę poznać i trafić na osobę godną zaufania, a czy ja mogę być taką osobą dla innych?), „Zdrowo na sportowo” (Pracujemy nad swoimi sportowymi umiejętnościami. Sportowe wzorce do naśladowania to Maciej Kot). Uczniowie zapoznali się także z zagrożeniami (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze, komputer), spotkali się z pielęgniarką oraz uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjnych.

W związku z kontynuowaniem tematu „odkrywamy mocne strony” dotyczącego klas i każdego indywidualnie, przygotowano rozgrywki międzyklasowe w piłkę nożną, siatkówkę , unihokeja, a także bufet ze zdrową żywnością. Przedstawienie profilaktyczne dla uczniów i rodziców przygotowane zostało przez Kółko Teatralne. Dzieci wykazując się różnymi umiejętnościami uczestniczyły w kółkach zainteresowań (taneczne, przedmiotowe, teatralne, sportowe). Uczniowie przejawiający zdolności plastyczne wykonywali wystawy okolicznościowe dla szkoły i rodziców. Zajmowali się również sprzedażą ozdób choinkowych na terenie szkoły.

W maju w klasie V przeprowadzono ankietę sprawdzającą wiedzę o środkach uzależniających i przemocy. Odbył się też Festyn Rodzinny, a w ramach Światowego Dnia bez Papierosa uczniowie brali udział w konkursie – STOP papieros , – STOP alkohol, układali humorystyczne wiersze, malowali plakaty. Najciekawsze plakaty były umieszczone w szkole, w sklepach, na tablicach ogłoszeń.

W czerwcu klasy I-VI uczestniczyły w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Mój czas” (spędzanie wolnego czasu) oraz w konkursie „Hop na narty” (wiedza o dyscyplinach narciarskich).

Podczas zebrania ogólnego z rodzicami koordynator programu przekazała informacje i ulotki profilaktyczno-edukacyjne na temat: „Poznaj świat swojego dziecka” (szczere rozmowy z dzieckiem, spędzanie wolnego czasu), „Pokaż dziecku swój świat” (rodzice dobrym przykładem dla swojego dziecka).

Jesienią w kampanii w klasie VI napisano list z prośbą do sprzedawców o zakazie sprzedaży alkoholu i papierosów dzieciom do lat 18. Sprzedawcom wręczono listy i plakaty edukacyjne. Dzieci z świetlicy wzięły również udział w konkursie fotograficznym „Pokaż się”. Było także spotkanie policjantów z uczniami oddziału 0 i klas I-II i III na temat bezpieczeństwo i zagrożeń na drodze.

Zorganizowanie także imprezę szkolną „Święto pieczonego ziemniaka”, na której obecni byli nauczyciele, rodzice i dzieci. Powstała ponadto gazetka „Zachowaj Trzeźwy umysł” z informacjami, quizami, krzyżówkami, humorem i nagrodami. Klasy “0” dnia 20.09.2014 roku przystąpiły do ustanowienia Rekordu Guinnessa – szczotkowanie ząbków.

Na zakończenie kampanii zaprezentowano przedstawienie profilaktyczne dla uczniów i rodziców wykonane przez kółko teatralne. Obyło się podziękowanie i wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień.

Dziękuję za owocną współpracę Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu oraz rodzicom ze Szkoły Podstawowej w Gęstowiach.

Autorka: Ewa Strakszyc

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015

Odpowiedzialny Kierowca 2015

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: