Marsz trzeźwości pod egidą ZTU!
Chełmiec, woj. małopolskie

Marsz trzeźwości pod egidą ZTU! Szkoła Podstawowa w Januszowej uczestniczyła w Marszu trzeźwości pod egidą ZTU. Wraz z policjantem badającym trzeźwość kierowców uczniowie rozdawali ulotki, listy do kierujących, a także zwracali uwagę zapinanie pasów czy włączanie świateł dziennych. Kolejne spotkanie z policją miało miejsce przy okazji prelekcji „Bezpieczeństwo w sieci”.

Rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się od kampanii „No promil, no problem”. W ramach kampanii odbyła się lekcja, na której omówione zostały bajki bezpromilowe tj.: „Czerwony kapturek”, „Odważny krasnal”, „Jaś i Małgosia”, „O Smoku Wawelskim”. Uczniowie rozmawiali na temat zachowań poszczególnych bohaterów. W lekcji brali udział uczniowie z klas 4-6.

Przedstawiciele samorządu szkolnego udali się w grudniu do Nowego Sącza, by wziąć udział w akcji, warsztatach i happeningu „Strefa wolna od wulgaryzmów”. Sądeccy uczniowie podczas happeningu przeszli m.in. ulicami Rynek i Jagiellońską. Przyczepiali na ubraniach mieszkańców miasta ulotki z hasłem „Strefa wolna od wulgaryzmów” i informowali, że w dniu 17 grudnia w Polsce obchodzimy Dzień Bez Przekleństw. Na warsztatach uczniowie zastanawiali się, gdzie najczęściej można usłyszeć wulgaryzmy i jak temu zaradzić.

Ponadto w szkole odbywały się różne spotkania, m. in. spotkanie z podróżnikiem pt. "Maroko - przez szczyty Atlasu i piaski Sahary"; spotkania teatralne („Herakles”, „Alibaba i 40 rozbójników”) oraz spotkanie z grupą artystyczną Łowcy Historii (lekcja na temat życia polskiej szlachty). Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Akademia malucha” – „Skąd się biorą pieniądze”

Nasi uczniowie również brali udział w zajęciach poza szkołą, m. in. wycieczka do muzeum, uczestniczyli w projekcie MCK "Sokół" pod nazwą "Modowy wehikuł czasu" gdzie każdy z uczniów wykonał swoją zabawkę ze starych czasów.

Dołączyliśmy również do projektu „Już pływam”. Uczniowie klas II-VI zajęcia z wychowania fizycznego realizowali na krytej pływalni w Nowym Sączu. Nasz szkoła otrzymała również certyfikat „Szkoły w ruchu”.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych. Największe sukcesy odniosła reprezentacja piłkarzy nożnych klas III-IV, która zajęła 3 miejsce w gminnym turnieju; a także pływacy, którzy w drużynie zajęli w gminnych zawodach 2 miejsce.

W Dzień Dziecka samorząd uczniowski zorganizował Szkolny Konkurs w Układaniu Kostki Rubika, który wygrał Karol Przychocki z klasy V. Pozostali uczniowie wzięli udział w konkursie plastyczno-literacki ZTU „Mój czas”, a także wypełnili ulotki „Hop na narty”. Najlepsze prace zostały wysłane do Poznania. Na godzinach wychowawczych nauczyciele wraz z uczniami wykorzystali ulotki kampanii tj.: „Teraz twój czas”, „Bez tajemnic”.

Uczennice z Samorządu Uczniowskiego odwiedziły Pana Wójta z pismem podpisanym przez wszystkich uczniów, w którym poprosiły, aby w naszej szkole powstała hala sportowa. Wizyta przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze. Pan Wójt obiecał, że ma na uwadze naszą szkołę i jak tylko będzie miał wolne środki, postara się zrealizować marzenia uczniów naszej szkoły.

Autor: Łukasz Biernacki, koordynator szkolny w SP w Januszowej

Partnerzy 2001 – 2014: