Nasza biblioteka wspiera kampanię ZTU
Siewierz, woj. śląskie

W lipcu i sierpniu w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych zorganizowano wakacyjne zajęcia plastyczno-literackie dla dzieci i młodzieży. W tym roku biblioteka włączyła się w kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł. Motywem przewodnim było szeroko rozumiane zachowanie bezpieczeństwa oraz ochrona zdrowia i życia. Na zakończenie wakacyjnych spotkań wszyscy otrzymali dyplom kampanii ZTU oraz nagrody książkowe ufundowane przez Zdzisława Banasia, burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.

Przygotowano wiele miniwykładów promujących zdrowy styl życia, m.in.: „Jak dbać o swoje zdrowie?, „Zdrowie na talerzu, „Ruch to zdrowie, „Jem zdrowo, czyli jak? Dla gimnazjalistów przeznaczona była pogadanka „Stop używkom, podczas której rozmawiano o profilaktyce uzależnień oraz zachowaniu zdrowia psychicznego.

Pod koniec lipca miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wojkowicach Kościelnych. Ochotnicy z MDP przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy, pokazali właściwe ułożenie poszkodowanego i zaprezentowali, jak poprawnie wykonać masaż serca.

Zorganizowano także spotkanie w ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Przeczyc. Ratownicy uczyli zasad zachowania się nad wodą i w wodzie, mówili, co należy robić w razie zagrożenia zdrowia, o zachowaniu czystości, o pracy ratowników WOPR. Zaprezentowali również podstawowy sprzęt ratowniczy (kapok, koło ratunkowe, bojkę, rzutki). Na koniec spotkania była wspólna rozmowa o zachowaniu się i bezpieczeństwie nad wodą.

W bibliotece gościła również przedstawicielka służby zdrowia. Przeprowadziła pogadankę o zdrowym odżywianiu, o higienie osobistej, o dobroczynnym wpływie ruchu na zdrowie. Była również mowa o zdrowiu psychicznym i różnych jego aspektach. Podczas tych zajęć młodzi ludzie rozwiązywali rebusy, układali puzzle dotyczące zdrowia i piramidy żywieniowe.

Dopełnieniem tematycznych pogadanek było głośne czytanie różnego rodzaju tekstów nawiązujących do tematyki zdrowotnej.

Z kolei podczas zajęć plastycznych powstało wiele ciekawych prac, jak: plakat „Zachowaj trzeźwy umysł, piramidy żywieniowe, plakaty „Bezpiecznie nad wodą, „Zdrowie na talerzu - warzywa i owoce i wiele innych, które można obejrzeć w filii bibliotecznej.

Wszystkim spotkaniom towarzyszyły zabawy i zajęcia ruchowe promujące aktywny wypoczynek i hasło „Ruch to zdrowie.

Tekst: Marzena Wacławek.Źródło: Itvsiewierz.pl

 

Partnerzy 2001 – 2014: