Napoje energetyczne i zdrowa żywność

Napoje energetyczne i zdrowa żywność

NAPOJE ENERGETYCZNE (inne nazwy: energy drinki, napoje/drinki energetyzujące) są w Polsce bardzo popularne. Głównym celem ich picia jest szybka likwidacja zmęczenia i wzmocnienie koncentracji.

Prawo w Polsce nie zabrania sprzedaży napojów energetyzujących młodym ludziom, którzy nie ukończyli 18 lat. Oznacza to, że takiego drinka może kupić każdy, nawet małe dziecko. Tymczasem naukowcy podkreślają, że napojów energetyzujących z pewnością nie powinny spożywać dzieci poniżej 16. roku życia, ludzie chorzy na cukrzycę, uczuleni na kofeinę, a także kobiety ciężarne.

UWAGA!

Kofeina przyjmowana w dużych ilościach przez dzieci i młodzież może doprowadzić do psychicznego i fizycznego uzależnienia. Tauryna zawarta w napojach energetycznych oszukuje organizm i przypomina działanie niewielkich dawek leków przeciwlękowych czy alkoholu etylowego!

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

  • INFORMUJMY rodziców,
  • EDUKUJMY uczniów i ZMIENIAJMY ich złe przyzwyczajenia,
  • POMAGAJMY szkołom rozwiązać problem,
  • REAGUJMY, gdy dzieci sięgają po napoje energetyczne.

MATERIAŁY:

Aby pomóc przekazać wiedzę o napojach energetycznych rodzicom i uczniom, zespół Zachowaj Trzeźwy Umysł przygotował stosowne materiały informacyjne: dwie ulotki oraz plakat.

Specjaliści ostrzegają, że 90% rodziców wie, że ich dziecko sięga po napoje energetyczne. Jednak rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożenia!

ULOTKA Moc niepotrzebna dzieciom, CENA za szt. 0,96 zł

ULOTKA A – Napoje energetyczne? Moc niepotrzebna dzieciom CENA za szt. 0,96 zł

Omawia konsekwencje spożywania tych produktów przez dzieci. Mówi też o tym, że dorośli powinni interesować się i tym, co młodzi ludzie piją na drugie śniadanie, i tym, co spożywają po intensywnym wysiłku. Jedno jest pewne: dzieciom moc energy drinków jest niepotrzebna!

ULOTKA B – Pij dobrą energię, jedz zdrowo! CENA za szt. 0,96 zł

ULOTKA B – Napoje energetyczne? Pij dobrą energię, jedz zdrowo! CENA za szt. 0,96 zł

W ulotce, którą można przekazać uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum, pokazujemy różnice między napojami energetycznymi a świeżymi sokami. Zachęcamy do przygotowywania własnych kompozycji soków warzywno-owocowych. Niniejsza broszura to świetne uzupełnienie lekcji wychowawczej poświęconej zdrowemu odżywianiu.

Plakat A – Moc wyciskaj z owoców. Stop napojom energetycznym w szkole! CENA za szt. 3 zł

Plakat A – Stop napojom energetycznym w szkole! CENA za szt. 3 zł

Wyraziście zwraca uwagę na problem napojów energetycznych. Wyciśnięta puszka, owoce, nośne hasło – to wszystko powinno zaciekawić uczniów, zmusić do refleksji i zadziałać dydaktycznie. Plakat powinien zawisnąć na szkolnym korytarzu jako edukacyjne uzupełnienie lekcji wychowawczej poświęconej energy drinkom.

PLAKAT B – Postaw na zdrową energię! CENA za szt. 3 zł

PLAKAT B – Postaw na zdrową energię! CENA za szt. 3 zł

Ten plakat idealnie podsumowuje lekcję na temat zdrowego odżywiania się. Warto przeanalizować z uczniami to, czym na co dzień się żywią, co uważają za zdrowe przekąski i skąd czerpią siłę np. po intensywny treningu.

Do niedawna w sklepach mieliśmy do czynienia aż z 52 rodzajami tego typu napojów! Piją je kierowcy, studenci w czasie sesji, a także osoby w trakcie wytężonego wysiłku. Jednak to, co pomaga dorosłym (głównie kofeina i tauryna), nie jest w ogóle potrzebne dzieciom i młodzieży.

Pomimo ostrzeżeń umieszczonych na opakowaniach pijący często łączą napoje energetyzujące z alkoholem! Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi.

Partnerzy 2001 – 2014: