Uczymy się rozumienia i akceptacji inności!
Szczaniec, woj. lubuskie

Uczymy się rozumienia i akceptacji inności!
Szczaniec, woj. lubuskie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu przez miesiąc kwiecień, zwanym miesiącem niebieskim, zdobywali wiedze na temat autyzmu. 30 kwietnia szkoła obchodziła „Dzień Świadomości Autyzmu”. – Na znak przełamania niewidzialnego muru pomiędzy dziećmi zdrowymi a niepełnosprawnymi uczniowie zburzyli symboliczny, niebieski mur oraz zerwali łańcuchy nieakceptacji inności drugiego człowieka – relacjonuje Krystyna Piątek, koordynator ZTU.

Burzymy mur pomiędzy zdrowymi i niepełnosprawnymi dziećmi – Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu. Akceptuję samego siebie. Ale czy akceptuję inność drugiego człowieka?

Zdobywana przez uczniów wiedza na temat autyzmu, ma im pozwolić lepiej zrozumieć zachowania osób autystycznych, ponieważ coraz częściej w najbliższym otoczeniu spotykają właśnie kolegów z autyzmem. Uczniowie klas gimnazjalnych i klasa VII uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Krystynę Piątek pedagoga szkolnego oraz panią Annę Surowiecką, prezesa Klubu Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych z Międzyrzecza, po to, aby mieć większą świadomość i wiedze na ten temat.

Dnia 30 kwietnia Szkoła Podstawowa im. Emilii Sczanieckiej obchodziła „Dzień Świadomości Autyzmu”. Placówka była udekorowana niebieskimi elementami, a każdy uczeń i nauczyciel, na znak solidarności z autystykami, miał przyklejone niebieskie serduszko na swoim ubraniu. Dzieci i młodzież mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych pod hasłem „Świat oczami autyzmu”.

Na znak przełamania niewidzialnego muru pomiędzy dziećmi zdrowymi, a niepełnosprawnymi, uczniowie zburzyli zbudowany przez siebie symboliczny, niebieski mur oraz zerwali łańcuchy nieakceptacji inności drugiego człowieka. Szczanieccy uczniowie wiedzą jak pomagać dzieciom z autyzmem, wiedzą jak na nich reagować. Wiedzą też, że bardzo potrzebują oni przyjaciół i mimo, że czasami zachowują się dziwnie, to warto obdarzać ich tym uczuciem.

Czym jest autyzm?

Autyzm może występować u dzieci i u dorosłych, jest to choroba nieuleczalna, na którą zapada się w dzieciństwie, przeważnie w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Wczesne objawy autyzmu to brak reakcji na dźwięki i brak gaworzenia. Dziecko z autyzmem nie lubi kontaktu fizycznego, nie umie też rozpoznawać emocji i mowy ciała innych osób, przeważnie nie zwraca uwagi na to, co się mówi do niego lub w jego towarzystwie. Dziecko autystyczne: niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach, nie nawiązuje przyjaźni, nie umie podtrzymywać rozmowy, ma ubogą mimikę i gestykulację, nie potrafi rozpoznawać mowy ciała ani mimiki twarzy innych osób, nie rozpoznaje ironii, sarkazmu, nie rozumie metafor.

Działania w szkole w Szczańcu były m.in. integralną częścią realizowanej w szkole Kampanii ZTU

Spotkanie koordynowała Krystyna Piątek pedagog szkolny przy współpracy Anny Surowieckiej prezesa Klubu Dzieci Niepełnosprawnych z Międzyrzecza.

Autor: Krystyna Piątek, koordynator kampanii ZTU w Szkole Podstawowej w Szczańcu

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: