Bawimy się i edukujemy!
Jastrzębie-Zdrój, woj. śląskie

Akcja związana z kampanią ZTU w wakacje, to w Zespole Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju już tradycja. – Wychowawcy wykorzystali scenariusze i karty pracy ZTU, przeprowadzono też spotkanie z rehabilitantem. Szczególną atrakcją była gra terenowa, z ostatnim zadaniem - „zdjęciem przyjaźni”. Sporym wyzwaniem okazało się „Popołudnie bez telefonu” – opowiadają koordynatorki Dorota Kapała i Lucyna Różek.

Tegoroczne działania ZTU zostały zorganizowana w dniach 21- 26 sierpnia, a do udziału w nich zaprosiliśmy wszystkich uczniów. Zgodnie z założeniami kampanii, postawiliśmy na budowanie poczucia własnej wartości i umiejętności tworzenia pozytywnych relacji z otoczeniem, motywowaliśmy do szanowania się nawzajem i troski o kulturę osobistą.

Na wstępie wychowawcy grup, wykorzystując scenariusze i karty pracy pochodzące z zasobów kampanii, przeprowadzili interesujące zajęcia. W klasach 1-3 SP ukierunkowane były one na kształtowanie umiejętności funkcjonowania w grupie oraz budowanie więzi przyjaźni. Dzieci z klas 4–6 SP poprzez ćwiczenia uczyły się dokonywać wyboru pozytywnej grupy rówieśniczej, pozytywnego myślenia i mówienia o sobie oraz innych, a także konstruktywnego spędzania wolnego czasu.

Podobnie było podczas zajęć, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjum i LO. Bardzo przydatne okazały się materiały z pakietu ZTU. Wykorzystano karty pracy: „Jaki jestem? - Jaka jestem?”, „Mój przyjaciel”, „Ile jestem wart?”, „Ja i moja grupa”, „Dobrze, że jesteś.”

Innym edukacyjnym elementem tegorocznej edycji akcji było spotkanie z rehabilitantem z tutejszego szpitala, który bardzo obrazowo przedstawił zgromadzonej w świetlicy młodzieży przyczyny wad postawy, z którymi większość z nich boryka się oraz to, w jaki sposób niedbałe siedzenie i niewłaściwa pozycja ciała podczas korzystania z urządzeń typu tablet, laptop czy telefon komórkowy wpływają na pogłębianie się ich problemów. Udzielił zgromadzonym wielu cennych, praktycznych rad, tak by uczniowie wiedzieli co zrobić, aby zapewnić sobie jak największy komfort podczas siedzenia. Podkreślał też wielokrotnie wagę codziennej aktywności ruchowej, dostosowanej oczywiście do możliwości każdego dziecka.

Szczególną atrakcją i nowością w naszej placówce była gra terenowa z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Actionbound, dzięki której pokazaliśmy naszej młodzieży, jak połączyć korzystanie z telefonu komórkowego z aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Uczestnicy zabawy brali udział w rozgrywkach odbywających się na terenie ogrodu szpitalnego, a do konkurencji przystępowali w parach lub zespołach 3-osobowych.

Na wstępie otrzymali opisy zadań do wykonania. Podążając za wskazówkami ujętymi w instrukcjach, przemieszczali się do kolejnych punktów trasy, rozwiązując zagadki i wykonując polecenia, gdzie ostatnim z zadań było „zdjęcie przyjaźni”. Oczywiście na zwycięzców czekały nagrody.

Przeciwwagą dla tej zabawy i jak się okazało sporym wyzwaniem dla niektórych było „Popołudnie bez telefonu”. Jednak mimo wątpliwości wielu, podobnie jak w roku poprzednim, duża grupa naszych uczniów wyłączyła swoje aparaty i oddała je w ręce nauczycieli zaraz po rozpoczęciu przez nich pracy, a odzyskała tuż przed godziną 20.00.

Aby docenić osoby szczególnie wyróżniające się życzliwością i pozytywnym stosunkiem do innych, zaprosiliśmy społeczność naszej szkoły do głosowania na „Najlepszą koleżankę/najlepszego kolegę”. Z kolei w celu zmotywowania naszych uczniów do troski o porządek w najbliższym otoczeniu zorganizowaliśmy konkurs czystości. W godzinach wieczornych nauczyciele sprawdzali, jak ich podopieczni radzą sobie z utrzymaniem ładu w swoich pokojach, punktując go w skali 1-5.

A o tym, że z kulturą osobistą u naszych uczniów nie jest źle, ostatecznie mogliśmy się przekonać podczas integracyjnego ogniska, w trakcie którego zaangażowaliśmy naszą młodzież do udziału w konkursie „Mistrz dobrego wychowania”. Pytania do łatwych nie należały, ale uczestnicy zabawy w większości przypadków świetnie sobie z nimi radzili!

Dziękujemy bardzo naszym uczniom za zaangażowanie podczas tegorocznej akcji, a laureatom konkursów serdecznie gratulujemy.

Autor: Dorota Kapała, Lucyna Różek

Partnerzy 2001 – 2014: