Z ZTU pomagamy i talenty rozwijamy!
Chełmiec, woj. małopolskie

– Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem mieli okazję wziąć udział w kampanijnych zajęciach doskonalących talenty muzyczne, taneczne, plastyczne. Wybrali się na zieloną szkołę, uczestniczyli w „X Festiwalu Nauki” i Bajkowym Pikniku Rodzinnym. W licznych działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu wykazali bezinteresowną chęć niesienia pomocy innym – mówi Agnieszka Szarek-Mężyk, koordynator ZTU

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła kolejny już raz przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przed rozpoczęciem kampanii poinformowano uczniów i rodziców o uczestnictwie szkoły w tej kampanii oraz o formach aktywności.

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursów: „Śniadanie daje moc”, „Anioły, aniołki w wyobraźni dzieci”, „Walczymy ze smogiem”, „Warto pomagać”, „Na skrzydłach przyjaźni”.

W ramach programu organizowane były także zajęcia dodatkowe doskonalące talenty muzyczne, taneczne, plastyczne, aktorskie i inne uczniów. Dzieci wzięły udział w następujących konkursach: „Mam Talent”, „Superklasa”, konkurs plastyczno-literacki, „Szkolny Konkurs Recytatorski”, „Tradycje Wielkanocne”, „Plakaty ekologiczne”, „Jak nie czytam jak czytam” i inne.

 W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy w naszej szkole innowacyjną działalność w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

Program innowacji przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy mają w sobie bezinteresowną chęć niesienia pomocy innym. W ramach działalności „SKW” nasi uczniowie przeprowadzili : kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, akcję „góra grosza”, akcję „szlachetna paczka”, Dzień seniora, zbiórkę nakrętek na Fundusz „Małych Marzycieli”, kiermasz ozdób wielkanocnych, akcję sprzątania świata oraz Bajkowy Piknik Rodzinny. Na bieżąco brali czynny udział w pomocy rówieśnikom w nauce, „po-czytankach” dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, pomocy w stołówce szkolnej czy redagowaniu gazetki szkolnej.

Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem. W ramach Dnia Ziemi uczniowie mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawej opowieści o Indonezji.

24 maja pojawiła się w naszej szkole niezwykły gość z dalekiej Afryki. Odwiedziła nas siostra Norberta Janus, pochodząca z Krasnego Potockiego, która pracuje na misjach w Rwandzie. Siostra opowiedziała nam jak wygląda trudne życie w dalekiej Afryce, jak funkcjonują rodziny, szkoła, dzieci. Chętnie odpowiadała na liczne pytania naszych uczniów, którzy wciąż rozmyślają jak możliwe jest życie bez prądu, bieżącej wody, samochodu, Internetu...

2 czerwca 25 uczniów udało się na zieloną szkołę do Gdańska w trakcie 7 dniowego pobytu uczniowie zwiedzali Gdańsk, Gdynię, Sopot, Westerplatte, Elbląg, Kartuzy i Muzeum Kaszubskie.

9 czerwca uczniowie wzięli czynny udział w „X Festiwalu Nauki” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu gdzie uczyli się podstaw udzielania pierwszej pomocy, brali udział w Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej.

14 czerwca odbył się w naszej szkole Bajkowy Piknik Rodzinny w którego programie znalazł się m.in. dmuchany zamek, pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, kącik artystyczny i wiele innych.

W roku szkolnym uczniowie uczestniczyli w dwóch wycieczkach do Krakowa (Wawel, Rynek, Sukiennice) oraz do Huby ( Kotelnica).

Cały rok szkolny dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin ten, 19 czerwca, zdało z powodzeniem 7 uczniów klasy IV.

Ponadto, przeprowadzono zajęcia i pogadanki profilaktyczne podczas pikników, wycieczek, lekcji przedmiotowych i godzin wychowawczych wychowawczych. W czasie zajęć i pogadanek uczniowie zachęcani byli do myślenia twórczego, rozwijania pasji i talentów sportowych. Dyskutowały o ciekawym spędzaniu czasu, zagrożeniach wynikających z korzystania z używek, konsekwencjach zażywania narkotyków oraz przedwczesnego sięgania po alkohol.

Za otrzymaną kwotę 500 zł zakupiono smaczny poczęstunek i nagrody dla zwycięzców konkursów które odbyły się na Pikniku Rodzinnym oraz nagrody książkowe dla uczniów z wzorowym zachowaniem, bardzo dobrymi wynikami w nauce i stuprocentowa frekwencją.

Autor: Agnieszka Szarek-Mężyk

Partnerzy 2001 – 2014: