Trzeźwy Umysł to wielokierunkowy rozwój
Chełmiec, woj. małopolskie

Niezwykle różnorodny program działań czekał na uczestników tegorocznej kampanii w Szkole Podstawowej w Rdziostowie. – Uczniowie wzięli udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju, szkolnym rajdzie i wyjeździe na Zieloną Szkołę w Stegnie. Promując zdrowe odżywianie panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic przybliżyły dzieciom sztukę carvingu – relacjonuje Grzegorz Bączek, koordynator ZTU.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie, jak co roku, przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł. Koordynatorzy na wspólnym spotkaniu zachęcili wszystkich nauczycieli do współpracy. Na apelu uczniowie zostali poinformowani o charakterze akcji i przewidzianych konkursach. W ramach tych działań klasy I III i IV – VI otrzymały materiały przysłane przez Fundację „Trzeźwy Umysł”. Plakaty profilaktyczne promujące akcję zostały umieszczone na gazetce informacyjnej dla uczniów i rodziców.

Rodzice zostali poinformowani, że szkoła uczestniczy w kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł i otrzymali ulotki edukacyjne.

Nauczyciele w klasach I – III przeprowadzili lekcje według scenariuszy „Mój przyjaciel” i „Jaki jestem ? Jaka jestem?”, a w klasach IV – VI na lekcjach wychowawczych realizowano scenariusze: „Ja i moja grupa”, oraz „Ile jestem wart ?”. Na zajęciach wykorzystano materiały i ulotki przysłane przez organizatora. Uczniowie podczas lekcji uzupełniali broszury z kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczniowie wykonali też prace plastyczno-literackie.

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju. Dwójka uczniów zakwalifikowała się do biegów finałowych.

W szkole odbywały się zajęcia promujące zdrowy styl życia przy współudziale pań Koła Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic. Panie przybliżyły dzieciom technikę carvingu. W czasie warsztatów uczniowie tworzyli piękne kolorowe rzeźby, które zachęcały do spożywania warzyw i owoców. Po raz kolejny panie odwiedziły szkołę w Dniu Dziecka promując zdrowe odżywianie. Panie z Koła pokazały naszym uczniom jak piecze się chleb i robi masło w maśniczce. Po spotkaniu z gośćmi uczniowie na szkolnym korytarzu wystawili własnoręcznie wykonane smakołyki. Na stołach znalazły się galaretki, owocowe koktajle i ciasta, twarożki z warzywami, soki z ziół i warzyw.

W dniach 2 - 12 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły przebywała na Zielonej Szkole w Stegnie. W czasie pobytu uczniowie zwiedzali Gdańsk, Gdynie, Sopot, Toruń i Elbląg. W ośrodku dzieci korzystały z basenu oraz brały udział w różnorodnych zajęciach sportowych. Opiekunami na Zielonej Szkole były panie Anna Sarata i Marta Gródek-Piotrowska. Podczas wyjazdu realizowane były działania profilaktyczne w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W ramach akcji Zachowaj Trzeźwy Umysł uczniowie uczestniczyli w rajdzie szkolnym. Na miejsce spotkania, czyli wiatę na Ścieżce Przyrodniczo - Leśnej Rdziostów, udaliśmy się dwoma różnymi trasami. Zwyczajem lat ubiegłych w zabawie razem z nami brali udział także myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” z Krynicy-Zdroju. Uczniowie uczestniczyli różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych. Każdy mógł spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, chodzeniu na szczudłach, wyścigu na nartach i w workach. Duch rywalizacji udzielił się także nauczycielom i oni także sprawdzali swoją sprawność fizyczną. Potem każda klasa przygotowywała krótkie improwizowane przedstawienie o czarownicy Tekli, która była przyjaciółką Leśnego Duszka.

Jak co roku w naszej szkole na boisku szkolnym odbyły się zawody sportowe mające na celu wyłonienie „Mistrza Sportu”. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe (oddział przedszkolny, klasy: I-III i IV- VI). Brali udział w następujących konkurencjach sportowych: skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, tor przeszkód, mecz piłki nożnej uczniów klas IV - VI. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale i nagrody.

Uczniowie z klasy III i VI uczestniczą w obowiązkowych zajęciach nauki pływania w ramach zajęć wychowania fizycznego.

Nasza szkoła brała udział w realizacji projektów: „Już pływam”, „Umiem pływać”, „Jeżdżę z Głową” i „Szkolny Klub Sportowy”.

Dnia 21 czerwca uczniowie zostali poinformowani w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacyjnego wypoczynku. W czasie pogadanki zwrócono uwagę uczniom na zagrożenia, które mogą ich spotkać.

Koordynatorzy ZTU: Marta Podobińska, Grzegorz Bączek

Autor: Grzegorz Bączek

Partnerzy 2001 – 2014: