Poznajemy historię naszej gminy
Szczaniec, woj. lubuskie

Na wycieczkę po gminie Szczaniec w ramach kampanii ZTU wybrali się uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Szczańcu. – Gimnazjaliści odwiedzili 11 miejscowości należących do gminy. Poznali obiekty historyczne i niektóre zakłady pracy. Młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że nasza mała ojczyna jest bardzo interesująca – mówi Krystyna Piątek, koordynator kampanii.

W jaki sposób integrować się ze swoją małą ojczyzną czyli z własną gminą? Jak poznać jej walory przyrodnicze, historyczne i turystyczne? Młodzież z klasy pierwszej z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół w Szczańcu już wie jak to się robi.

W ramach realizacji Kampanii ZTU w szkole zorganizowali wycieczkę po własnej gminie. Uczniowie, mieszkańcy każdej miejscowości zaprezentowali ciekawe informacje o miejscu swojego zamieszkania. Odwiedzili 11 miejscowości należących do gminy Szczaniec. Poznali obiekty historyczne i niektóre zakłady pracy, chociażby Wytwórnię Mas Bitumicznych w Myszęcinie czy stary młyn w Leniwce, zamieniony na gospodarstwo agroturystyczne.

Uczniowie dowiedzieli się, że pierwsze wzmianki o Szczańcu pojawiły się już w 1236r., oraz że pierwotna nazwa głównej miejscowości gminy to „Stans”. Odwiedzili miejsce, gdzie podczas II wojny w latach 1940-1945 był obóz pracy tzw. „pracy wychowawczej”. Obejrzeli XIX w pałac w Dąbrówce Małej, XVIII-wieczny spichlerz folwarczny w Myszęcinie oraz starą ponad stuletnią jeszcze czynna kuźnię w Koźminku. Po tej wyprawie, młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że nasza mała ojczyna jest bardzo interesująca, posiada wiele ciekawych miejsc i historycznych obiektów.

GKRPA w Szczańcu wraz z rodzicami uczniów sfinansowała wynajęcie autokaru. Serdecznie dziękujemy.

Autor: Krystyna Piątek, koordynator kampanii

Partnerzy 2001 – 2014: