Chętnie spędzamy czas z ZTU
Praszka, woj. opolskie

– Skupiliśmy się na działaniach związanych z funkcjonowaniem dziecka w grupie rówieśniczej, zaplanowaniu okazji do integracji dzieci, do zacieśniania więzi między nimi, wspólnego przeżywania radości – mówi Iwona Hombek koordynator ZTU w PSP w Przedmościu. Uczniowie wyjechali na wycieczkę do Opola, obejrzeli spektakl teatralny i próbowali swoich sił w konkursach w Szkolnym Dniu Sportu.

W ramach tegorocznej kampanii zachęcano dzieci do dbania o właściwe relacje z koleżankami i kolegami zarówno w szkole jak i poza nią, poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu, zgodną, bezpieczną i zdrową zabawę. Wszystkie nasze działania profilaktyczne w kampanii miały hasła związane z rozwojem młodego człowieka, budowaniem poczucia własnej wartości, nawiązywaniem pozytywnych kontaktów z rówieśnikami, zachęcaniem do pozytywnego myślenia i mówienia o sobie i o innych, pracą nad niektórymi swoimi zachowaniami, nieakceptowanymi przez grupę, tworzeniem i przyjmowaniem norm funkcjonowania w grupie, propagowaniem takich wartości, jak przyjaźń, koleżeństwo, radość, zadowolenie, pomoc innym, szacunek dla innych, troska, dobro.

W ramach akcji zostały przeprowadzone następujące lekcje wychowawcze o tematyce dotyczącej przyjaźni, cechach dobrego przyjaciela oraz sposobach spędzania wolnego czasu przez dzieci ze swoimi przyjaciółmi: „Mój przyjaciel”, „Jaki jestem? Jaka jestem?”, „Dlaczego warto dzielić się z rodzicami informacjami o swoich przyjaciołach, kolegach i wspólnych planach?”, „Dlaczego warto zdrowo i ciekawie spędzać wolny czas ze swoimi przyjaciółmi?”.

Nasze działania związane z kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł rozpoczęliśmy od pogadanek z rodzicami podczas wywiadówek. Rodzice otrzymali ulotki edukacyjne „Rodzina, a grupa rówieśnicza dziecka”, uświadamiające rodzicom, jak duży wpływ na ich dziecko ma grupa rówieśnicza, w której przebywa i jak ważna jest jej rola we właściwym rozwoju społecznym dziecka. Dlatego powinni zwrócić uwagę na to, czy dziecko przebywa w pozytywnej grupie rówieśniczej. Otrzymali też ulotki profilaktyczno-edukacyjne „Słuchać, a nie tylko słyszeć”, przypominające rodzicom, że skuteczna komunikacja z dzieckiem stanowi podstawę wzajemnego porozumienia. Bardzo ważne jest także wyznaczanie granic w postępowaniu, bowiem dają one dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Dla wszystkich uczniów klas II- III zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „W jaki sposób najchętniej spędzam czas wolny z moim przyjacielem/przyjaciółką?”. Technika wykonania prac była dowolna. Aby przedstawić efekty pracy uczniów, zorganizowano wystawkę prac uczniów. Wyłoniono i nagrodzono trzech najlepszych uczestników, a wszyscy pozostali dostali nagrody pocieszenia za udział w konkursie.

Ogłoszono również konkurs indywidualny proponowany przez organizatorów kampanii. Do udziału zgłosiły się chętne dzieci. Jest to konkurs plastyczno-literacki „Na skrzydłach przyjaźni”. Konkurs ten jest jeszcze nie rozstrzygnięty.

W ramach realizacji programu „Nie pal przy mnie, proszę” przeprowadzono lekcje promujące zdrowy tryb życia. Pod hasłem „W trosce o zdrowie przyjaciela” realizowano założenia programu edukacyjnego „Porcja pozytywnej energii”. W związku z realizacją tego programu przeprowadzono cykl lekcji mających na celu doskonalenie umiejętności wyboru zdrowych produktów spożywczych, propagowanie owoców i warzyw jako zdrowych i koniecznych produktów w diecie dziecka, ukazanie dzieciom zależności pomiędzy sposobem żywienia a stanem zdrowia, poznanie wpływu witamin na zdrowie i urodę.

Pod hasłem „Z przyjacielem poznaję świat” odbyła się wycieczka do Opola. Uczniowie mieli okazję spędzić ze sobą w kulturalny i ciekawy sposób czas w autobusie podczas jazdy oraz w czasie pobytu w Opolu na zajęciach w „Zaczarowanym świecie” oraz w kinie na filmie „Smerfy”. Każdy wyjazd jest okazją do integracji dzieci, do zacieśniania więzi między nimi, wspólnego przeżywania radości i spędzenia w atrakcyjny sposób czasu . Nie był to jedyny nasz wyjazd. W maju pojechaliśmy także do Praszki do muzeum na wystawę pt. „Miasto i jego mieszkańcy” i wspólnie z kolegami kolorowaliśmy herb Praszki.

W MGOK-u uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym pt. „Calineczka”, który ukazywał wartościowe postawy, jak m.in. przyjaźń, dobro, miłość. Kolejną okazją do kulturalnego spędzenia czasu z kolegami i koleżankami był wyjazd na koncert muzyczny do dworku w Ożarowie.

Nie tylko wspólne wyjazdy integrują dzieci, ale także udział w szkolnych uroczystościach. Z okazji dnia 1 kwietnia (Prima Aprilis) dzieci wymyślały zabawne dowcipy, które nie ranią przyjaciół. Uczestnicząc w Święcie Polskiej Niezapominajki i obchodach Dnia Ziemi, dzieci pokazały, że są przyjaciółmi Ziemi, wykazując się wiedzą ekologiczną. W ramach lekcji związanych z tradycją i zwyczajami wielkanocnymi, dzieci przygotowywały świąteczne niespodzianki dla przyjaciela. Pod hasłem „Jesteśmy przyjaciółmi przeszłości i historii”, klasa III przygotowała uroczystą akademię z okazji Konstytucji 3 Maja.

Kolejnym punktem realizacji kampanii ZTU było zorganizowanie Szkolnego Dnia Sportu z okazji Dnia Dziecka. Była to doskonała okazja do wspaniałej zabawy z przyjacielem. Przeprowadzono wspólne zabawy, gry sprawnościowe, a także liczne konkursy, w których każdy mógł popróbować swoich sił. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami.

Następną okazją do spędzenia czasu z przyjaciółmi był udział w Festynie Rodzinnym, który odbył się 11 czerwca na boisku szkolnym. W programie były występy uczniów i przedszkolaków oraz gry i zabawy dla dzieci. Dzieci wesoło bawiły się w gronie rówieśników oraz członków rodziny. Wykazały się także dużą sprawnością fizyczną, uczestnicząc w konkurencjach sportowych.

Autor: opiekun Iwona Hombek

Partnerzy 2001 – 2014: