ZTU uczy o wolności i odpowiedzialności
Praszka, woj. opolskie

ZTU uczy o wolności i odpowiedzialności
Praszka, woj. opolskie

W trakcie kampanii w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Wierzbiu zrealizowano wiele zajęć inspirowanych tegorocznymi materiałami ZTU. – Mówiliśmy o kształtowaniu więzi przyjaźni, nawiązywaniu pozytywnych kontaktów. Gimnazjaliści rozmyślali nad tym kim jest osoba wolna i odpowiedzialna – opowiada Lidia Orzeszyna, koordynator kampanii ZTU.

Kampanijne lekcje w klasie I–III w Gimnazjum Integracyjnym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wierzbiu zostały zrealizowane w kwietniu. Na wstępie przedstawiono cele ZTU, uczniowie otrzymali także karty pracy, które zawierały ćwiczenia i zadania ułatwiające zapamiętanie najważniejszych treści kampanii. Uczniowie dzięki nim mogli zrozumieć, że grupa rówieśnicza ma pozytywny i negatywny wpływa na podejmowanie decyzji.

Realizując temat „Wolność, odpowiedzialność”, na początku prowadząca przedstawiła główne zagadnienia i cele zajęć. Następnie wygłosiła wykład o wolności i odpowiedzialności, zasugerowany w konspekcie. Po jego omówieniu, rozpoczęła się rozmowa z uczniami. Zadane zostały także pytania pomocnicze, które pogłębiły dyskusję, dotyczące sytuacji w których człowiek jest wolny i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania. Uczniowie podawali bardzo dużo interesujących odpowiedzi, stanowiących bazę do dalszej rozmowy.

Kolejnym punktem zajęć było podzielenie klasy na dwie grupy, każda grupa miała wylosować karteczki z napisami, np. rodzice, znajomi, nauczyciele, narkotyki, pasje, książki i ustosunkować te pojęcia do własnej wolności. Tutaj odpowiedzi uczniów także były niezwykle różnorodne, stanowiąc punkt do rozmowy między grupami, ponieważ każda z grup lub osoba z grupy miała inne zdanie. Na zakończenie ćwiczenia nastąpiło podsumowanie.

Następnie uczniowie otrzymali karty pracy pt. „Wolność, odpowiedzialność”. Po zakończeniu zawartego w nich ćwiczenia prezentowali swoje prace.

Kolejnym zadaniem na tych zajęciach była praca w grupach. Jedna grupa charakteryzowała osobę wolną, druga sylwetkę osoby odpowiedzialnej. Wypisywane cechy były bardzo różne i interesujące, także do omawiania. Po zrealizowaniu zadania lider prezentował pracę swojej grupy. Prowadząca podsumowała tę część zajęć oraz pytała co powoduje, że jesteśmy silniejsi, lepsi, zadowoleni. Spora liczba uczniów udzieliła odpowiedzi.

Pracując w dalszym ciągu z kartami pracy, uczestnicy zajęć określali pozytywny i negatywny wpływ grupy na życie człowieka oraz pozytywne i negatywne zachowania rówieśnicze, a następnie dzielono się odpowiedziami.

Po uzupełnieniu kart prowadząca podsumowała całość zajęć. Podjęta została także rozmowa na temat proponowany w konspekcie. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji, padały bardzo ciekawe odpowiedzi, nastąpiła także między uczniami wymiana poglądów na niektóre zagadnienia. Było to bardzo ciekawe. Na koniec prowadząca pytała uczniów o to co wniosły w ich świadomość zajęcia i podziękowania za aktywny udział w zajęciach tych i poprzednich.

Tematy kampanii realizowano również w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Wierzbiu. Celem zajęć przeprowadzonych w klasach I-III było kształtowanie więzi przyjaźni, nawiązywanie pozytywnych kontaktów z rówieśnikami i kształtowanie umiejętności funkcjonowania w grupie.

Na pierwszych zajęciach pt. „Mój przyjaciel” uczniowie zapoznali się z pojęciami przyjaźń i przyjaciel, a także dowiedzieli się, jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel. Następnie wykonali karty pracy, w których musieli określić jakie zachowanie przyjaciela jest pozytywne, a jakie negatywne. Ostatnim zadaniem uczniów było narysowanie swojego przyjaciela.

Kolejne zajęcia zaplanowane w kampanii nosiły tytuł „Jaki jestem? Jaka jestem?”. Zajęcia rozpoczęły się od ustalenia zasad kontraktu grupowego. Potem każde z dzieci narysowało swój własny herb, który zawierał cztery elementy: Jaki jestem?, Co lubię?, O czym marzę?, Czego nie lubię?. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów napisał lub narysował coś miłego o osobie, od której otrzymał kartę pracy. Na koniec nauczyciel podziękował uczniom za udział w zajęciach.

Klasy 4-6 także włączyły się w ogólnopolską kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł – Na skrzydłach przyjaźni. W realizacji przedsięwzięcia połączono profilaktykę z pożyteczną zabawą, czyli z edukacyjnymi lekcjami. W ramach kampanii uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych służących przekazaniu wiedzy na temat „Ja i moja grupa” oraz „Ile jestem wart”.

W dniu 8 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi SPSK we Wierzbiu odbyło się spotkanie z rodzicami. Celem spotkania było zapoznanie rodziców z koniecznością uczestnictwa dziecka w grupie rówieśniczej, która jest niezbędna do właściwego rozwoju społecznego dziecka.

Spotkanie otworzył dyrektor szkoły Jacek Błasiak. Pan dyrektor przywitał wszystkich zebranych i przedstawił cel spotkania. Następnie oddał głos Anecie Matyska, która zapoznała rodziców z zagadnieniem.

Na początku prezentacji zapoznano rodziców z celami ogólnymi kampanii. Prezentacja była podzielona się na dwie części. Pierwsza cześć pt. „Rodzina a grupa rówieśnicza” była poświęcona relacjom pomiędzy dzieckiem a grupą rówieśniczą, wpływom grupy na dziecko oraz jaką rolę pełni grupa rówieśnicza na poszczególnych fazach rozwojowych dziecka. Druga część nosiła tytuł „Słuchać, a nie tylko rozumieć czyli jak rozmawiać z dzieckiem” przedstawiała konstruktywny sposób wyrażania emocji za pomocą komunikatu typu „JA” oraz czego należy unikać w rozmowie z dzieckiem. Następnie poproszono, aby rodzice przemyśleli i odpowiedzieli na pytania tj. „Czy znasz kolegów i koleżanki swojego dziecka?”, „Czy wiesz z kim spędza czas wolny?”, „Czy masz czas na rozmowę z dzieckiem?”. Na koniec prowadzący rozdał rodzicom ulotki i podziękował wszystkim za uwagę.

Autor: Lidia Orzeszyna, koordynator kampanii ZTU

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: