Na wsi potrzebujemy trzeźwego umysłu!
Postomino, woj. zachodniopomorskie

Na wsi potrzebujemy trzeźwego umysłu! Dzieci ze świetlic środowiskowych z Postomina, Korlina i Staniewic poznawały życie swoich pradziadków żyjących na wsi pomorskiej. Przy tej okazji zrealizowano też jedno z zadań kampanii ZTU. Wycieczkę do Krainy w Kratę do Swołowa zorganizowano z budżetu GKRPA w Postominie.

Wycieczka przyniosła wiele ciekawych wrażeń i odkryć. Uczestnicy nie tylko oglądali i słuchali ciekawych historii, ale przede wszystkim sami mogli spróbować swych sił przy omłotach zboża, przy sieczkarni czy przy pracy ze zwierzętami – końmi i owcami.

Podczas zwiedzania budynku mieszkalnego dzieci zachwycały się pięknem starych przedmiotów, ich funkcjonalnością. Często odwoływały się do obrazu własnych domostw, gdzie na strychu, czy w pięknym kredensie też przechowywane są pamiątki sprzed lat. Była też okazja, by przy ognisku porozmawiać o różnicach – jak wygląda dzisiaj życie na wsi, a jak wyglądało ono w minionym wieku.

Młodzież zwracała uwagę, jak wiele trzeba było wówczas wysiłku fizycznego, by utrzymać gospodarstwo i jak często dzieci musiały pomagać w gospodarstwie, w polu, przy wypasie krów czy gęsi. Przewodnik muzealny często podkreślał fakt ówczesnego wykorzystania wszelkich płodów rolnych. W obejściu nic się nie zmarnowało, dbano o ziemię, każdy miał przypisaną rolę do wypełnienia. Dom stanowił małą twierdzę czworoboczną, o którą trzeba było dbać, by przetrwać.

Podczas wycieczki zrealizowano też jedno z zadań kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł – „Jaki jestem. Kraina w kratę to dobre miejsce, by móc wrócić do korzeni, do czasów sprzed niewielu lat, ale jakże innych od współczesnych.

Autor: Teresa Rysztak

Źródło: postomino.pl

Partnerzy 2001 – 2014: