Wiedza którą przekazuje ZTU jest niezbędna!
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Wiedza którą przekazuje ZTU jest niezbędna!
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Wiedza którą przekazuje ZTU jest niezbędna! – Diagnoza pokazała, że wciąż niepokojąca jest duża dostępność środków niedozwolonych i wczesny wiek sięgania po środki psychoaktywne. Zauważamy jednak rosnącą wiedzę młodzieży na temat szkodliwości tych substancji, to zasługa także profilaktyki prowadzonej przez Gimnazjum Nr 2 w Siemianowicach Śląskich w ramach kampanii ZTU – mówi pedagog szkolny Magdalena Brol-Zober.

W ubiegłym roku szkolnym skupiliśmy się na przeciwdziałaniu niepożądanym zachowaniom ryzykownym, wzmacnianiu procesu edukacyjnego i wychowawczego, wspieraniu rozwoju osobowości uczniów, wpływaniu na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadomienie rodzicom zagrożeń wynikających z nadopiekuńczości lub braku opieki.

W ramach akcji przeprowadzaliśmy ponowna diagnozę „Młodzi i substancje psychoaktywne” oraz diagnozę podejmowania zachowań ryzykownych. Biorąc pod uwagę wyniki ankiet, niepokojące są: dostępność środków niedozwolonych, łatwość ich dostępu, wczesny wiek sięgania po środki psychoaktywne, wiedza gdzie można je zdobyć. Prowadząc systematyczną diagnozę w tym obszarze możemy jednak zauważyć rosnącą wiedzę młodzieży na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych. Można przypuszczać, że do takich wyników przyczynia się miedzy innymi szeroko pojęta profilaktyka prowadzona przez media i szkołę, między innymi w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W ramach kampanii przeprowadzane zostały spotkania, prelekcje propagujące bezpieczne formy spędzania czasu wolnego oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Przeprowadzono ankietę „Czy czujesz się w szkole bezpiecznie?”. W szkole zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów dotyczące uzależnień oraz pod tytułem „Jak radzić sobie z problemami” i „Wolność, odpowiedzialność”. Uczeń naszej szkoły został laureatem konkursu plastyczno – literackiego „Pod dobrą opieką”.

W szkole zorganizowano Tydzień Promujący Zdrowie pod hasłem Kodeks Profilaktyczny, którego cele było propagowanie odpowiedzialności za siebie, swoje zdrowie i życie. Podejmowano szereg akcji i przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, między innymi akcję „Bezpiecznie w mediach, czyli jak?”. We wszystkie akcje angażowani byli, oprócz nauczycieli i pracowników, rodzice.

W działania profilaktyczne szkoły angażowane były także instytucje i organizacje z Siemianowic Śląskich. Plakaty zostały wykorzystane do przygotowywania gazetek szkolnych.

Z rodzicami w trakcie całego roku szkolnego przeprowadzaliśmy rozmowy zwracające uwagę na negatywne konsekwencje nadopiekuńczości lub braku opieki nad dzieckiem, jak również utrwalające zasady dobrej komunikacji z dziećmi. Rozdysponowaliśmy wśród rodziców ulotki edukacyjne, a na stronie internetowej szkoły zamieściliśmy informacje pod tytułem „Dobra komunikacja rodzic – dziecko”.

Autor: Magdalena Brol-Zober, pedagog szkolny Gimnazjum Nr 2 w Siemianowicach Śląskich

PRZEMOC BOLI 2016/2017

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! 2016/2017

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: