Kampania ZTU budzi kreatywność
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Kampania ZTU budzi kreatywność
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

W Gminie Miejskiej Dzierżoniów w ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016 udział wzięły Szkoły Podstawowe: nr 3,5,6,9, Gimnazjum nr 1 oraz Zespół Gimnazjów nr 3. – Kampania ZTU budzi kreatywność i inwencję – twierdzą koordynatorzy.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 IM. KOMISJI EDUKACJI działania rozpoczęto w Szkolnym Tygodniu Ekologicznym trwającym od maja do końca czerwca 2016 r. Koordynatorem była pedagog szkolny Iwona Śliwka. Aktywnie współpracowali z koordynatorem wychowawcy klas i świetlicy oraz nauczyciele przedmiotów – j. polskiego i plastyki. W ramach działań przeprowadzone zostały zajęcia wychowawczo-profilaktyczne dla uczniów klas 1-3 z wykorzystaniem ulotek profilaktycznych pt. „Zaopiekuj się Tolą” oraz dla uczniów klas 4-6 z wykorzystaniem ulotek pt. „Pomóż Toli” i „Tymkowi dobrze wybrać”.

W ramach kampanii odbyły się warsztaty dla rodziców podczas wywiadówek w powiązaniu z tematem „Bezpieczne wakacje” oraz „Dobra opieka daje moc”. Przekazano ulotki dla rodziców i gotowe scenariusze z załącznikami dla wychowawców klas 1-6, we współpracy i współudziale psychologa szkolnego lub pedagoga szkolnego. Drugi warsztat tematyczny – „Troszczę się o Ciebie” przeprowadzony zostanie z rodzicami na zebraniach we wrześniu 2016 r.

Przygotowano gazetki tematyczne promujące zdrowie w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Pedagog szkolny wraz z grupą dzieci rozplakatował gazetki na terenie szkoły. Na szkolnej stronie internetowej i Facebooku, we współpracy z koordynatorem kampanii zamieszczone zostały materiały oraz planowane działania w ramach kampanii.

W maju odbył się Szkolny Festyn Rodzinny na Dzień Dziecka, w trakcie którego, na stoisku profilaktycznym ZTU, pedagog wraz z grupą uczniów z kl. 4B i z grupą uczniów uczęszczających na zajęcia profilaktyczne pt. „7 kroków” z kl. 4A propagowali plakaty profilaktyczne, zachęcali do uczestnictwa w rozwiązywaniu krzyżówek, a także do udziału w konkursach profilaktycznych. Propagowane były hasła profilaktyczne i prozdrowotne. Podczas festynu rozdawane były ulotki dla dzieci oraz dorosłych. Dzieci nagrodzono gumami, suszonymi owocami i profilaktycznymi naklejkami ZTU 2016.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE uczniowie, wychowawcy, nauczyciele i rodzice zostali zapoznani z celami i złożeniami kampanii poprzez pogadanki i rozdanie ulotek przygotowanych przez organizatorów oraz za pośrednictwem e-dziennika. Rozpropagowano akcję w formie szkolnej gazetki i plakatów.

W klasach od I-VI przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze z wykorzystaniem ulotek „Kto pomoże, kto pochwali”, „Ścieżka zdrowia”, „Pomóż dobrze wybrać” oraz „Nasze emocje”.

We współpracy w wychowawcą klasy VIC został zorganizowany w okolicy szkoły marsz profilaktyczny pod hasłem: „Na ścieżce zdrowia”. Podczas przemarszu wygłaszano hasła zgodnie z treścią zawartą w ulotkach oraz wykorzystano hasła przygotowane samodzielnie przez uczniów. Wykonano zdjęcia, które zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Udzielano indywidualnych porad dot. zasad udziału w różnych konkursach zaproponowanych przez organizatorów ZTU. Wykonane przez uczniów prace plastyczne do ulotki pt. „Pod dobrą opieką” wysłane zostały do organizatora kampanii.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 6 IM. WANDY CHOTOMSKIEJ rozdane zostały pakiety edukacyjne w postaci różnorodnych, kolorowych i atrakcyjnych broszur, ulotek profilaktycznych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Uczniów zachęcano do udziału w konkursach, organizowanych w ramach kampanii ZTU.

W ramach zajęć wychowawczych oraz spotkań z pedagogiem szkolnym prowadzone były dla uczniów zajęcia propagujące profilaktykę antyalkoholową i zdrowy tryb życia, a także różnorodne zajęcia integracyjne.

Ponadto przeprowadzono dla dzieci zajęcia warsztatowe o charakterze profilaktycznym, których tematem przewodnim było wsparcie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki, przedstawienie sytuacji, w których dzieci mogą zwracać się o pomoc do najbliższych oraz do innych osób dorosłych.

Podejmowane działania aktywizowały uczniów, pomagały słabszym, wspierały mniej zaradnych. Kampania ZTU przyczyniła się do wzmocnienia w dzieciach kreatywności, inwencji i pomysłowości.

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł zorganizowany został Szkolny Festiwal Talentów, w którym swoje umiejętności i talenty zaprezentowali wszyscy chętni uczniowie szkoły z klas I-VI. Przeprowadzony został konkurs na plakat profilaktyczny pn. „Razem po jasnej stronie mocy! Stop używkom i przemocy!” dla klas I- VI.

Zorganizowano też spotkania i praktyczne zajęcia pn. „ABC pierwszej pomocy – dobra pomoc”, prowadzone przez ratownika medycznego, w których uczniowie klas V i VI uczyli się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Odbyły się spotkania uczniów klas od I-VI z funkcjonariuszem straży miejskiej w ramach, których zostały przeprowadzone zajęcia z prezentacją multimedialną dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu i bezpiecznych zachowań.

W klasach od IV-V pedagog szkolny przeprowadził prezentację multimedialną pt. „Nikotyna legalny narkotyk” i „Dopalacze kradną życie”. Uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim „Pod dobrą opieką”. Najlepsze prace zostały wysłane do biura kampanii. Koordynatorem szkolnej kampanii jest pedagog szkolny – Joanna Pazdańska.

W GIMNAZJUM NR 1 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. SZARYCH SZEREGÓW rozpropagowanie kampanii wśród uczniów rozpoczęto od rozwieszenia plakatów oraz rozdania ulotek. Uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim „Pod dobrą opieką”, do którego zgłoszono cztery prace plastyczne i jedną literacką.

Podczas Festynu Zdrowia i Bezpieczeństwa prowadzono kampanię profilaktyczno- informacyjną wśród uczniów w formie ulotek.

W czterech klasach przeprowadzono zajęcia profilaktyczne pt. „Wolność i odpowiedzialność”. Również podczas spotkań z rodzicami, wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki na temat „Dobra opieka daje moc”. Do realizacji niektórych zadań zaproszeni byli rodzice, którzy przekonali się, jak ważna jest ich rola w procesie uczenia się przez dzieci samodzielności, empatii, zmagania się z trudnościami, podejmowania i wywiązywania się z codziennych zadań.

Treści profilaktyczne kampanii podejmowane przez szkolne działania i akcje są ważne, interesujące dla uczniów i rodziców, motywują do przyjrzenia się i oceny wielu codziennych decyzji, wyborów, zajęć, wskazują na możliwości zmiany sposobu wartościowania. Formy działań proponowane w kampanii są atrakcyjne dla uczniów i rodziców. W kampanii udział wzięło 280 uczniów, 90 rodziców oraz 19 nauczycieli.

W ZESPOLE GIMNAZJÓW NR 3 IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO kampanią objęto 502 uczniów. Otrzymane materiały profilaktyczne, edukacyjne i konkursowe wykorzystano w następujący sposób: karty pracy dla uczniów „Jak radzić sobie z problemami?” wykorzystane zostały podczas zajęć profilaktycznych przeprowadzonych przez psychologa szkolnego w klasach: 1c, 1d, 2m, 2d, 3d, 3m. Po wypełnieniu kart uczniowie na forum klasy dyskutowali na temat odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje oraz konsekwencji różnych wyborów życiowych; karty pracy dla uczniów „Wolność, odpowiedzialność” wykorzystane zostały na lekcjach wychowawczych dotyczących tolerancji, cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej w klasach: 1b, 1e, 1d, 2a, 2e, 3a. Podczas zajęć uczniowie dyskutowali na temat pozytywnego i negatywnego wpływu grupy rówieśniczej oraz wskazywali właściwe i niewłaściwe zachowania, z którymi spotkali się w swoim otoczeniu; ulotka edukacyjno-konkursowa „Pod dobrą opieką” przekazana została nauczycielom języka polskiego oraz przedmiotów artystycznych, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie plastyczno-literackim „Czym jest dobra opieka?”; ulotki edukacyjne „Troszczę się o Ciebie” oraz „Dobra opieka daje moc” zostały rozdane podczas klasowych zebrań z rodzicami; plakaty profilaktyczne: „Pomoc”, „Zaufanie” rozwieszone zostały w gabinecie psychologa szkolnego, pedagoga, w bibliotece szkolnej oraz na szkolnym korytarzu.

Materiał nadesłała Małgorzata Miedziak.

PRZEMOC BOLI 2016/2017

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! 2016/2017

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: