Zielona szkoła ZTU!
Brudzew, woj. wielkopolskie

Zielona szkoła ZTU!
Brudzew, woj. wielkopolskie

Zielona szkoła ZTU! Na początku czerwca uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Brudzewie (klasy 2 i 3ab) wyruszyli w podróż nad Zatokę Gdańską. Tam właśnie w ramach kampanii odbyła się zielona szkoła, która świetnie połączyła naukę z zabawą.

W opinii uczniów jest to bardzo dobra forma nauczania, spędzania wolnego czasu oraz wyrażania emocji związanych z rozstaniem z rodzicami. Taki stan rzeczy ma ogromny wpływ na wychowanie dzieci, którym rodzice poświęcają mniej czasu. Coraz częściej zostaje zachwiana relacja, w której to rodzice uczyli własnym przykładem wyrażać uczucia, opisywać je i kontrolować.

Dzieci, choć wydają nam się wrażliwsze i bardziej emocjonalne, okazują swoje uczucia i nastroje w sposób bardzo spontaniczny, ale nierzadko nieadekwatnie do sytuacji. Nie wiedzą, skąd biorą się ich uczucia, jak sobie z nimi radzić i kierować. Jeśli nie zapewni się im odpowiedniej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, to taki stan rzeczy może stać się przyczyną wielu zaburzeń w rozwoju psychicznym dziecka. Osoba niepotrafiąca identyfikować własnych uczuć, nie będzie też potrafiła wczuwać się w nastroje, emocje i potrzeby innych ludzi.

Zachowanie pod wpływem emocji jest częste, ale dzieci nie są tego świadome. Stąd zrodziła się potrzeba przeprowadzenia zajęć, które miały na celu uświadomienie dzieciom wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz odczuć i uczuć innych osób, szczególnie podczas przebywania wśród rówieśników i opiekunów/nauczycieli, poza domem rodzinnym. Znajomość tego zagadnienia pozwoli na lepsze nawiązywanie relacji międzyludzkich oraz ograniczy ilość pojawiających się sytuacji konfliktowych.

Zielona szkoła stworzyła warunki i sytuacje, w jakich mogą spotkać się uczniowie w obcym dla siebie środowisku i jak sobie z tym radzić. Rolą prowadzącego nauczyciela było stworzenie klimatu zaufania, bezpieczeństwa, zachęty do współpracy.

Dzieci w czasie trwania zielonej szkoły odkrywały tajemnice Zatoki Gdańskiej, jej przyrody i otoczenia. Obserwowały otaczający ich krajobraz, wzbogacały się duchowo o historię regionu, chłonęły wiadomości przekazywane przez przewodnika mówiące o tradycji i kulturze zwiedzających miejsc. Miały możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez własne doświadczenia, otwarcie się na drugiego człowieka oraz poznawanie piękna w różnych aspektach. W ten sposób poznali okolice nadmorskie na Półwyspie Helskim, gdzie niesamowite wrażenie na uczestnikach zrobiło bezpośrednie spotkanie z Morzem Bałtyckim, ćwiczenia z fokami, oglądanie bunkrów i militariów wojskowych.

Następnego dnia zwiedzali zabytki i poznawali kulturę Trójmiasta oraz spacerowali po sopockim molo. Pracownia bursztynu, pokaz niesamowitych okazów i doświadczeń z użyciem bursztynu oraz pobyt w Muzeum Kaszubskim to następne wielkie doznania dzieci. Należy wspomnieć, że nie zabrakło również innych atrakcji takich, jak: gra w piłkę z kadrą, konkursu czystości pokoi oraz długich przygotowań do wystrzałowej dyskoteki.

Czas na zielonej szkole płynął bardzo szybko i nim się obejrzeliśmy, należało wracać do domu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy miejscowość Szymbark, gdzie niesamowitych wrażeń dostarczył nam DOM DO GÓRY NOGAMI. Najistotniejsze doznania to pozytywna postawa opiekunów wyrażająca akceptację, życzliwość, miłość oraz umiejętność indywidualnego traktowania każdego dziecka.

Materiał nadesłał: Piotr Wotalski

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

ALKOHOL I PAPIEROSY

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: