Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem!
Nowy Targ, woj. małopolskie

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem!
Nowy Targ, woj. małopolskie

Przypominamy: sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem, za które odpowiada zarówno sprzedawca, jak i właściciel sklepu, w którym do tego przestępstwa doszło. Właśnie w ten sposób można podsumować kolejne szkolenie dla sprzedawców alkoholu zorganizowane w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Funkcjonariuszka potwierdziła, że w okresie wakacyjnym nowotarska komenda planuje kontrole punktów sprzedaży alkoholu zarówno przez umundurowanych, jak i nieumundurowanych funkcjonariuszy. W przeszłości takie kontrole skutkowały wieloma skutecznymi wnioskami o cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu.

Jako że wakacje to okres wzmożonych prób nabywania przez nieletnią młodzież alkoholu, po raz kolejny do sprzedawców został wystosowany list Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych następującej treści:

Panie i Panowie Przedsiębiorcy,

Właściciele sklepów, pubów i kawiarni,

Szanowni Państwo!

W związku z okresem wakacyjnym po raz kolejny chciałbym zwrócić uwagę na sprawę rzetelnego wywiązywania się z uprawnień, a także obowiązków, jakie wynikają z udzielonego Państwu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

W swojej codziennej pracy spotykacie Państwo wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie lub kawiarni napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla Was trudna sytuacja, i że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, czasem czujecie się trochę niepewnie. Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim jest ważne?

Wystarczy wyobrazić sobie, że młody człowiek po spożyciu alkoholu może wpaść pod samochód, pobić kolegę, pokłócić się z rodzicami, zachorować… Nie wierzymy, że chcieliby Państwo brać odpowiedzialność za podobne zdarzenia. Sprzedając alkohol nieletniemu, krzywdzi się nie tylko jego samego, ale i jego rodzinę i przyjaciół. Problem polega na tym, że wielu młodych ludzi chce kupić alkohol, nie zdając sobie do końca sprawy z konsekwencji jego spożywania. Nie można ulegać ich prośbom. To tak, jakby ktoś prosił Państwa o zepchnięcie w przepaść, nie wiedząc, że grozi to śmiercią lub kalectwem.

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach: „Od jednego piwa nic mu nie będzie”, „To nie moje dziecko, moje przecież nie pije alkoholu i jest bezpieczne”, „Nic się nie stanie ma przecież rozsądnych kolegów”. Takie poglądy, niestety dość powszechne, stoją w rażącej sprzeczności z faktami, których niejednokrotnie jesteśmy świadkami, o których często słyszymy w mediach i w najbliższym otoczeniu.

W tej sytuacji zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą – nie tylko, jako do sprzedawców alkoholu, ale również, a może przede wszystkim, jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych:

Nie sprzedawajcie i nie podawajcie piwa, wina ani żadnych napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Aby się o tym przekonać i mieć pewność, iż nie popełniacie przestępstwa – macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. To prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:

„W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy”.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również – jako dodatkową karę – orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu, naprawdę można wiele stracić.

Jestem przekonany, że oprócz roli handlowca zdecydowana większość spośród Państwa reprezentuje właściwą postawę obywatelską i zwraca uwagę na to komu sprzedaje alkohol. Nie możemy pozwolić, żeby z powodu sprzedaży alkoholu nieletnim cierpieli młodzi ludzie i ich rodzice.

mgr Janusz Stopka, Przewodniczący Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

DLA SPRZEDAWCÓW ALKOHOLU

ALKOHOL I PAPIEROSY

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: