ZTU to profesjonalna profilaktyka!
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

ZTU to profesjonalna profilaktyka!
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

ZTU to profesjonalna profilaktyka! W Gminie Miejskiej Dzierżoniów w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015 udział wzięły SP nr 3,5,6,9, Gimnazjum nr 1 oraz Zespół Gimnazjów nr 3. – Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkoły. Jej wartość polega na tym, że opiera się na profesjonalnych pomocach edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci i dorosłych – komentują koordynatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 6.

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej działania rozpoczęto w Szkolnym Tygodniu Ekologicznym, kontynuowano je podczas Szkolnego Tygodnia Zdrowia do końca czerwca. Koordynatorem działań była pedagog szkolny Iwona Śliwka. Aktywnie współpracowali z koordynatorem wychowawcy klas i świetlicy oraz nauczyciele przedmiotów – języka polskiego, plastyki, informatyki, WF-u.

W ramach kampanii przeprowadzono w formie elektronicznej badanie ankietowe uczniów klas VIA i VIB, w ramach kontynuacji badań z ubiegłego roku szkolnego – „Młodzi i substancje psychoaktywne 2014–2015”. W klasach IV–VI i świetlicy szkolnej pedagog szkolny przeprowadziła lekcje tematyczne, propagując najważniejsze przesłania kampanii, rodzaje konkursów i działań. Uczniowie z klas IV–VI wzięli udział w konkursie ulotkowym prozdrowotnym „Zdrowe zagranie”. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów. W konkursie literacko-plastycznym „Warto pomagać” udział wzięło 11 uczniów z klas IV–VI. Wpłynęło 11 prac plastycznych i 5 literackich. Prace literackie wykonane pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego A. Lewszyk propagowano na korytarzach szkolnych, udostępniając ogółowi społeczności szkolnej. W konkursie fotograficznym „Tekturowy ludzik” wpłynęła 1 praca. Przygotowano dwie gazetki tematyczne promujące zdrowie i konkursy profilaktyczne kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015. W szkole wywieszono plakaty informacyjne o kampanii. Promowano konkursowe prace dzieci na gazetkach i stronie internetowej szkoły. Punktem kulminacyjnym kampanii był Szkolny Festyn Rodzinny 29 maja 2015 r., podczas którego na stoisku profilaktycznym prezentowano materiały profilaktyczne, dzieciom i rodzicom rozdawano ulotki profilaktyczne, dzieci promowały hasła kampanii w formie plakatów noszonych przez dzieci podczas całego festynu.

Aktywną grupę dzieci nagrodzono dyplomami okolicznościowymi i zdrowymi słodkościami. Jeden nauczyciel brał udział w szkoleniu e-learningowym „Rozwiązywanie konfliktów w szkole” propagowanym przez Akademię Profesjonalnego Nauczyciela. Materiały i zdjęcia o przebiegu kampanii w szkole opublikowano i propagowano na szkolnej stronie internetowej.

W Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte uczniowie, wychowawcy, nauczyciele i rodzice, zostali zapoznani z celami i założeniami kampanii poprzez pogadanki i rozdanie ulotek przygotowanych przez organizatorów oraz za pośrednictwem e-dziennika. Kampanię rozpropagowano w formie szkolnej gazetki i plakatów. W klasach III,IV, V przeprowadzono lekcje wychowawcze z wykorzystaniem ulotek „Ja, Ty, My”. Zorganizowano marsz profilaktyczny pod hasłem „Warto pomagać” we współpracy z wychowawcą klasy VIA (wygłaszano hasła, wykonano dokumentację zdjęciową, która znalazła się na szkolnej stronie). Udzielano indywidualnych porad dotyczących zasad udziału w konkursach zaproponowanych przez organizatorów. Wykonane przez uczniów prace plastyczne do ulotki pt. „Warto pomagać” wysłane zostały do organizatora.

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Wandy Chotomskiej rozdano pakiety edukacyjne w postaci różnorodnych, kolorowych i atrakcyjnych broszur, ulotek adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. W ramach zajęć wychowawczych oraz spotkań z pedagogiem szkolnym prowadzone były dla uczniów zajęcia propagujące profilaktykę alkoholową i zdrowy tryb życia, a także różnorodne zajęcia integracyjne.

Uczniowie szkoły w ramach kampanii wzięli udział w konkursie „Zdrowe zagranie”, w którym odpowiadali na 5 pytań dotyczących siatkówki, dostosowanych do wieku uczestników konkursu. Chętni uczniowie przygotowali również prace plastyczne w konkursie „Warto pomagać”, którego celem było narysowanie lub opisanie sytuacji ilustrującej hasło tytułowe konkursu. Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkoły. Jej wartość polega na tym, że opiera się na profesjonalnych pomocach edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci i dorosłych, wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kładąc nacisk na kształtowanie zachowań korzystnych dla zdrowia. To także świetna zabawa dla młodych ludzi, którzy przystępując do kampanii, mogą rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe talenty.

W Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w ramach kampanii zorganizowany został Szkolny Festiwal Talentów, w którym swoje umiejętności i talenty zaprezentowali wszyscy uczniowie szkoły z klas I–VI. Przeprowadzono szkolny konkurs na plakat profilaktyczny pn. „Stop przemocy i uzależnieniom” dla klas I–VI. Na korytarzach szkoły rozwieszone zostały gazetki przygotowane przez uczniów propagujące idee kampanii. Na lekcjach wychowawczych przeprowadzone zostały pogadanki z wykorzystaniem otrzymanych kampanijnych ulotek profilaktycznych. Nauczyciele przygotowali grupy klasowe do konkursu zespołowego „Nawzajem”. Zorganizowane zostały spotkania i praktyczne zajęcia z ratownikiem medycznym pn. „ABC pierwszej pomocy”, w których uczniowie klas VI uczyli się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Również uczniowie klas V i VI uczestniczyli w spotkaniach z funkcjonariuszem policji, podczas których przeprowadzone zostały zajęcia z prezentacja multimedialną dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu i bezpiecznych zachowań – „Odpowiedzialność prawna nieletnich” oraz „Bezpieczny internet”. W klasach IV–VI pedagog szkolny przeprowadził zajęcia profilaktyczne połączone z prezentacją multimedialną pt. „Nikotyna legalny narkotyk” i „Narkotyki i dopalacze – STOP! oraz w klasach I–III „Bezpieczne zachowania w szkole i w domu”. Uczniowie wzięli udział w konkursach ulotkowych pn. „Zdrowe zagranie”, w konkursie plastyczno-literackim „Warto pomagać” oraz konkursie fotograficznym „Tekturowy ludzik”. Najlepsze prace zostały wysłane do biura kampanii.

W Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w ramach kampanii uczniowie szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim „Razem lepiej”, w konkursie plastycznym na ulotkę profilaktyczno-edukacyjną na temat „Bezpieczne wakacje” oraz w konkursie internetowym „Szukamy młodych mistrzów”. Rodzicom klas pierwszych i trzecich rozdano ulotki pod hasłem „Jak pomagać dzieciom?”. Pedagog szkolny w ramach godzin wychowawczych przeprowadziła prelekcję na temat „Co dwie głowy to nie jedna”. W klasach trzecich zostały przeprowadzone ankiety internetowe pt. „Młodzi i substancje psychoaktywne”. Powyższe działania pozwoliły na zrealizowanie następujących treści, które wpisane są w realizację kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”:

– uświadomienie uczniom, że zgodna współpraca przynosi dobre efekty, pozwala na poznanie drugiego człowieka, nawiązanie relacji przyjaźni i wzajemnej pomocy

– modelowanie działań prowadzących do wzmacniania mocnych stron ucznia, rozwijania potrzeby przyjaźni i wzajemnej pomocy

– doświadczenie przez uczniów wartości i radości wspólnego przebywania, tworzenia i pracy

– uświadomienie młodym ludziom, jak w sposób wartościowy mogą zagospodarować swój wolny czas

– wskazanie uczniom, jakie zagrożenia przynoszą nieprzemyślane zabawy i lekkomyślne postępowanie podczas wakacji

Do realizacji niektórych zadań zaproszeni byli rodzice, którzy przekonali się, jak ważna jest ich rola w procesie uczenia się przez dzieci samodzielności, empatii, zmagania się z trudnościami, podejmowania i wywiązywania się z codziennych zadań.

Treści profilaktyczne kampanii podejmowane przez szkolne działania i akcje są ważne, interesujące dla uczniów i rodziców, motywują do przyjrzenia się i oceny wielu codziennych decyzji, wyborów, zajęć, wskazują na możliwości zmiany sposobu wartościowania. Formy działań proponowane w kampanii są atrakcyjne dla uczniów i rodziców.

W Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego kampanią objęto 480 uczniów. W czerwcu klasy trzecie wzięły udział w badaniu ankietowym w formie elektronicznej „Młodzi i substancje psychoaktywne”. We wszystkich klasach gimnazjum psycholog szkolny Olga Popowicz ogłosiła internetowy konkurs pn. „Zagrywka w punkt”. Po zapoznaniu się regulaminem konkursu uczniowie klas Ia, Ib, Id, Im, IIa, IIe, IIIc,IIId zadeklarowali udział w konkursie.

Ulotka profilaktyczna „Co dwie głowy, to nie jedna” dotycząca rozwijania motywacji, współdziałania z innymi oraz chęci udzielania i przyjmowania pomocy, zostanie wykorzystana przez pedagoga, psychologa oraz doradcę zawodowego na zajęciach profilaktycznych w roku szkolnym 2015/2016. Ulotka profilaktyczno-konkursowa „Razem lepiej” została przekazana nauczycielowi plastyki, który ogłosił konkurs we wszystkich klasach II i III. Ulotka edukacyjno-konkursowa „Nawzajem” przekazana została wychowawcom klas 1a i 1b, którzy w roku szkolnym 2015/2016 zorganizują wyjście do organizacji pozarządowych, a następnie wyślą ulotki wraz ze zdjęciami konkursowymi do biura kampanii w terminie. Również materiały edukacyjne „Jak pomagać dzieciom?” zostaną wykorzystane przez wychowawców klas I, II i III na pierwszym zebraniu z rodzicami we wrześniu w roku szkolnym 2015/2016. Plakaty „Szukamy młodych mistrzów” oraz zestaw plakatów profilaktycznych rozwieszone zostały w gabinecie psychologa szkolnego, pedagoga, w bibliotece szkolnej oraz na szkolnym korytarzu. Materiały konkursowe – tekturowy ludzik „Tymek Tekturka” – opiekun szkolnego koła fotograficznego, przedstawił uczniom szczegółowe zasady konkursu oraz udzielił im kilka praktycznych wskazówek dotyczących realizacji tego zadania.

Materiał sporządziła Małgorzata Miedziak.

KAMPANIA PRZECIW DOPALACZOM

PRZECIW PRZEMOCY W SZKOLE

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: