Przeciw dopalaczom!
Jastrzębie-Zdrój, woj. śląskie

Przeciw dopalaczom! W Zespole Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju projekt „Zachowaj Trzeźwy Umysł w wakacje” już od kilku lat jest obowiązkowym punktem programu. – Tym razem pierwsze zajęcia poświęciliśmy dopalaczom – informują koordynatorzy.

W tym roku projekt „Zachowaj Trzeźwy Umysł w wakacje” odbywał się w dniach 3–7 sierpnia i przebiegał bardzo intensywnie. Rokrocznie kładziemy szczególny nacisk na rozwijanie w naszych uczniach umiejętności konstruktywnego spędzania czasu wolnego, doskonalenie ich zdolności i zainteresowań, a jednocześnie w czasie warsztatów profilaktycznych staramy się podejmować najbardziej aktualne problemy.

Tym razem zajęcia poświęcone były zagrożeniom związanym ze stosowaniem dopalaczy oraz doskonaleniu umiejętności skutecznego odmawiania. Oprócz tego zaprosiliśmy naszych wychowanków do udziału w warsztatach przeprowadzonych w oparciu o scenariusze i ulotki profilaktyczneJA-TY-MY i „Co dwie głowy to nie jedna”. Ponadto, dla rodziców przygotowane zostały gazetki informacyjne „Sygnały ostrzegawcze” i „Gdzie szukać pomocy?”. Otrzymali oni także materiały edukacyjne pochodzące z zasobów kampanii, czyli ulotkę profilaktycznąJak pomagać dzieciom?.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Warsztaty „Zumba dla wszystkich”, „Gimnastyka mózgu”, plener malarski „Przyroda wycisza, przyroda inspiruje”, czy turniej rummikuba cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

5 sierpnia, w ramach Święta Bezpiecznej Szkoły, dziewczęta i chłopcy wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji z Jastrzębia-Zdroju, podczas którego uaktualnili swoją wiedzę związaną z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu ulicznym zarówno pieszych, jak i użytkowników zmotoryzowanych. Tego też dnia bawili się podczas integracyjnych rozgrywek drużynowych pod hasłem: „Nałogom mówię NIE – sport i zabawa to lepsza sprawa” oraz wieczornego ogniska.

Warto wspomnieć, iż przedsięwzięcie stało się okazją do zaangażowania naszych uczniów do konkursu plastyczno-literackiego „Policja przyszłości” pochodzącego z oferty kampanii ZTU, którego temat inspirował do pracy zarówno naszych najmłodszych wychowanków, jak i tych kończących już naukę w gimnazjum. Bogata oferta zajęć zorganizowanych w ramach przedsięwzięcia, którym towarzyszyły te odbywające się cyklicznie przez całe wakacje, sprawiła, że tydzień minął naszym uczniom niepostrzeżenie, a dobry humor ich nie opuszczał.

Koordynatorzy: L. Różek, D. Kapała

Materiał nadesłała Ewa Guzy, nauczyciel i rzecznik prasowy Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju.

Partnerzy 2001 – 2014: