ZTU promuje rodzinne życie bez nałogów!
Ustka (gmina), woj. pomorskie

ZTU promuje rodzinne życie bez nałogów!
Ustka (gmina), woj. pomorskie

ZTU promuje rodzinne życie bez nałogów! Kampania uświadomiła, że życie wolne od nałogów jest pełne zadowolenia i radości. Wzmocniła w dzieciach kreatywność i inwencję twórczą. Działania wyzwoliły pozytywne i twórcze postawy całej społeczności szkolnej – twierdzi Maria Siudek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaleskich.

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Jest to projekt kilkumiesięcznych działań realizowanych w szkole pod patronatem Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Ustka.

Tegoroczne hasło kampanii: „Razem lepiej”. W kampanię aktywnie zaangażowali się wychowawcy klas, nauczyciele prowadzący w szkole zajęcia profilaktyczne oraz instruktorzy wychowania fizycznego.

Wspólnie zrealizowaliśmy wytyczone cele ZTU – 2015,

„Zdrowe zagranie” – Na lekcjach wychowawczych, lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach świetlicowych zapoznano uczniów z zasadami konkursu na temat sportu „Zdrowe zagranie”. W bieżącym roku tematem kwizu była siatkówka – świetna drużynowa gra po zdobyciu złotego medalu mistrzostw świata, nasza narodowa specjalność. Do przeprowadzenia konkursu posłużyła ulotka, na której uczniowie musieli poprawnie odpowiedzieć na 5 pytań związanych z siatkówką. Dzięki temu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o siatkówce. Udział wzięło 99 uczniów.

„Warto pomagać” – Na lekcjach wychowawczych, zajęciach koła plastycznego i zajęciach świetlicowych poinformowano dzieci za pomocą ulotek o konkursie plastyczno-literackim pod nazwą „Warto pomagać”. Zaproponowano dzieciom, aby narysowały lub opisały sytuacje ilustrujące hasło tytułowe konkursu.. Na rozdanych dzieciom ulotkach znalazły się zasady konkursu, skrócony regulamin oraz informacje o wartościach płynących z pomagania. Zebrane prace wysłano do biura kampanii. W konkursie wzięło udział 48 uczniów.

„Ja–Ty–My” – Na lekcjach wychowawczych, zajęciach koła plastycznego i świetlicowych rozdano dzieciom ulotki profilaktyczne „Ja–Ty–My” – materiał pokazujący m.in., że warto prosić o pomoc i warto pomagać. Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie , że drugi człowiek może przyczynić się do ciekawszego spędzania wolnego czasu czy doskonaleniu własnych umiejętności .

„Tekturowy ludzik” – Na lekcjach wychowawczych oraz podczas zajęć w plastycznych i świetlicy przekazano dzieciom materiały do realizacji kreatywnego konkursu fotograficznego. Zadaniem dzieci było sklejenie tekturowego ludzika i sfotografowanie go w unikalnej aranżacji, niecodziennym otoczeniu. Do konkursu zaangażowano 46 osób.

Rodzice uczniów w Zachowaj Trzeźwy Umysł

Zgodnie z tradycją szkoły, w kampanię włączono rodziców. W ramach tegorocznej kampanii przekazano rodzicom materiały profilaktyczne zawierające porady dotyczące pomagania i uczenia dzieci samodzielności, uczenia dzieci empatii. Ulotki profilaktyczne rozdano 36 rodzicom podczas festynu „Piknik rodzinny” oraz podczas spotkań w dniu otwartej szkoły. Dla podkreślenia rangi kampanii, podjęto działania promujące jej założenia w środowisku. Zadbano starannie o wystrój szkoły podczas pikniku rodzinnego, rozwieszono plakaty z hasłami kampanii, wykonano ilustracje oraz plakaty profilaktyczne nawiązujące do treści kampanii.

Dyplomy Zachowaj trzeźwy umysł

Podczas apeli, imprez szkolnych, akademii itp. wręczono dyplomy, które stanowiły dodatek do nagród wręczanym uczniom za udział. Dyplomy zostały przekazane szkole za pośrednictwem naszej gminy.

Daszki kampanii ZTU

Podczas festynu rozdano dzieciom kolorowe daszki – jeden z ulubionych gadżetów kampanii – które przypominały uczniom hasła kampanii. Dzięki nim dzieci zwróciły uwagę na zagadnienia profilaktyczne.

Dzięki scenariuszom zajęć profilaktycznych mogliśmy: zachęcić młodzież do podejmowania rozsądnych decyzji popartych samodzielnym namysłem oraz nauczyć, jak skutecznie wyrażać własne opinie; budować w uczniach wiarę w siebie i w swoje kompetencje przez zapewnienie im możliwości udziału w konstruktywnej dyskusji.

Ze scenariuszy i przeprowadzonych zajęć jasno wynika, że rodzice lub opiekunowie mogą podjąć szereg działań, by pomóc dzieciom w podejmowaniu rozsądnych decyzji dotyczących zapobiegania uzależnieniom: stworzyć i utrzymywać dobre relacje z dziećmi, uczestniczyć w życiu dziecka, jasno określić zasady postępowania i konsekwentnie spokojnie je egzekwować, postępować zgodnie z wyznawanymi przez siebie zasadami będącymi wzorem do naśladowania przez dziecko, nauczyć dziecko rozsądnego doboru znajomych i przyjaciół, dyskretnie monitorować zajęcia dziecka.

W związku z realizowaną kampanią profilaktyczną ZTU w naszej szkole działo się bardzo wiele. Podejmowane działania aktywizowały uczniów, pomagały słabszym, wspierały mniej zaradnych. Kampania uświadomiła, że życie wolne od nałogów, to życie pełne zadowolenia i radości. Wzmocniła w dzieciach kreatywność i inwencję twórczą. Działania wyzwoliły pozytywne i twórcze postawy całej społeczności szkolnej. Pozostajemy z nadzieją, że podjęte działania przyniosą zamierzone efekty.

Autor: Maria Siudek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaleskich

RUSZAMY NA WAKACJE

ALKOHOL NISZCZY

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: