Dopalaczom mówimy NIE!
Hrubieszów, woj. lubelskie

Dopalaczom mówimy NIE!
Hrubieszów, woj. lubelskie

Dopalaczom mówimy NIE! Aktualnym, wysoce niepokojącym zjawiskiem na terenie całego kraju, są eksperymenty nastolatków z dopalaczami, czyli narkotykami, co ma często źródło w lansowanej przez wielu celebrytów z kręgów popkultury modzie na używanie tzw. miękkich narkotyków – relacjonuje Izabela Czerw.

W myśl zasad kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w czerwcu 2015 roku wychowawca działu penitencjarnego ZK w Hrubieszowie mł. chor. Paweł Caboń realizował kolejny etap programu edukacyjno-profilaktycznego dla uczniów klas pierwszych i trzecich gimnazjum w ZSM nr 2 w Hrubieszowie.

Podejmując decyzję o drugim cyklu lekcji wychowawczych z udziałem skazanych za przestępstwa narkotykowe, a także związane ze stosowaniem przemocy, wzięliśmy pod uwagę to, że zjawisko patologii wśród dorastającej młodzieży ma tendencję wciąż narastającą. Aktualnym, wysoce niepokojącym zjawiskiem na terenie całego kraju, są eksperymenty nastolatków z narkotykami, dopalaczami co ma często źródło w lansowanej przez wielu celebrytów z kręgów popkultury, modzie na używanie tzw. miękkich narkotyków. Szczególne zaniepokojenie budzi głoszona w tym środowisku, bezpodstawna teza o możliwości bezpiecznego kontrolowania procederu korzystania z coraz łatwiej dostępnej marihuany, rzekomo wyłącznie odprężającej w swym działaniu i jakoby nieuzależniającej osoby ją palące.

Coraz większe przerażenie wywołuje wysoka, bezkrytyczna podatność uczniów na tego typu szkodliwe opinie, bezrefleksyjnie głoszone przez różne „autorytety”, szczególnie w popularnych programach telewizyjnych oraz w innych środkach masowego przekazu, na forach internetowych, z których nastolatki korzystają najchętniej.

Chcąc podwyższyć świadomość młodzieży, wyczulić na zagrożenia wynikające z braku niedojrzałości emocjonalnej i w porę zapobiec tragedii, postanowiliśmy, że powyższe zagadnienie, wymaga dalszego pogłębienia, w celu ostatecznego przełamania fałszywych i wysoce szkodliwych dla młodego pokolenia stereotypów.

RUSZAMY NA WAKACJE

W trakcie zajęć wychowawca ZK omówił status prawny osób niepełnoletnich i zasady penalizacji za nieprzestrzeganie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, związane z produkcją, posiadaniem i obrotem środków odurzających. Potem pensjonariusze na podstawie własnych doświadczeń życiowych wskazywali uczniom destrukcyjne skutki sięgania po substancje psychoaktywne oraz skutki fizycznego i psychicznego znęcania się nad innymi osobami. Na przykładzie historii narkomańskiego życia uzmysłowili młodym ludziom, że każdy kontakt ze środkami psychoaktywnymi zawsze prowadzi do uzależnienia , że nie ma możliwości „kontrolowanego” ich zażywania, bo naturą działania każdego z nich jest ekspresowe w swoim tempie uzależnianie , już od zażycia pierwszej dawki. Przestrzegali słuchaczy, że każdy, kto ma kontakt z narkotykami bardzo szybko straci wszelką kontrolę nad sobą i doprowadzi się w konsekwencji do degradacji w wielu aspektach życia; psychofizycznym, społecznym, prawnym, rodzinnym itp.

Za każdym razem podkreślali , że wiedzą, co mówią, bo na własne oczy widzieli zbyt wielu ludzi umierających po zażyciu narkotyków , byli też i tacy, którzy zmarli po przyjęciu dopiero pierwszej „działki” w swoim życiu. Zajęcia zakończyły się apelem do młodych ludzi, aby w przypadku, gdy ktoś im proponuje kontakt z narkotykami – byli zawsze asertywni i potrafili zdecydowanie odmówić w każdej takiej sytuacji. Uzmysłowiono im, że każde „nie” dla narkotyków będzie powodem do dumy, bo potwierdzi, zdany przez nich na piątkę z plusem, test z dojrzałości w dokonywaniu pięknych i mądrych wyborów życiowych, bo „cool” zawsze są te osoby, które nigdy „nie biorą”.

Kolejnym zaplanowanym etapem programu będzie wizyta uczniów w hrubieszowskim Zakładzie Karnym pozwalając na bezpośredni wgląd w warunki izolacji penitencjarnej, tym samym poznając realia życia za murami.

Tekst: Izabela Czerw, koordynator kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł

 

ALKOHOL NISZCZY

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: