Ulotki profilaktyczne o przemocy trafiły do uczniów
Nowa Sól, woj. lubuskie

Ulotki profilaktyczne o przemocy trafiły do uczniów
Nowa Sól, woj. lubuskie

Ulotki profilaktyczne o przemocy trafiły do uczniów szóstej klasy w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Soli. Przeprowadzono zajęcia, których hasłem przewodnim było „Przemoc boli”. – Młodzi ludzie dyskutowali, korzystając z ulotki profilaktycznej „Nie godzę się na przemoc” – opowiada Krystyna Zielińska-Godek.

Na początku zapytałam uczniów, czy wiedzą – co to jest przemoc ? Tutaj padały następujące odpowiedzi : agresja, prowokacja, zazdrość, brak tolerancji, brak szacunku, szantaż.

Następnie uczniowie otrzymali ulotki „Nie godzę się na przemoc”, zapoznali się z ich treścią. Jedna dotyczyła zdarzenia, w których uczestniczył bohater o imieniu Tomek, który nie liczy się z uczuciami innych, jest obojętny na cudze cierpienia. Pytanie brzmiało: czy Tomek jest ofiarą, czy agresorem?

Uczniowie odpowiedzieli, że jest agresorem, ponieważ dokucza innym dzieci, bije, popycha i wyśmiewa. Kolejne pytanie z mojej strony brzmiało: czy wiesz, że są różne rodzaje przemocy? Tutaj posłużyłam się planszą, na której była tabelka, a w niej dokonałam podziału:

– I PRZEMOC FIZYCZNA (bicie, kopanie, niszczenie rzeczy, plucie),

– II PRZEMOC SŁOWNA (wyśmiewanie, obgadywanie, upokarzanie),

– III PRZEMOC RELACYJNA (dotyczy słów i kontaktu fizycznego – groźne miny, omijanie takiej osoby, niepozwolenie na wspólną zabawę).

Szóstoklasiści bardzo aktywnie włączyli się do dyskusji, odpowiadali, że przemoc istnieje i czasami ich dotykała. W tej grupie najbardziej aktywne okazały się dziewczyny, podawały przykłady zachowań takich, gdzie uczeń był wyśmiewany, zastraszany i niedopuszczalny do wspólnej zabawy, gry. Były jednostki, które starały się zapobiec temu, próbowały włączyć takie osoby do grupy, ale spotykały się z ostracyzmem.

Kolejnym zagadnieniem było pytanie: jak unikać przemocy? Tutaj nastąpiła „burza mózgów” – uczniowie otrzymali kolorowe karteczki chłopcy (w kolorze zielonym), a dziewczyny w kolorze (żółtym) i wpisywali swoje uwagi. Następnie zebrałam karteczki i odczytałam odpowiedzi. Po zakończeniu zadania powstał regulamin:

1) nie pokazuj, że się boisz,

2) bądź w grupie,

3) bądź asertywny – mów „nie”, jeśli nie zgadzasz się czymś, czego nie chcesz wykonać,

4) gdy cię obrażają, odejdź od nich, nie reaguj gwałtownie,

5) zwróć się o pomoc do wychowawcy, nauczyciela, pedagoga.

– Musimy wiedzieć, ze jeśli nie zareagujemy, przemoc będzie trwać, a ważne jest aby porozmawiać z dorosłymi. Wszyscy uczniowie doskonale wykonali swoje zadania, dużo dowiadując się o odpowiedzialności – podsumowuje Krystyna Zielińska-Godek.

Relację sporządziła Krystyna Zielińska-Godek, koordynatorka kampanii ZTU w PSP nr 3 w Nowej Soli.

NA WAKACJE

AlkoholNiszczy.pl

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: