Na gali talentów ZTU promowaliśmy profilaktykę!
Turek, woj. wielkopolskie

Na gali talentów ZTU promowaliśmy profilaktykę!
Turek, woj. wielkopolskie

Temat kultury osobistej był jednym z dominujących w zeszłorocznej kampanii w Gimnazjum nr 2 w Turku. Gimnazjaliści pracowali nad przyswajaniem zasad dobrego zachowania, opracowywali scenariusze oraz ćwiczyli scenki dotyczące savoir-vivre’u, przygotowali także scenografię i kostiumy. Finałem projektu był wielki pokaz artystycznych talentów.

Na imprezie obecni byli nauczyciele, uczniowie, rodziców, goście oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł w 2014 r. przebiegała pod hasłem Teraz twój czas! Głównym jej celem było zachęcanie uczniów do wartościowego spędzania wolnych chwil. Wspólnie eliminujemy ryzyko i chronimy dzieci i młodzież przed zagrożeniami współczesnego świata.

W związku z realizacją założeń kampanii przeprowadzono zajęcia pod hasłem „Z kim przestajesz…” Omówiono konsekwencje wyboru przyjaciół, a także bliższych i dalszych znajomych, przybliżając uczniom znaczenie przysłowia zaczynającego się od słów „Z kim przestajesz…”.

Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie internetowym odpowiadając na pytania o sławnych sportowcach. Przeprowadzono badania Młodzi i substancje psychoaktywne 2014-2015. Ponadto zamieszczono plakaty informacyjne i przeprowadzono lekcje profilaktyczne dla klas I „Alkoholizm jako choroba”.

Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku zorganizowało również festyn rekreacyjno-sportowy. Impreza poświęcona naszym uczniom z okazji Dnia Dziecka była jednocześnie Świętem szkoły. Gimnazjaliści w czasie zmagań sportowych musieli wykazać się zwinnością, zręcznością i szybkością.

Przeprowadzono też działania pod hasłem „Moim Bliskim w Dniu Kultury”. Uczniów przekonywano o tym, że człowiek kulturalny przestrzega norm i obyczajów, przejawia życzliwość w stosunku do ludzi, potrafi zachować się stosowanie do danej sytuacji. Kultura osobista jest wynikiem pracy nad sobą, zdobywa się ją w ciągu całego życia. To cecha trwała, charakteryzuje ją zachowanie niezależne od czasu, miejsca i okoliczności.

Kultury osobistej uczymy się w domu rodzinnym, już od najmłodszych lat oraz później w ciągu całego procesu edukacyjnego. Przestrzeganie reguł obyczajowych eliminuje agresję i pomaga współpracować w grupie szkolnej, a później zawodowej. Szkoła powinna przekazywać wzory kulturalnego zachowania, uczyć poprawnych sposobów komunikacji i budowania relacji międzyludzkich.

Szczególnie obecnie, gdy obserwuje się wzrost agresji zarówno w zachowaniu, jak i w mowie, trzeba walczyć ze złymi nawykami i wskazywać uczniom wartości kultury oraz konieczność poszanowania języka ojczystego. W związku z tym gimnazjaliści pracowali na lekcjach wychowawczych nad przyswajaniem zasad dobrego zachowania, opracowaniem scenariuszy scenek dotyczących savoir-vivre, przygotowaniem scenografii i kostiumów i ćwiczyli aktorskie scenki.

Finałem projektu była impreza szkolna, która odbyła się dnia 3 czerwca 2014 roku z udziałem gości, nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przedstawicieli lokalnych mediów. Uczestnicy mogli podziwiać efekty pracy młodzieży. W czasie uroczystości swoje niezwykłe talenty zaprezentowali najzdolniejsi gimnazjaliści. Gala talentów obejmowała pokazy wokalne, taneczne, gry na instrumentach, prace plastyczne.

Autor: Gimnazjum nr 2 w Turku

PROFILAKTYKA W NAJLEPSZYM WYDANIU

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: