Narkotykom i dopalaczom mówią NIE!
Sulęcin, woj. lubuskie

Narkotykom i dopalaczom mówią NIE!
Sulęcin, woj. lubuskie

Narkotykom i dopalaczom mówią NIE! Młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, uczniowie gimnazjalnych oddziałów edukacyjno-terapeutycznych oraz uczniowie klasy pierwszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w zajęciach dotyczących zagrożeń wynikających ze stosowania narkotyków i dopalaczy.

Zajęcia przeprowadziły nauczycielki: Ewa Rewers, Katarzyna Dziadas i Urszula Kołodziej.

Organizacja tego typu zajęć wynikła z troski o młodych ludzi i obawy, że nasi uczniowie będą musieli kiedyś zetknąć się z wyborem „Spróbować? Odmówić?” lub zmierzyli się już z taką decyzją. Celem spotkania było przedstawienie młodzieży najważniejszych informacji dotyczących narkotyków i dopalaczy oraz udzielenie odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z tym tematem.

Punktem wyjścia spotkania był Pamiętnik narkomanki, który stał się źródłem dalszych działań. Fragment książki wzbudził zaciekawienie i zdziwienie naszych uczniów, dlatego też przeszliśmy do omawiania konkretnych informacji. Posiłkując się prezentacją multimedialną zatytułowaną „STOP narkotykom” przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje narkotyków. Prowadzącym zależało, żeby uczniowie mieli okazję przyjrzeć się, jak wyglądają narkotyki, po to by w razie kontaktu z takimi substancjami byli w stanie je rozpoznać lub chociaż skojarzyć z czymś zagrażającym ich zdrowiu lub życiu. Zapoznano też uczniów z różnego rodzaju slangowymi nazwami tego typu substancji, aby nie dali się zwieść ładnie brzmiącym, młodzieżowym nazwom. Omówiono również objawy, po których można rozpoznać, że ktoś zażywa narkotyki. Dla zobrazowania zagrożeń, jakie niesie uzależnienie, obejrzano szereg fotografii przedstawiających ludzi po różnym okresie zażywania narkotyków. Ogromne zmiany w wyglądzie fizycznym tych osób, zszokowały młodzież.

Dla naszych uczniów szczególne znaczenie mają praktyczne umiejętności. Z tego powodu wielokrotnie przypominano, w jaki sposób rozmawiać z osobami proponującymi nam jakieś „cudownie działające” substancje, na co zwrócić uwagę w różnych miejscach, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podpowiedziano również, co zrobić: kiedy ktoś ma problem z zażywaniem narkotyków czy dopalaczy lub kiedy nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją. Był też czas na zadawanie pytań, które nurtowały naszych uczniów.

Ostatnia część zajęć była również bardzo ciekawa, gdyż poruszała problem stosunkowo nowy, lecz bardzo ważny – dopalaczy. Uczniowie dowiedzieli się „Co to takiego?”, „Jak wpływa na nasz organizm?”, „Z jakiego powodu?”. Mieli też okazję obejrzeć różnego rodzaju zdjęcia, które pozwoliły im stworzyć sobie swoje indywidualne wyobrażenia na ten temat. Bardzo ciekawym doświadczeniem było obejrzenie filmu pokazującego, jak człowiek pod wpływem różnych substancji widzi świat. Sytuacja, która początkowo u niektórych uczniów wywoływała śmiech, pod koniec projekcji zmieniła się tak, że nie śmiał się już nikt…

Autor: Urszula Kołodziej, szkolna koordynatorka kampanii ZTU w SOSW w Sulęcinie

Ruszam na wakacje 2014

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: