ZTU to pozytywna i prosta profilaktyka!
Krasne, woj. mazowieckie

ZTU to pozytywna i prosta profilaktyka!
Krasne, woj. mazowieckie

ZTU to pozytywna i prosta profilaktyka! Gminna Krasne po raz 12. wzięła udział w Zachowaj Trzeźwy Umysł. Kampanię rozpoczęto tradycyjnie spotkaniem pełnomocnika wójta Marioli Moraczyńskiej z przedstawicielami szkół, policji oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. – ZTU to pozytywna i prosta profilaktyka, która sprawdza się już od wielu lat – twierdzą koordynatorzy.

I Gimnazjum Publiczne im. Ludwika Krasińskiego w Krasnem

W ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł Gimnazjum Publiczne im. Ludwika Krasińskiego w Krasnem zrealizowało następujące punkty projektu:

1) Młodzież przystąpiła do konkursu plastyczno-literackiego na temat: „Nasz czas”, polegającego na narysowaniu lub opisaniu czasu spędzanego z przyjacielem.

2) Zajęcia z pedagogiem szkolnym na lekcjach wychowawczych , których głównym celem była dyskusja na temat: „Z kim przestajesz…”. Materiały do wypełnienia przez uczniów, przygotowane zostały z tezą, że przebywając z ludźmi, których zachowanie nam się nie podobna, narażamy się na to, że stopniowo staniemy się tacy sami.

3) Na lekcjach informatyki uczniowie Gimnazjum przystąpili do konkursu: „Zimowi medaliści” zachęcającego młodych ludzi do zarejestrowania się na stronie internetowej i do udzielenia odpowiedzi na 5 podchwytliwych pytań związanych z zimowymi dyscyplinami sportu.

Zwieńczeniem kampanii było zorganizowanie imprezy sportowo-rekreacyjnej pod hasłem Zachowaj Trzeźwy Umysł. W ramach imprezy przeprowadzono następujące konkurencje sportowe:

Pokaz sekcji podnoszenia ciężarów chłopców (prowadzący Ł. Bobiński):

I m. Patryk Pytkowski

II m. Kamil Jankowski

III m. Kacper Domisławski

IV m. Dawid Butryn

V m. Bartosz Skura

Zawody w wyciskaniu sztangi na ławeczce poziomej chłopców i chętnych dorosłych (prowadzący Ł. Bobiński):

I m. Krystian Usiądek

II m. Szymon Kryszczak

III m. Patryk Pytkowski

W tym samym czasie prowadzone były zawody w przeciąganiu liny dziewcząt. W konkurencji uczestniczyło po 7 dziewcząt z każdej klasy. Konkurencja została przeprowadzona systemem pucharowym (Ia:Ib, IIa:IIb, IIIa:IIIb). Trzy wygrane drużyny walczyły ze sobą systemem każdy z każdym (prowadzący I. Gajek):

I m. klasa IIIa

II m. klasa IIa

III m. klasa Ia

Zawody w przeciąganiu liny chłopców. W konkurencji uczestniczyło po 7 chłopców z każdej klasy. Konkurencja została przeprowadzona systemem pucharowym (I a:Ib, IIa:IIb, IIIa:IIIb). Trzy wygrane drużyny walczyły ze sobą systemem każdy z każdym. (prowadzący I. Gajek):

I m. klasa IIIb

II m. klasa IIa

III m. klasa Ia

W tym samym czasie trwał mecz piłki siatkowej reprezentacji dziewcząt klas I-II przeciwko reprezentacji klas III dziewcząt. Mecz odbył się do dwóch wygranych setów, tie-break do 25 punktów (sędziowali wytypowani uczniowie, protokołował Ł. Bobiński):

I m. klasy III

II m. klasy II

III m. klasy I

Mecz piłki siatkowej reprezentacji chłopców klas I-II przeciwko reprezentacji klas III chłopców. Mecz odbył się do dwóch wygranych setów, tie-break do 25 punktów (sędziowali wytypowani uczniowie, protokołował Ł. Bobiński):

I m. klasy III

II m. klasy II

III m. klasy I

W tym samym czasie odbyły się konkurencje indywidualne:

Mistrz żonglerki. Konkurencja dla chłopców, dziewcząt, chętnych dorosłych. Wygrywa osoba, to która odbije piłkę jak najwięcej razy zgodnie z zasadami piłki nożnej (prowadzący I. Gajek):

I m. Piotr Pajewski

II m. Dawid Szczyglak

III m. Kinga Malinowska

Mistrz odbijania piłki siatkowej. Konkurencja dla chłopców, dziewcząt, chętnych dorosłych. Wygrywa osoba, to która odbije piłkę jak najwięcej razy sposobem górnym i dolnym na przemian (prowadząca J. Mocek):

I m. Piotr Pajewski i Kinga Nowotka

II m. Krzysztof Zawieska

III m. Szymon Pikus

Zawody w przeciąganiu liny dorosłych i uczniów. Konkurencja odbywała się w zależności od liczby osób chętnych np. rodzice kontra uczniowie, nauczyciele kontra uczniowie, nauczyciele kontra rodzice (prowadzący p. Ł. Bobiński)

W tym samym czasie prowadzone były konkurencje indywidualne:

Mistrz skakanki. Wygrywa osoba, to która wykona jak najwięcej skoków obunóż przez skakankę (prowadząca J. Szyszka):

I m. Sylwia Suchołbiak

II m. Aleksandra Cieślak

III m. Weronika Nowak

W czasie rozgrywek sportowych trwał konkurs plastyczny na temat „Aktywny sposób spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi” (prowadząca p. J. Szyszka) oraz atrakcja głównie dla dziewcząt : pokaz makijażu, malowanie paznokci oraz konsultacje z profesjonalistkami z firmy AVON.

Wszyscy zwycięzcy zostaną nagrodzeni nagrodami ufundowanymi przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krasnem.

Organizatorzy: Jolanta Szyszka, Łukasz Bobiński

II PSP im. ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej po raz kolejny wzięli udział w Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W ramach kampanii wspólnie uczymy dzieci, że czas można spędzać ciekawie, bezpiecznie i bez używek. Przedsięwzięcia prowadzone przez nauczycieli zwiększają wśród uczniów świadomość zachowań ryzykownych, pokazują im też, jak unikać niebezpieczeństw.

Zachowaj Trzeźwy Umysł to pozytywna i prosta profilaktyka, która sprawdza się w naszej szkole już od wielu lat.

W realizacji jej celów i założeń mamy już spore doświadczenie. Każdego roku, aktywnie włączamy się w realizację konkursów indywidualnych i zespołowych, w przeprowadzanie zajęć profilaktycznych z wykorzystaniem materiałów i pakietów edukacyjno-profilaktycznych przygotowywanych specjalnie do każdej edycji Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Tegoroczna edycja kampanii, przebiega pod hasłem: „TERAZ TWÓJ CZAS!”. Myśląc trzeźwo i twórczo, możemy stać się ludźmi sukcesu. Realizowanie własnych pragnień i marzeń jest łatwiejsze, gdy prowadzimy zdrowy tryb życia. Uczniowie, zarówno klas młodszych, jak i starszych, aktywnie wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój czas”. W ramach tego konkursu napisano także prace literackie, bardzo ciekawe i oryginalne.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ulotka profilaktyczna „Mistrzowie. Zaprezentowana sylwetka skoczka olimpijskiego Macieja Kota – zachęcała uczniów do angażowania się w życie społeczności lokalnej i rozwijania własnych zainteresowań.

Niezwykle ciekawym doświadczeniem była realizacja zabaw integracyjnych zaproponowanych w ulotce – „Nauczycielu, opiekunie – zagrajmy razem!”. Gry i zabawy prowadzone na świetlicy szkolnej oraz podczas Dnia Dziecka z uczniami klas młodszych, a także i starszych stwarzały okazję do utrwalania postaw koleżeńskich, życzliwości i otwartości wobec drugiego człowieka, przyjrzenia się swoim zachowaniom w różnych sytuacjach społecznych.

W klasach V-VI pod nadzorem Z. Płóciennik zostały przeprowadzone badania ankietowe „Młodzi i substancje psychoaktywne”. Badania ankietowe miały charakter anonimowy i dobrowolny. Oprócz diagnozy problemu, badanie miało za zadanie zweryfikowanie przekonań i wiedzy o szkodliwości substancji psychoaktywnych. Ponadto w klasie VI na godzinach wychowawczych były przeprowadzane warsztaty przy wykorzystaniu materiałów zawartych w broszurze „Psychologiczne aspekty wspierania rozwoju uczniów”. Realizowana tematyka to: Cechy mojego charakteru, Jaki jestem?, Najważniejsza potrzeba, Przekraczanie granic, Dobre strony.

Dotychczasowe działania kampanii, to promocja zdrowego, bezpiecznego, bez uzależnień, spędzania wolnego czasu, zachęcanie uczniów do podejmowania rozsądnych decyzji. Wspólnie z nauczycielami naszej szkoły, dokładamy wszelkich starań, aby działania i przedsięwzięcia kampanii wiązały się z radością, zdrową rywalizacją oraz satysfakcją.

Nauczyciele, którzy w szczególny sposób włączają się i angażują każdego roku w realizację konkursów i działań profilaktycznych to: D. Wnuk, J. Rydzewska, E. Kozłowska, Z. Płóciennik oraz E. Grabowska.

W tegorocznej kampanii promowaliśmy radość z życia. Utwierdzaliśmy dzieci w przekonaniu, że jeśli chcą być zadowolone z życia, niech rozwijają swoje pasje i zainteresowania, pamiętając, że „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ludźmi sukcesu stajemy się, myśląc trzeźwo i twórczo, a zdrowe życie daje siłę fizyczną i psychiczną, przynosi codzienną radość i umiejętność pozyskiwania przyjaciół.

III Szkoła Podstawowa w Krasnem

Osoby odpowiedzialne za realizację zadań kampanii: Barbara Główka – nauczyciel przyrody, wychowawca kl. Va – szkolny koordynator programu, nauczyciele wychowawcy, nauczyciele WF-u.

Sposób i formy realizacji:

  • gazetki ścienne i ulotki,
  • pedagogizacja rodziców – rozdanie ulotek informacyjnych,
  • filmy o tematyce profilaktyki uzależnień,
  • udział w konkursach kampanii: „Mój czas”, „Hop na narty” – wystawa prac na korytarzu szkolnym
  • impreza z okazji Dnia Dziecka pod hasłem: „Zachowaj trzeźwy umysł”
  • pogadanki na lekcjach wychowawczych
  • zorganizowanie Dnia Rodziny
  • ankieta dla uczniów – „Młodzi i substancje psychoaktywne

Na korytarzu szkolnym wykonano gazetkę informacyjną na temat realizacji programu ZTU w roku szkolnym 2013/2014. Nauczyciele wychowawcy rozdali uczniom klas IV-VI ulotki dotyczące programu dla uczniów i rodziców. Szczegółowo objaśniono zasady uczestnictwa w konkursach związanych z kampanią. W ramach kampanii wyświetlano uczniom filmy profilaktyczno-edukacyjne.

Uczniowie klas IV-VI mieli okazję dowiedzieć się, jak wpływają środki psychoaktywne na organizm człowieka. Dowiedzieli się, jak należy być asertywnym. Dyskutowano na temat różnych uzależnień , które mają negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w konkursach kampanii. Były to następujące konkursy: „Mój czas” oraz „Hop na narty”. Najciekawsze prace „Mój wolny czas” przed wysłaniem do Poznania zostały przedstawione wszystkim uczniom szkoły na wystawie na korytarzu szkolnym. Dokonano również wstępnej oceny prac konkursowych. Dorota Roman wyłoniła szkolnych laureatów konkursu. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z klas IV-VI.

Najładniejsze prace plastyczne w konkursie „Mój czas” wg jury to:

I miejsce – Adam Góralczyk – klasa Va

Martyna Grabowska – klasa VI

II miejsce – Jakub Zembrzuski – klasa Va

Patrycja Chamska- klasa Va

III miejsce- Julita Sokołowska – klasa VI

Krzyś Grabowski – klasa Va

W konkursie indywidualnym „Hop na narty” wzięło udział 17 uczniów z naszej placówki, którzy prawidłowo rozwiązali zadania konkursowe. Prace konkursowe uczniów zostały wysłane do Poznania.

Z okazji Dnia Dziecka zorganizowano imprezę pod hasłem ZTU. Na imprezie tej uczniowie mieli następujące atrakcje: zawody sportowe, gry i zabawy, poczęstunek – kiełbaski z grilla i lody.

W zawodach sportowych uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Były to rozgrywki w piłkę nożną chłopców i dziewcząt oraz rozgrywki dziewcząt w dwa ognie.

Dla klas młodszych zorganizowano zabawę na sali gimnastycznej. Zaproszeni przez panią Dyrektor komicy zabawiali dzieci w różnych grach i zabawach. Dzieci doskonale bawiły się rzucając piłką, rywalizując w wyścigach, biorąc udział w wielu konkurencjach sprawnościowych. Bardzo dużo radości sprawiło dzieciom artystyczne malowanie twarzy. Profesjonalny stylista na dziecięcych buziakach tworzył prawdziwe arcydzieła.

Na zakończenie imprezy rodzice przygotowali dla dzieci kiełbaski zakupione z funduszy przekazanych przez GOPS w Krasnem.

Na lekcjach wychowawczych nauczyciele wychowawcy klas IV – VI przeprowadzili cykl pogadanek związanych z programem:

  • wyjaśniono na czym polega asertywność i sztuka odmawiania
  • zachęcono uczniów do aktywnego uczestnictwa w konkursach kampanii propagujących zdrowy tryb życia
  • zapoznano uczniów z negatywnym oddziaływaniem różnych substancji chemicznych na organizm człowieka

Pod koniec czerwca zorganizowano w naszej szkole Dzień Rodziny. Dzieci z dwóch grup pięciolatków zaprosiły na tą uroczystość swoich rodziców. Panie wychowawczynie przygotowały z tej okazji dekorację, a dzieci przygotowały piękny występ. Była to doskonała okazja aby wspólnie z dziećmi spędzić czas na zabawie i przy słodkim poczęstunku. Atmosfera była miła i wszyscy doskonale się bawili.

Wśród uczniów klas V przeprowadzono badanie ankietowe „Młodzi i substancje psychoaktywne”.

Program profilaktyki uzależnień realizowany w SP w Krasnem został zaakceptowany i zatwierdzony przez dyrektora szkoły panią Iwonę Pikus.

Na zdjęciach m.in.:

  • drużyny piłkarskie wraz z trenerem Wojciechem Gołębiewskim tuż przed meczem;
  • rywalizacja piłkarska chłopców;
  • zabawa maluchów z kolorową piłką;
  • komicy jak w cyrku zabawiali młodocianą widownię;
  • występ maluchów dedykowany był rodzicom;
  • biesiadujące przy stołach rodziny pięciolatków;
  • plakaty kampanii przypominały, jak ważny jest czas spędzony z rodziną.

Ruszam na wakacje 2014

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: