Pomagamy zwierzakom z ZTU!
Końskowola, woj. lubelskie

Pomagamy zwierzakom z ZTU! Ciekawym działaniem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Końskowoli pod egidą Zachowaj Trzeźwy Umysł była akcja poświęcona pomocy zwierzętom w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Lublinie. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody Katarzyny Suszek zebrali ponad 80 kg karmy dla zwierząt, koce i materace!

Grupa najbardziej zaangażowanych w to działanie uczniów wybrała się z darami do schroniska.

W czasie spotkania z pracownikiem schroniska uczniowie dowiedzieli się, że w obecnej chwili w schronisku przebywa ok. 300 psów i 200 kotów. Do adopcji oddawanych jest średnio miesięcznie 70 psów i 20 kotów, podobna liczba zwierząt przybywa w każdym miesiącu do Schroniska. Psy, by tu przeżyć potrzebują 1,5 tony odpadków mięsnych tygodniowo oraz suchą karmę, a koty 140 kg mięsa tygodniowo, jedzenie z puszek i suchą karmę.

Największym zaskoczeniem dla dzieci było zwiedzanie w schronisku egzotarium, które łączy w sobie funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów, oraz ośrodka edukacyjnego. W egzotarium znajdują się żółwie, jaszczurki, węże, pająki, skorpiony i żaby itp. Są to zwierzęta porzucone, uciekinierzy z prywatnych hodowli oraz takie, których hodowla przerosła możliwości poprzednich opiekunów. Do egzotarium trafiają zwierzęta kupowane pod wpływem impulsu przez ludzi nie posiadających żadnego przygotowania merytorycznego. W dużej części są to zwierzęta bardzo zaniedbane, a niekiedy wręcz w krytycznym stanie i tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu lekarzy, wolontariuszy i opiekunów udaje się doprowadzić je do normalnego stanu.

Autor: Dorota Chyl, gminny koordynator ZTU w Końskowoli

Partnerzy 2001 – 2014: